Ciolacu megbízottja szerint a Trump-adminisztrációnak figyelmen kívül kellene hagynia Románia Ukrajnát támogató üzeneteit

Ciolacu megbízottja szerint a Trump-adminisztrációnak figyelmen kívül kellene hagynia Románia Ukrajnát támogató üzeneteit
April Donelson és Dragoș Sprînceană részt vesznek a veteránokért rendezett America First gálán a Mar-a-Lago rezidencián 2024. április 11-én – Fotó: Romain Maurice / Getty Images a Haute Living / AFP

Az amerikai Trump-adminisztrációnak „egy kicsit figyelmen kívül kellene hagynia” a Romániából érkező, Ukrajnát és Franciaországot támogató üzeneteket, mivel az országot jelenleg egy ideiglenes államfő, Ilie Bolojan vezeti, aki „egy hónap múlva már nem lesz fontos” – mondta vasárnap este a Digi24 műsorában Dragoș Sprînceană üzletember, akit nemrég Marcel Ciolacu miniszterelnök kért fel arra, hogy különmegbízottként ismertesse Románia helyzetét az új Trump-adminisztrációval. Az Amerikában élő román üzletember több, a hivatalos bukaresti álláspontnak ellentmondó kijelentést tett a Digi24 műsorában, különösen az ukrajnai háborúról.

„Nem vagyok Macron híve, és úgy gondolom, az amerikai republikánusok 99 százaléka sem az” – közölte Sprînceană, aki elmondása szerint nem a miniszterelnököt, hanem Romániát képviseli. Hozzátette, hogy szerinte a francia elnök nem képviseli az Európai Unió valódi értékeit és valójában „a háború folytatását akarja”.

Az üzletember állításai azonban nem tükrözik a jelenlegi hivatalos álláspontokat: Macron, és egyébként az Európai Unió továbbra is Ukrajna támogatását hangsúlyozza az orosz agresszióval szemben, és a béketárgyalásokat csak Ukrajna számára igazságos feltételek mellett támogatják.

Sprînceană szerint az Egyesült Államok „nagyon is szeretné, hogy véget érjen a háború”, és Romániának is ez kellene legyen a célja, mivel a konfliktus gazdasági károkat okoz. Azt is kijelentette, hogy „amíg Románia olyan nyilatkozatokat tesz, amelyek összevágnak Franciaország irányvonalával, az Egyesült Államok nem lesz elragadtatva”.

A Digi24 műsorában többször is ellentmondott magának a román üzletember. Előbb azt állította, hogy Marcel Ciolacu miniszterelnök kérte fel a feladatra és támogatta az Ukrajnáról szóló álláspontját, majd később elismerte, hogy valójában nem beszéltek erről. Az üzletember hozzátette, hogy nem rendelkezik hivatalos kormánymegbízással, és nem kapott írásos utasításokat: „Csak megkértek, hogy közvetítsek, nyissak kommunikációs csatornákat, nincs hivatalos mandátumom.”

Elena Lasconi, az USR államfőjelöltje, nyilvánosan felszólította Marcel Ciolacu miniszterelnököt, hogy tisztázza Dragoș Sprînceană, az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolatokért felelős román különmegbízott kijelentéseit. Lasconi szerint, ha az üzletember nyilatkozatai valóban a kormány hivatalos álláspontját tükrözik, akkor Ciolacu lemondása „nem választás kérdése, hanem szükségszerűség”.

Lasconi úgy véli, Románia nem engedheti meg magának, hogy külpolitikai kérdésekben kétértelmű üzeneteket küldjön: „Ez nem egyszerű kommunikációs hiba, hanem akár stratégiai irányváltást is jelenthet.” Egyúttal megkérdezte Marcel Ciolacutól, hogy egyeztetett-e Ilie Bolojan ügyvivő államfővel a diplomáciai küldetésről, vagy „egyszerűen figyelmen kívül hagyta az intézményi együttműködés elvét”.

Az USR elnöke emellett kétségbe vonta Sprînceană alkalmasságát is, aki a múltban többször is az oroszbarát Călin Georgescut támogatta, és most a román érdekek képviseletét vállalja egy geopolitikailag érzékeny helyzetben.

Dragoș Sprînceană korábban az Egyesült Államokban élt, és információk szerint részt vett Donald Trump tavalyi kampányában is. Korábbi nyilatkozatai alapján támogatja Călin Georgescut, és megkérdőjelezte a választások eltörléséről szóló döntéseket.

Az Egyesült Államok viszonya Romániával az utóbbi hónapokban jelentősen megromlott, különösen azután, hogy az új Trump-adminisztráció bírálta a román elnökválasztás érvénytelenítését és Călin Georgescu kizárását az új szavazásról. Az amerikai populista jobboldal, köztük J.D. Vance és Elon Musk is élesen kritizálta Bukarest lépéseit. A két ország közötti feszültség új méreteket öltött, amikor az Egyesült Államok meghatározatlan időre felfüggesztette Románia csatlakozását a vízummenetességi programjához, ami március végétől lépett volna érvénybe.

A diplomáciai feszültségek enyhítéséért Marcel Ciolacu miniszterelnök a diaszpóra befolyásos tagjaihoz fordult, és felkérte az Egyesült Államokban élő Dragoș Sprînceană üzletembert, hogy közvetítőként vegyen részt a Trump-adminisztrációval folytatott tárgyalásokon. Sprînceană, aki a Republikánus Párt tagja és Trump volt kampányának támogatója, saját költségén vett részt a Mar-a-Lago rezidencián megrendezett találkozókon. Bár hivatalos kormányzati megbízatással nem rendelkezik, Ciolacu szerint közösségi beágyazottsága és kapcsolatai hasznosak lehetnek a stratégiai kapcsolatok javításában.

A román kormány tervezi, hogy a jövőben hivatalos különmegbízottat nevez ki ilyen típusú diplomáciai feladatokra, de ehhez elnöki rendeletre lesz szükség, ha a megbízott az államfőt képviseli, és kormányhatározatra, ha a kabinet képviselője lesz.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!