Székelyek a választás előtt: ha muszáj, Danra szavaznak, ha nem muszáj, távol maradnának

Május 4-én nemcsak a koalíció, de a román politikai rendszer egésze is megbicsaklott: George Simion bejutott a második fordulóba, Crin Antonescu kiesett, a PSD szétesett, a kormány lemondott. A háttérben nemcsak düh és kiábrándultság, hanem éveken át sulykolt retorikák és stratégiai hibák állnak. Ebben a zűrzavarban kérdeztük meg a székelyföldi választókat: Simion vagy Dan? És vajon mi maradt az RMDSZ politikai mozgásteréből?

A tavaly érvénytelenített államfőválasztásnál is nagyobb vereséget szenvedtek a mainstream pártok május 4-én. A második fordulóba jutó George Simion a rá és Călin Georgescura novemberben összesen leadott szavazatok (36,8%) számát is növelni tudta – így 41 százalékos támogatottsággal nézhet farkasszemet a vele együtt továbbjutó bukaresti főpolgármesterrel. Az RMDSZ által teljes mellszélességgel, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) által fél szívvel támogatott koalíciós jelölt, Crin Antonescu ezzel szemben a harmadik helyen végzett.

Ez egyértelműen jelzi, hogy a koalíció elszámította magát: Antonescu nem tudta orvosolni azt a csalódottságot és dühöt, amit a romániai társadalom többsége érez. A választók rendszerkritikus szavazatokkal büntették az elmúlt évek kormányait adó PSD-t és PNL-t, amelyek nem vették komolyan a megújulásra tett ígéreteiket. Ebben a kontextusban tudott Nicușor Dan független jelöltként – a civil társadalom hangjaként – alternatívát kínálni Simion és Antonescu között: a rendszerelleneseket megszólító jelölt és a rendszer embere közé ékelődve azoknak, akik bár elkötelezettek maradtak a nyugatbarát, EU-párti álláspont mellett, de nem értenek egyet Románia lassan haladó fejlődésével, a gazdagokat gazdagító és a szegényeket szegényebbé tevő politikákkal, vagy az elmúlt évek kormányzati döntéseivel.

A helyzetet az utolsó percekben felismerő Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), majd később az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) is támogatásáról biztosította Dant. A választás első fordulója után az RMDSZ és a PNL is belátta, hogy rossz lóra tett – ennek következményeként esett szét a koalíció, és mondott le a miniszterelnök. A szavazói szerint Crin Antonescura, Victor Pontára és George Simionra szakadt PSD úgy döntött, jobban teszi, ha ismét a vörös páholyból nézi végig, ahogy az ország az arany színű lángokkal küzd – majd azután vagy új oldalt választ, vagy az általa is okozott gazdasági nehézségek tudatában, ellenzékben próbál megerősödni.

A PSD jól tudja: parlamenti súlya miatt a koalíciós pártok visszavárják, ez pedig kedvezőbb tárgyalási pozíciót biztosít számára. Ugyanakkor azzal is tisztában van, hogy a magát szuverenista, MAGA (Make America Great Again) mozgalom tagjának nevező egykori PSD-s miniszterelnök, Victor Ponta kampányolása révén utat törhet számukra a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) felé is. A PSD–AUR koalíció lehetőségének realitását erősítették Marcel Ciolacu volt kormányfő utolsó, profetikus szavai is, miszerint „az én jelenlétem tartotta vissza eddig a pártot az együttműködéstől”.

Ebben a kaotikus helyzetben kérdeztük a székely városok lakóit: mit gondolnak Simionról? Kit támogatnak az elnökjelöltek közül? Átment-e az üzenet, hogy most már Crin Antonescu volt támogatói is Nicușor Danra kellene szavazzanak? Milyen fenntartásaik vannak az új, RMDSZ által is támogatott román jelölttel szemben? Egyáltalán elmennek-e szavazni, amikor az ország egyik fele úgy érzi, ég a ház és nagy a baj, a másik fele pedig Donald Trumphoz hasonló megváltót vár – amelyhez lehet, hogy Simionon át vezet az út, de az AUR-kormányban hamar Călin Georgescu arca jelenhet meg?

