A Tate testvérek ügyvédje szerint a New York Szálló esetében meg lehet kerülni az önkormányzat elővásárlási jogát
Nem minden esetben élhet elővásárlási jogával Kolozsvár önkormányzata az egykori New York vagy Continental Szálló esetleges tulajdonosváltásánál – állítja a Tate testvérek ügyvédje, Alexandru Rîșniță. Szerinte bizonyos jogi konstrukciók alkalmazásával Kolozsvár akár el is veszítheti a lehetőséget, hogy megszerezze a belváros ikonikus épületét.
Az ügyvéd a Horia Nasra Show című podcastban beszélt arról, hogy az önkormányzat által hangoztatott elővásárlási jog csak akkor alkalmazható, ha az ingatlan közvetlenül kerül eladásra. Amennyiben azonban a tulajdonosváltás részvényvásárlással vagy az adósságátvállalással (dare în plată) történik, az már nem minősül ingatlaneladásnak, így az önkormányzat nem élhet elővásárlási jogával.
„Ez egy olyan lehetőség, amely sajnos elkerülte a városvezetők figyelmét. Túl gyorsan próbáltak politikai tőkét kovácsolni a testvérek látogatásából”
– fogalmazott Rîșniță.
Az ügyvéd szerint a közvéleményben túl korán kezdtek beszélni az elővásárlási jogról, miközben egy esetleges tranzakció pontos formája még nem ismert. Úgy vélte, ha a tulajdonosok nem hagyományos ingatlaneladás mellett döntenek, az önkormányzat stratégiája eredménytelen lehet.
Rîșniță arról is beszélt, hogy a Continental Szálló iránt nemcsak Andrew és Tristan Tate érdeklődik. Állítása szerint magyar befektetői körök részéről magasabb ajánlat érkezett az épületre, mint a testvérek esetében a nyilvánosságban megjelentek. Azt nem pontosítani, hogy állami, alapítványi vagy valamilyen más háttérrel rendelkező szereplő érdeklődött magyar részről a szálló megszerzése iránt.
„Amit én mindenesetre tudok, ami a témával kapcsolatos tárgyalásaink során kiderült, hogy a magyarok ajánlata jóval magasabb”
– fogalmazott az ügyvéd. Aki szerint sem a Tate testvérek, sem az önkormányzat nem fizet ki akkora összeget az épületért.
A valamikori New York Szálló, majd Continental Hotel eladása, megvásárlása azután lett ismét téma, hogy Andrew és Tristan Tate május végén Kolozsvárra látogattak, megnézték az épületet, majd elmondták, hogy szeretnék azt megvásárolni.
„Tudjuk, hogy a román kormány szeret minket, ezért éppen itt, a város központjában meg kellene vásárolnunk ezt az első világháborús épületet, amelynek értéke 13 millió dollár, és el kellene neveznünk Tate Hotelnek. Pont itt, Kolozsvár központjában” – mondta egy X-en megosztott videóban Andrew Tate, aki arról is beszélt, hogy tudomása szerint az ingatlant amerikaiak építették, és most csak visszatérne hozzájuk.
Sokan felkapták a fejüket a hírre, attól tartva, hogy a város jelképének számító épülete a kétes hírnevű amerikai influenszerek kezébe kerülhet, akik ellen 2023. június 20-án vádat is emelt a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség bűnszervezet létrehozása, többrendbeli emberkereskedelem, két rendbeli nemi erőszak, informatikai rendszerekhez való jogellenes hozzáférés, informatikai adatok módosítása, valamint ütlegelés és egyéb erőszakos tettek miatt.
Erre reagált később Emil Boc polgármester (illetve Dan Tarcea alpolgármester is nyilatkozott a témában), azt hangsúlyozva, ha eladóvá válik az egykori Conti, akkor Kolozsvár meg fogja azt vásárolni.
Az egykori szálloda a Pákey Lajos építész tervei alapján 1894–95-ben épült. Ez volt az első, villannyal világított épület a városban; az elektromosságot a szálloda saját áramfejlesztője biztosította. A szálloda kávéháza kezdettől fogva a város irodalmi életének a színhelye volt.
Az épületet az 1950-es években átmenetileg diákszállónak alakítottak, de 1960 után ismét szállodaként üzemelt. 1989 után aztán eladó lett, és többször is gazdát cserélt. A mostani tulajdonosa, Ioan Bene üzletember irányítása alatt lévő Napocamin Kft. 2013-ben vásárolta meg.
Az épület eladásáról régóta jelentek meg hírek arról a sajtóban, hogy NER-közeli magyar üzletemberi körök is érdeklődhetnek a szálló iránt. Az épület eladásáról azok után cikkeztek egyre gyakrabban, hogy Bene cége, a Napocamin csődbe ment.
Támogasd a Transtelexet egy kávé árával!
Munkánkkal minden nap magyar közösségeket tartunk képben, teret adunk helyi ügyeknek, és fontos erdélyi történeteket mutatunk be — függetlenül, szabadon. Ahhoz, hogy ezt továbbra is így tehessük, rád is szükségünk van.
Támogatom