Mesterséges intelligenciával működő amerikai elfogódrónokat helyeztek üzembe Romániában

Működésbe helyezték és beépítették a román hadsereg védelmi rendszerébe a Merops drónok elleni védelmi rendszert, amelyet az Amerikai Egyesült Államok bocsátott Románia rendelkezésére a kétoldali stratégiai partnerség keretében, közölte szerdán a védelmi minisztérium.
A tárca közleménye szerint a rendszer minden szükséges tesztelési, értékelési és jóváhagyási szakaszon átesett.
A mesterséges intelligencia segítségével működő Merops rendszer Ukrajnában több mint ezer orosz támadódrónt semmisített meg, és 2025 őszén jelentették be, hogy Lengyelországban és Romániában is tesztelik a NATO keleti drónvédelmének erősítésére.
A NATO decemberben videót is közzétett a kisteherautó hátuljáról is indítható rendszerről, amit egy amerikai dandártábornok közlése szerint már „évek óta használnak Ukrajnában”, hozzátéve, hogy „ez a rendszer nagyon halálos” – írta korábban a mesterséges intelligencia harctéri bevetéséről szóló cikkében a Telex.
Az ukrajnai háború kezdete óta rendszeresen tévednek Románia területére harci drónok, a legsúlyosabb incidens május végén történt, amikor egy orosz drón egy galaci lakóházba csapódott és két ember megsérült. Két héttel később egy ukrán tengeri drón robbant fel Konstancán.
Támogasd a Transtelexet egy kávé árával!
Munkánkkal minden nap magyar közösségeket tartunk képben, teret adunk helyi ügyeknek, és fontos erdélyi történeteket mutatunk be — függetlenül, szabadon. Ahhoz, hogy ezt továbbra is így tehessük, rád is szükségünk van.
Támogatom