Székelyföld dunnyog, ha elnököt választ, vagy Istenre bízza a dolgot

Gyergyószentmiklósra esős időben érkeztünk – ami azért jó, mert így kisebbet csattan az autó alváza a kátyúkban. Márpedig fontos ez, amikor az ember ki akar kerülni egy lyukat, de közben három másikban találja magát. Bár az időjárás esernyőt kívánt volna, nálunk csak telefon volt – azt is csak mikrofonnak használtuk. A gyergyóiak ennek ellenére kaphatónak tűntek egy kis vox populira. Abban viszont már nem vagyok biztos, hogy a közelgő elnökválasztásról is ennyire nyíltan beszélnének.

A Szabadság tér, vagyis a központi park körül sétálgatóktól ugyanis azt tudjuk meg: a gyergyóiak jó része ezen a választáson apolitikusnak vallja magát. Őket a „kismagyar” világban leginkább a helyi ügyek érdeklik – az országos már alig. Néha még a helyi se, ha annak bármi köze van a politikához. „És Gyergyóban annak túl sok mindenhez köze van” – jegyzi meg valaki.

Az apolitikusság mibenlétét egy középkorú nő foglalja össze, aki a Kauflandban dolgozik, és a vasárnapi munkanap miatt nem szavazott az első fordulóban. Azt mondja: „Munka mellett nincs időnk még tévét se nézni, nemhogy politikát követni. Így aztán nem is értjük, mi történik, és nem is foglalkozunk vele.” Választani tehát máskor sem nagyon szokott, és a mostani helyzet sem rázza fel. Túl sokszor kiáltottak már farkast.

Egy idős járókelő szerint azonban vallási alapon is lehet apolitikusnak lenni. Ő adventistaként úgy véli: nem az ő dolga dönteni május 18-án, hanem a Jóistené – csak Ő tudhatja, ki méltó Románia élére. Az emberi halandók, akik kitalálták ezt az egészet és most szavaznak, nem tudhatják – következtethetjük. Az idős nő tisztában volt vele, hogy távolmaradása másoknak akár rossz is lehet, mégis ragaszkodott meggyőződéséhez.

De Gyergyó nemcsak csalódott, hanem kormányból is kiábrándult város. A baj csak az, hogy AUR-ost nem találtunk – pedig 421-en, azaz a választók 8,39%-a Simionra szavazott itt. A helyiek szerint ők az RMDSZ–PNL–PSD ellen szavaztak, vagy mert George Simion szerintük a „román Orbán Viktor”: Brüsszel-ellenes, ukrán- és háborúellenes, Soros-hálózat ellen küzd, miközben rajong Trumpért és Putyinért. „Kell ennél több a radikális magyaroknak? Akik nem hiszik el, hogy Simion magyarellenes, ha azt az RMDSZ mondja?” – kérdezi egy fiatal, és bennem is motoszkált, hogy talán tényleg nem. Szerencsére nem válaszoltam – később, a szentgyörgyi riportnál derült ki, hogy igaza lehet.

Maradjunk még Gyergyóban: a közösség másik része inkább csalódott. Szerintük Crin Antonescu lett volna az egyetlen komoly kihívója Simionnak. Antonescu kiesését – a legtöbb székelyföldi város lakójához hasonlóan – sorscsapásként, egyben Simion győzelmeként élték meg.

„Az RMDSZ azt mondta a kampányban – jegyzi meg egy gyergyói –, hogy csak Antonescu tudja megverni Simiont. Most akkor hogy higgyük el, hogy Nicușor Dan is képes erre?” – teszi fel a kérdést egy középkorú férfi, félig ironikusan, félig keserűen. Az RMDSZ felelősségét sokan szóvá teszik: szerintük nemcsak elszámolta magát, hanem a „B tervre” sem volt felkészülve. Ezért reagált késve Nicușor Dan előretörésére, és mivel több hidat is felégetett korábban, most nem tud olyan lelkesedéssel kampányolni mellette, mint tette azt Crin Antonescu esetében.

„Az RMDSZ megtalálta a módját, hogy kibújjon a felelősség alól” – állítja egy másik gyergyói. Szerinte a szövetség most azzal védekezik, hogy Nicușor Dan kampánycsapata kérte: ne telepedjenek rá a kampányra, csak közvetítsék az üzeneteket. „Ők pedig olyannyira betartják ezt, hogy a kötelező körökön túl bottal sem piszkálják. Sehol sem látszik, hogy kampányolnának Gyergyóban” – mondja.

