Nem hivatalos megbízott, csak közbenjáró – mondta Ciolacu a Bolojant kritizáló amerikai üzletemberről
„Azok a nyilvános térben megjelenő vélemények, amelyeket olyan román állampolgárok fogalmaznak meg, akik semmilyen hivatalos minőséggel nem rendelkeznek, kizárólag személyes vélemények, és nem tükrözik a román állam hivatalos álláspontját” – írja Marcel Ciolacu Facebook-bejegyzésében, miután Dragoș Sprînceană, az egyik Egyesült Államokban élő román állampolgár, aki a román miniszterelnök kérésére tárgyalt a Trump-adminisztráció képviselőivel, azt nyilatkozta, hogy az amerikai kormánynak figyelmen kívül kellene hagynia Románia Ukrajnát támogató üzeneteit, mert az országnak ügyvivő államfője van, aki hamarosan már nem fog számítani.
Elena Lasconi, az USR államfőjelöltje nyilvánosan felszólította a miniszterelnököt, hogy tisztázza Dragoș Sprînceană kijelentéseit, amik többször is ellentmondtak Románia hivatalos álláspontjának. Lasconi feltette azt a kérdést is a miniszterelnöknek, hogy egyeztetett-e Ilie Bolojan ügyvivő államfővel a diplomáciai küldetésről, vagy „egyszerűen figyelmen kívül hagyta az intézményi együttműködés elvét”. Ciolacu valószínűleg erre a kérdésre válaszolva írja Facebook-posztjában, hogy Románia hivatalos álláspontja mindig intézményi csatornákon keresztül kerül közlésre, és „szorosan együttműködnek az elnöki hivatallal és a külügyminisztériummal”.
A román miniszterelnök nem írt arról Facebook-posztjában, hogy egyetért-e vagy nem ért egyet Sprînceană állításaival, de azt tisztázta, hogy nem létezik semmiféle „Ciolacu-megbízott”. Úgy fogalmazott, sok diaszpórában élő román van, akikkel az utóbbi időben beszélgetett, és akik készek voltak különféle kommunikációs csatornákat megnyitni az Egyesült Államokban és Európában a meglévő kapcsolataik révén.
„Több millió román él a diaszpórában, és mindannyian, a mindennapi tevékenységeiken keresztül országunk kiváló »megbízottjai« lehetnek” – fogalmazott bejegyzésében Marcel Ciolacu.
Sprînceană több, a hivatalos bukaresti álláspontnak ellentmondó kijelentést tett a Digi24 műsorában, különösen az ukrajnai háborúról. A Georgescu-párti üzletember szerint a Trump-adminisztrációnak „egy kicsit figyelmen kívül kellene hagynia” a Romániából érkező, Ukrajnát és Franciaországot támogató üzeneteket, mivel az országot jelenleg egy ideiglenes államfő, Ilie Bolojan vezeti, aki „egy hónap múlva már nem lesz fontos”. Hozzátette, hogy szerinte Emmanuel Macron francia elnök nem képviseli az Európai Unió valódi értékeit és valójában „a háború folytatását akarja”.
Az Egyesült Államok viszonya Romániával az utóbbi hónapokban jelentősen megromlott, különösen azután, hogy az új Trump-adminisztráció bírálta a román elnökválasztás érvénytelenítését és Călin Georgescu kizárását az új szavazásról. Az amerikai populista jobboldal, köztük J.D. Vance és Elon Musk is élesen kritizálta Bukarest lépéseit. A két ország közötti feszültség új méreteket öltött, amikor az Egyesült Államok meghatározatlan időre felfüggesztette Románia csatlakozását a vízummenetességi programjához, ami március végétől lépett volna érvénybe.
A diplomáciai feszültségek enyhítéséért Marcel Ciolacu miniszterelnök a diaszpóra befolyásos tagjaihoz fordult, és felkérte az Egyesült Államokban élő Dragoș Sprînceană üzletembert, hogy közvetítőként vegyen részt a Trump-adminisztrációval folytatott tárgyalásokon. Sprînceană, aki a Republikánus Párt tagja és Trump volt kampányának támogatója, saját költségén vett részt a Mar-a-Lago rezidencián megrendezett találkozókon. Bár hivatalos kormányzati megbízatással nem rendelkezik, Ciolacu szerint közösségi beágyazottsága és kapcsolatai hasznosak lehetnek a stratégiai kapcsolatok javításában.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!