Súlyosan megsérült egy hegyimentő, felülvizsgálhatják a kilőhető medvék kvótáját
Súlyos az állapota a predeali hegyimentők vezetőjének, akit vasárnap este medve sebesített meg a Brassóhoz közeli településen. Az eset kapcsán ismét felmerült a medvékre vonatkozó kilövési kvóta emelése, a környezetvédelmi miniszter nem zárta ki ezt a lehetőséget.
A Brassó megyei Salvamont közleménye szerint a férfi szolgálati időn kívül volt, éppen hazafelé tartott, amikor rátámadt a nagyvad. Amikor rátaláltak, eszméletlenül feküdt a földön a predeáli Tudor Vladimirescu utcában, írta a közlemény alapján az Agerpres.
Marius Leonte, a Brassó megyei kórház szóvivője szerint a hegyimentőt koponya- állkapocs- és bordatörésekkel, arcán, fején, mellkasán szemlátomást medve által ejtett sebekkel vitték be vasárnap este Predeálról. A férfit az intenzív terápiás osztályon kezelik, intubálva van, hemodinamikailag instabil – mondta a szóvivő.
A medvékre vonatkozó kilövési kvóta túl alacsony, reagált a hírre hétfőn a Digi24 hírtelevízióban Emil Drăgănescu, Prahova megyei prefektus. A kormány helyi képviselője szerint hasonló súlyos sérülés várható volt, „mi, a hatóságok, akik régóta egyeztettünk erről a problémáról tudtuk, hogy ide fogunk jutni” – fogalmazott.
Drăgănescu szerint a kvóta növelését előíró törvény fontos lépés volt, de nem elégséges. „A medvepopuláció jóval nagyobb a normálisnál és a korábbinál, ami szerintem azt jelenti, hogy hamarosan felül kellene vizsgálni a kérdést, és megemelni a kvótákat” – jelentette ki. Hozzátette, hogy „mindenféle civil szervezetek” azt állítják, hogy nem nőtt a medvepopuláció, ő viszont megkongatja a vészharangot.
Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter a Digi24 kérdésére azt mondta, szerinte a medvék elűzése vagy áttelepítése úgy tűnik, nem elég, és azokat a nagyvadakat, amelyek valós veszélyt jelentenek az emberre, el kell pusztítani.
A tárcavezető elmondta, hogy 2023-ban a 426-os kilövési kvótát nem merítették ki, 381 medvét lőttek le, a kvótát viszont felül lehetne vizsgálni. Fechet hozzátette, hogy körültekintően kell dönteni a medvék kilövéséről. „A problémás medvékkel kell kezdenünk, azokkal, melyek agresszívek, a szemétben keresgélnek, élelmet kunyerálnak és csak utolsóként, ha még marad elég példány, lőjük le azokat a medvéket, amelyek a hegyekben élnek, és talán sosem találkoztak emberrel” – mondta.
Bár a medve okozta sérülések száma nem nőtt jelentősen az előző évekhez képest, Fechet szerint a következő lépés az lehetne, hogy Romániában leveszik a medvét a szigorúan védett fajok listájáról,
írta a Digi24.ro. „Ha a medve megközelíti a települést vagy behatol a lakott területre, nincs más megoldás, mint lelőni” – idézte a portál a környezetvédelmi minisztert.
A medvekilövés, mint megelőzési vagy állománykezelési opció az egyik legmegosztóbb kérdés az utóbbi években Romániában. Az erről szóló Transtelex Dialógon a 426 egyed kilövését engedélyező törvény kezdeményezője, Tánczos Barna korábbi környezetvédelmi miniszter és Balázs István vadgazda mérnök, a Hargitai Erdész-Vadász Klub igazgatója érvelt a kvóta megemelése mellett, míg Domokos Csaba biológus, ökológus elmondta, a felmérés, amely alapján a kvótát meghatározták, nem megalapozott. Butyka Zsolt, Tusnádfürdő polgármestere akkor arról beszélt, hogy „mindenki abból indul ki, hogy a medve hibás mert bemegy a településre. Amíg nem tanulunk meg úgy gazdálkodni a környezetünkkel, hulladékunkkal, hogy ne hívjuk be ezzel a medvét a településre, addig ez a jelenség megmarad.”
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!