Persze olyan Antonescura szavazók is vannak, akik nem ennyire csalódottak. Ők gyorsan alkalmazkodtak az RMDSZ pálfordulásához, mondván: mindegy, melyik románt mondja a szövetség, az a jó, akire éppen mutat. Most Nicușor Danra mutatnak – hát rá fognak szavazni.

És persze vannak eleve Nicușor Dan-rajongók is Gyergyóban – egész pontosan 434-en (8,65%). Egyikükkel a főtéren futottunk össze. Azt mondja, azért szimpatizál Dannal, mert ő többször is üzent a magyaroknak – és ez nem hadüzenet volt, mint amit eddig Simionéktól lehetett hallani.

Sepsi felirat Sepsiszentgyörgyön – Fotó: Klárik Loránd / Antal Árpád Facebook-oldal
Sepsi felirat Sepsiszentgyörgyön – Fotó: Klárik Loránd / Antal Árpád Facebook-oldal

A sárkányt lehet, hogy legyőzték, de ha a sepsiszentgyörgyieken múlna, Simion lenne az elnök

Gyergyó után csak nagyobb lett a zűrzavar a fejemben. Kicsit abban reménykedtem, hogy az utca embere nem dől be olyan könnyen a közönynek és a keserűségnek – ehhez képest pontosan ez történt. Gondoltam, majd Szentgyörgy más lesz. Székelyföld szíve, a Sepsi OSK és a magyar pénzből felhúzott beruházások otthona, a konzervatív, de pragmatikus és éleslátó Antal Árpád városa. Itt még Crin Antonescunak is sikerült két Diószegi kenyeret vásárolnia románul – gondoltam naivan, majd ott tudni fogják, mi a helyzet.

Aztán megérkeztem a szülővárosomba, Sepsiszentgyörgyre, és egymás után négy ember mondta a mikrofonomba: „Nem szavazunk. Soha nem is szavaztunk országos választáson.”

Pedig nem őket kerestem, egyszerűen azokat kérdeztem, akik utamba estek. Most azonban felváltva hangzott el Nicușor Dan neve és a távolmaradás indoklása – a székelyek szájából is.

Egy idős úr, a Gróf Mikó Imre szobor előtti padon ülve azt mondta, hogy nem szavaz, mert „mindegyik politikus egykutya”. Nem lát különbséget George Simion és Nicușor Dan között – még azután sem, hogy elmondtam neki, kinek milyen magyarellenes megnyilvánulása volt eddig. Egy másik idős úr azért nem megy el szavazni, mert a ’90-es években, Maksán, egy polgármesterjelölt egyszer rendőrrel jött hozzá, hogy „megbánja, ha nem rá szavaz”. Azt mondja, akkor csömörlött meg a politikától, mert nem ilyennek hitte a demokráciát. Azóta Szentgyörgyön él, és bár elismerte, hogy azóta senki nem zaklatta szavazás miatt, a régi élmény elég volt egy életre.

Olyan is akadt, aki csak annyit mondott: neki túl kicsi a „büdzséje”, hogy beleszóljon a választásba. Lehet, hogy magyarellenes elnök lesz, ha nem megy el, de úgy érzi, úgysem elég a változáshoz. És még sorolhatnám a szentgyörgyiek választási ellenérveit.

Nemcsak a magyarok, hanem a románok közül is sokan a távolmaradás vagy az érvénytelen szavazat mellett döntöttek. Sepsiszentgyörgy etnikailag vegyes város: a lakosság kb. 30%-a román. Párukkal sikerült is beszélnem. A Sugás Áruház melletti taximegállónál például azt mondták, hogy egyik fordulóban sem fognak szavazni. „Mi mindkét jelöltre szavazni fogunk – érvénytelenül” – mondta egy középkorú férfi, aki az első kör idején nem is volt az országban. Találtunk persze olyan román idős férfit is, aki sejtelmesen csak annyit mondott: titok, hogy kire szavaz, majd elrohant, amikor rákérdeztem: Simionra?

Persze nem szeretném azt a képet festeni, hogy a szentgyörgyiek többsége nem szavaz. Az első fordulóban 20 ezren voksoltak az 50 790 választóból, és valószínűleg most is tízezer fölötti, húszezer alatti lesz a részvétel.

Legalább annyian mondták, hogy Nicușor Danra fognak szavazni, mint ahányan a távolmaradás mellett döntöttek. Igaz, senki sem azért, mert ismerte volna Dant. A „nem ismerem, de rá szavazok” volt az uralkodó hozzáállás. (De sosem késő megismerni, a Transtelex elnökportréja Danról egyébként pont ezt a célt szolgálná.)

Sokan nem is Dan miatt, hanem az RMDSZ miatt fognak rá szavazni. Ahogy korábban Crin Antonescu esetében is az RMDSZ szavára hallgattak, most is ezt teszik. Mások meg úgy gondolják, hogy Simionnál bárki jobb. „Az AUR-elnök szóba sem jöhet, említésre sem méltó” – mondták többen. „Megszoktuk már, hogy a kisebbik rosszat kell választani – és most ő a kisebbik rossz” – fogalmazott egy középkorú férfi.

Sokan valamiért azt is fontosnak tartották megjegyezni, hogy „Nicușor Danról úgy hallottam, nem annyira nacionalista”. Utóbbit egy fiatal babakocsit tologató nő is megjegyezte, aki érdeklődésemre elmondta, hogy ő és az ismerősei is Nicușor Danra szavaznak, az „annyira” kifejezést pedig nem tudatosan vagy megalapozottan használta. Ugyanis semmilyen szélsőséges megnyilvánulást vagy negatívumot nem hallott Danról, szemben Simionnal, tehát csak megelőlegezett bizalmatlanágból tette hozzá.

Érdekes módon, akik az első fordulóban Crin Antonescura szavaztak, azok nem adtak hangot bizalmatlanságuknak, még akkor sem, ha „valami magyarellenességéről” hallottak már, „valami marosvásárhelyi orvosis magyar kar ügye (MOGYE)” derengett nekik.

És amíg „a székelyek szívesen szavaznak Nicușor Danra, ha muszáj”, mint az egyik szentgyörgyi mondta, addig a Simionra szavazó magyarok elég biztosak a dolgukban.

AUR-ra, Georgescura szavazó szentgyörgyi járókelőket is kérdeztünk

Egy magyar fiatal srác például nem riadt vissza attól, hogy egyértelműen hangot adjon annak, ő George Simiont látja szimpatikusnak, és egyike annak szentgyörgyi 10 százaléknak (1 909 szavazónak), akik az AUR-ra szavaztak. „Szerintem nagy esély van rá, hogy Simion fog nyerni. Én inkább őt támogatom, mert rosszat hallottam Nicușor Danról, hogy bukaresti főpolgármesterként nem volt meleg vizük az embereknek. George Simion viszont jó benyomást keltett bennem, mert nem támogatná az ukránokat. Az ország pénzét tehát nem vinné ki, nem vinnének nekik fegyvert” – sorolta az AUR szavazója. Felvetésünkre, hogy mit szól hozzá, hogy kísértetiesen hasonlítanak az általa mondottak a Fidesz kampányüzeneteihez, azt mondta, ezek számára nem csak kampányüzenetek, hanem a valóság. „Lehet, hogy Simion csak felhasználja ezeket az üzeneteket, de kiben lehet ma megbízni? Én a változásban reménykedem, mert amit a jelenlegi rendszer elkövetett, az sajnos nekünk nem tetszett” – válaszolta. Neki és családjának elmondása szerint abból lett végleg elege, hogy az RMDSZ azzal kampányolt, hogy a helyi termelőket támogatják, ehhez képest Sepsiszentgyörgyön megemelték a helybéreket, az adókat, ami negatívan érintette őket.

Sepsiszentgyörgy főtere városnapos hangulatban a Tamási Áron Színház előtti placcról nézve – Fotó: Klárik Loránd / Antal Árpád Facebook-oldal
Sepsiszentgyörgy főtere városnapos hangulatban a Tamási Áron Színház előtti placcról nézve – Fotó: Klárik Loránd / Antal Árpád Facebook-oldal

Egy másik sepsiszentgyörgyi is hasonló álláspontra jutott, némi összeesküvéselmélettel fűszerezve az indoklását. Mint mondta, „az elnökválasztási hercehurca egy nagyon jól megszervezett forgatókönyv szerint működik”, azaz szemfényvesztés, ahol „két erő feszül egymásnak, mindkettő pénz és befolyás miatt”. A választás pedig nem etnikai kérdés, hanem gazdasági, mert Románia nyersanyagairól szól, amire a franciák és az amerikaiak is rá akarják tenni a kezüket. „Simion, akármilyen hülyének is van beállítva, nem egy buta ember. Ő inkább Amerika-párti, nacionalista, nem szeretné Romániát belesodorni a közelgő háborúba, pedig Románia az első perctől benne van nyakig, katonai erővel is. Nicușor Dan pedig 100%-ra a franciák embere, csak végig kell nézni, az utolsó 15 évben hol járt és mit csinált. Ő egyfajta Iohannis 2 lenne, aki hallgat és felőle csinálhatnak bármit. Ezért nyomják ezerrel a jelenlegi hatalom emberei. Simionnal van esély, hogy rákérdezz, hová tűnt a sok milliárd euró, amely polgármesteri szinten is volt lenyúlva” – jelentette ki. Hozzátéve, hogy személy szerint Simionra szavaz, mert vele látja az esélyt arra, hogy a fiainak nem kell katonának menniük, és értelmetlenül meghalniuk.

Szerencsére azonban nem mindenki az összeesküvéselméletek és a büntető szavazatok mellett dönt, amikor kisebbségellenes erők juthatnak hatalomra. És úgy tűnik, még a Călin Georgescu szimpátiájából is van visszaút. Egy Szentgyörgy utcáján sétáló hidvégi huszonéves srác például azt mondta, ő a tavalyi választáson Călin Georgescura szavazott, mert azt hitte, a kisebbségben élő magyarok számára ő jelenti a megoldást, nem az RMDSZ-elnöke, aki akkor elnökjelölt volt és biztosra vehető volt, hogy nem nyerheti meg a választást. Azóta pedig kétszer meggondolja, hogy milyen szinten néz utána egy politikusnak, és nem csak a karizmatikus videók alapján dönt, ezért George Simion esetében már biztos abban, hogy nem az erdélyi magyarok érdekét szolgálja. És bár nem sokat tudott Nicușor Danról, de azt mondta, rá szavazott az első fordulóban, és neki adja a voksát a másodikban is.

Egy soproni és angliai párba is belebotlottam Sepsiszentgyörgyön, akik nyilván nem ide szavaznak, és nem sok mindent tudnak a román politikáról, de kaptam az alkalmon, hogy megtudjam, hozzájuk mi jutott el, ők mit szűrtek le a román elnökválasztásból. Megdöbbenve tapasztaltam azonban, hogy a BBC-t nézve a soproni nő arra a következtetésre jutott, hogy Simion a neki szimpatikus jelölt, mert azt nyilatkozta, az ukrán gabonát csak feltételekkel engedné be Romániában, és erről úgy vélte, a romániai termelőknek kedvező lehet. Az angliai párja azonban abban tájékozottabb volt: Simionról tudta, hogy nacionalista, ezért számára kevésbé volt szimpatikus. Amikor azonban Simion és Nicușor Dan kapcsán mélyebben elbeszélgettünk, mindketten úgy gondolták már, hogy a magyarok számára egyértelműen Nicușor Dan lenne a jobb elnök, mert a soproni nő szerint Simion Orbánhoz hasonlít, akiből azért van elege, mert „hosszú uralma alatt szétverte a magyar társadalmat”.

A tájékoztatás és tájékozódás tehát nagyon fontos lenne Sepsiszentgyörgyön. De itt még nem izzik a kampány, mint Csíkban, ahol gerillaplakátok jelentek meg George Simion szélsőséges kijelentéseiről.

Udvarhely a magyar város, ahol Antonescu 82%-kal nyert, de itt sem Dant akarják, hanem Simiont megállítani, és ez baj

Udvarhelyre online úton jutottunk el. A székely anyavárosban zártam korábbi cikkem, ahol az RMDSZ-re hallgatva közel tízezer ember Crin Antonescura adta a voksát, ezért volt érdekes számomra, hogy mit mond Szakács-Paál István polgármester Antonescu bukása után, kiállnak-e Nicușor Dan mellett. Egyértelmű igen volt a válasz, de sikerében a polgármester is kételkedett.

Az RMDSZ távolságtartó hozzáállására is itt figyeltem fel, miután a székelyudvarhelyi RMDSZ közölte: „Rajtunk, magyarokon is múlik! Ha Simion elnök lesz, az felér egy tragédiával. Tegyünk félre minden ellenérvet, és a második fordulóban támogassuk Nicuşor Dant!” A „minden ellenérv” azonban sokak fülét megütötte. Ezt a szófordulatot azonban már Csoma Botond RMDSZ-szóvivő és Kelemen Hunor is használta, nem a Székelyudvarhelyi RMDSZ találta ki. Épp csak azt nem mondta el senki, hogy mégis milyen fenntartásokra gondolnak? Utólag úgy tűnik, az RMDSZ ezzel csak egy távolságtartó gesztust szeretett volna tenni, amit a szavazók is átvehettek. Azt üzente meg ezzel a szövetség, hogy Nicușor Dan nem az ő jelöltjük, nem is lesz, de rá kell szavazni, nincs mese, ezért kampányolnak úgy, mint a melósok, akik az utolsó órában már hátuk közepére se kívánják a munkát.

Udvarhelyre visszatérve, itt is szerveznek eseményt, a magyarországi STOP Soros kampányból kiindulva, a STOPSimion-t. Ez a korántsem kreatív, de legalább demonizáló kampányelem azonban nem az udvarhelyiek találmánya, a központi RMDSZ kampányához illeszkedik.

A nekem nyilatkozó udvarhelyiek véleményét látva, azonban úgy tűnik, ez még édeskevés lesz, ha komolyan veszik magukat.

„Az emberek nagy része úgy gondolja, hogy el van dőlve az elnökválasztás, és Simion megnyeri a második fordulót is” – válaszolta egy udvarhelyi érdeklődésemre. Ő azonban ismerőseivel ellentétben úgy gondolja, hogy lehetnek még meglepetések. Victor Ponta esetét hozta fel. „2014-ben sokan biztosra vették, hogy győz, mert 40%-ot kapott az első fordulóban, majd a második fordulóban mégis alul maradt Iohanisszal szemben” – mondta. Szerinte Simion is mozgósította már, akit tud, és az olcsó lakásokról szóló beismerése nem segíti majd a helyzetét, ami Nicușor Dannak kedvez.

Egy másik udvarhelyi már az első fordulóban is Nicușor Danra szavazott, mert szerinte ő az egyetlen jelölt, aki úgy Európa-párti vezető, hogy közben szakít a mainstream pártok politikájával, felemeli hangját a román politika viselt korrupciós ügyeivel szemben, tehát lényegében outsider és mérsékelt egyben.

Szerinte az első fordulóban is tisztán látszott, hogy az emberek nem kérnek már abból a politizálásból, ami az utóbbi évek során folyt az országban, ezért elég merész volt az RMDSZ részéről Crin Antonescu támogatása, amely során ráadásul azt is elsütötték néhányan, hogy Nicușor Dan Soros embere és ez sajnos visszaüthet a második fordulóban.

„Egy picit disszonáns a helyzet, mert amellett, hogy hiteltelenítették a szavazóik körében az Európai Uniót, most azt próbálják megmagyarázni nekik, hogy fontos lenne számunkra Európához tartozni. Az eddigi évek politikai kommunikációja ezzel teljesen szembe megy és ezért nagyon sok szavazó velük is. Nem akarok az RMDSZ-re hárítani teljes mértékben a felelősséget, hogy ide jutott az ország, a közvélekedés de szerintem nagyon sok impaktjuk van abban, ha ma léteznek olyan erdélyi magyarok, akik egyáltalán nem tartják elképzelhetetlennek, hogy a magyarellenes Simionra szavazzanak” – magyarázta az AUR-os jelenlétet az udvarhelyi. Mint hangsúlyozta, az ő zsebében a bicska amiatt nyílt ki, hogy Székelyudvarhelyen iskolás gyerekeket vettek rá arra, hogy Crint Antonescut promotálják.

Székelykeresztúr, ahol a város EMSZ-es, de az RMDSZ az etalon

Az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) már az első forduló előtti héten bedobta, hogy Nicușor Dannak kell bizalmat szavazni. Úgy tudjuk, a háttérben Csomortányi István, az EMSZ elnökhelyettese tárgyalt Dan kampánycsapatával. Nicușor Dan tehát nem véletlenül említi Székelykeresztúrt, az EMSZ egyik – ha nem az egyetlen – bástyáját egy interjúban. A választás első fordulójában azonban nem volt tétje annak, hogy az EMSZ mit gondolt, alig 381 ember szavazott a háromezerből Danra, és több mint 2 200-an Crin Antonescura.

Az EMSZ keresztúri alelnöke, Györgyi Attila szerint ez azért alakulhatott így, mert bár helyi ügyekben a szavazóik mellettük állnak, az országos választásokon rendre az RMDSZ-re hallgatnak, a szövetség az etalon. (Vagy még az RMDSZ-re sem hallgatnak, hisz 8 700-an szavazhattak volna az elnökválasztáson, de az alacsony részvétel ellenére 130 ember Simonra és Victor Pontára is leszavazott.)

Györgyi Attila azonban nincs meggyőződve arról, hogy az elnökválasztás második fordulójában is az RMDSZ-re hallgatnának a keresztúriak, vagy más települések lakói. Ezt azzal indokolta, hogy ugyan az RMDSZ is beállt Nicușor Dan mögé, de csak elfojtott hangon szól az emberekhez, és nem igazán érzik azt, hogy irányt akarna mutatni nekik.

Az EMSZ alelnökét a székelykeresztúri AUR-os szavazókról is kérdeztük, azt mondta, hogy a városban sokan haragszanak az RMDSZ-re, a társadalmi berendezkedésre, de vannak, akik rájuk is, így egy olyan pártot preferáltak, ami mindehhez kritikusan viszonyul. Ugyanakkor Simion kommunikációját emelte ki, ami szerinte indirekt módon abból áll, hogy „Brüsszel és Európai Unió rossz, Putyin az Isten”. „Az erdélyi magyar politikában pedig az elmúlt 8-12 években ez volt a jó irány – most indirekt módon hat erre,és a fagyi visszanyal” – jelentette ki. Hozzátette, annyi a különbség, hogy „ezeket a marhaságokat” Simion mondja, és „magyargyűlölettel és xenofóbiával van megfűszerezve ugyanaz az üzenet”, és az átlag magyar választó fejében ez okozza a zűrzavart.

Lehet, hogy nem a baróti RMDSZ fogja megoldani a helyzetet, de az emberek azért féljenek

Egy Erdővidék ügyeire rálátó ismerősömet is megkérdeztem, hogy miért volt olyan alacsony a részvétel Erdővidéken? (Benedek Huszár János statisztikái szerint Erdővidék 15 százalékkal maradt el a tavalyi elnökválasztástól.)

Elmondása szerint azért, mert nem volt a magyaroknak saját jelöltjük, legalábbis „olyan, aki őszintén, tiszta szívből minket képviseljen”. „Remélem, hogy a második fordulóig az értelmesebb réteg felméri, megérti, hogy mi vár ránk, ha nem mennek és nem szavaznak Danra. Ha pedig nem értik meg, nem tudatosul bennük, akkor egy másfajta időszámítás kezdődik felénk. Vissza a gyökerekhez. Előre a kőkorszak felé!” – mondta a baróti ismerősöm.

Benedek Huszár János Facebook-oldala – Forrás: Képernyőmentés
Benedek Huszár János Facebook-oldala – Forrás: Képernyőmentés

Benedek Huszár János Facebook-oldalán a polgármester egyik hozzászólása azonban nem arról árulkodik, hogy a Benedek Huszár közéjük tartozna, amikor ugyanis egy követője felvetette neki hétfőn, hogy el kell kezdeni Nicușor Danra mozgósítani a második fordulóban, a polgármester a maga részéről letudta annyival: „Megvan rá minden lehetőséged + annak a 344 erdővidéki embernek, aki ebben az első fordulóban őt támogatta. Hajrá!” – azóta pedig valóban nem látni, hogy elkezdődött volna az erdővidéki RMDSZ-es kampány Nicușor Dan mellett. Csupán azt, hogy Benedek Huszár János felismerte a veszélyt egy Simion ellenes posztja szerint, amiben arról értekezik, hogy az USR után az AUR is közigazgatási átszervezése is veszélyt jelent Barót városára.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!