Kelemen Hunor szólna Orbánnak, hogy közvetítsen Ciolacu és Trump között

A közelgő romániai elnökválasztás és az újonnan berendezkedő Trump-adminisztráció egyre nagyobb nyomást gyakorol a román politikára. A 2024-es parlamenti választások után létrejött nagykoalíció – amelyben a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ is szerepet vállalt – elméletileg egy Európa-párti, az EU és a NATO mellett elkötelezett irányvonalat próbál követni, azonban az Egyesült Államokban bekövetkezett fordulat, illetve az amerikai alelnök és Elon Musk részéről érkező beavatkozás és a szélsőjobbos Georgescu támogatása váratlanul érte a koalíciós partnereket. Az tény, hogy miközben Magyarország és az Orbán-kormány továbbra is szoros kapcsolatokat ápol Donald Trump környezetével, akinek Brüsszel-ellenes álláspontja régóta ismert, a román kormánynak nem igazán sikerült megtalálnia az amerikai elnökhöz vezető utat.

Ebben a kontextusban kérdezték meg Kelemen Hunort, az RMDSZ elnökét, különböző aktuálpolitikai kérdésekről, többek között arról is, hogy vállalna-e egyfajta közvetítő szerepet Marcel Ciolacu, Románia miniszterelnöke és Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke között.

Kelemen Hunor elmondta, hogy ha Marcel Ciolacu kéri, kész közbenjárni az ügyben, természetesen Orbán Viktoron keresztül. „Ha a román kormányfő megkér, segítek, amikor csak tudok” – fogalmazott, hozzátéve, hogy abban is szerepe volt, hogy Magyarország a prioritási listára Románia schengeni csatlakozását.

A két miniszterelnök egyébként több alkalommal is találkozott Bukarestben, és ezek a megbeszélések minden esetben Kelemen közvetítésével jöttek létre. Orbán Viktor a nyári tusványosi fellépések előtt ugrott le a román fővárosba. A tárgyalások fő témái között közös gazdasági projektek és az Erdélyt Magyarországgal összekötő gyorsvasút terve is szerepelt. Legutóbb meg 2024 decemberében jár Bukarestben Orbán, amikor Ciolacu köszönetet mondott Orbán Viktornak a schengeni csatlakozás érdekében tett erőfeszítéseiért. „Öröm számomra, hogy barátomat, Orbán Viktort vendégül láthatom. Ma együtt ünnepeljük Bukarestben a schengeni csatlakozás sikerét és barátságunkat. Köszönetet mondok Orbán Viktornak a schengeni csatlakozás érdekében tett erőfeszítéseiért” – mondta Ciolacu, akinek sikerült Donald Trumpot is megemlítenie beszédében, és kiemelte azt is, hogy a jelenlegi romániai politikai zűrzavarban Kelemen Hunor és az RMDSZ értékes egyensúlyteremtő szerepet töltenek be. „Jól együttműködtünk, és biztos vagyok benne, hogy a jövőben is jól fogunk együtt dolgozni. Őszinte partnereknek tartom őket a kormányzásban” – tette hozzá a román miniszterelnök. Orbán akkor azonban nemcsak a schengeni babérokat learatni jött, hanem az MVM és E.ON tranzakció nyélbeütését is próbálta elősegíteni.

Az interjúban közbenjárásos téma kapcsán az RMDSZ elnöke azt is hangsúlyozta, hogy „mindig lehet találni megoldásokat, ha megvan a politikai akarat”, de azt is elmondta, hogy a Ciolacu-kormány megalakulása óta kevésbé vonták be őt a döntéshozatali folyamatokba.

Kelemen Hunor kitért arra is, hogy meglátása szerint Románia külpolitikája az elmúlt években túlságosan a közigazgatási apparátus kezében volt, és hiányzott belőle a politikai vezetés. Utalt arra, hogy az amerikai–román kapcsolatok kapcsán is súlyos hiba volt, hogy Bukarest nem nyitott megfelelő kommunikációs csatornákat a Trump-stábbal.

Az interjú során Kelemen egyértelmű választ adott arra a kérdésre is, hogy Románia hajlandó lenne-e békefenntartó erőket küldeni Ukrajnába. „Ma a válasz egyértelmű nem. Háború zajlik, és még a béketárgyalások közeli perspektívája sem látszik, így szó sem lehet katonák küldéséről” – mondta. Hangsúlyozta, hogy a békefenntartó missziók kérdése csak a konfliktus lezárulta után merülhet fel, és ha erre sor kerülne, az csak a nemzetközi közösség teljes egyetértésével történhetne meg.

A beszélgetés során szó esett Marcel Ciolacu esetleges lemondásáról is. Kelemen Hunor szerint ez jelenleg nincs napirenden, és egy ilyen lépés destabilizálná a kormányt, ami súlyos gazdasági következményekkel járhatna. „Egy ilyen válság súlyosan érintené Románia hitelességét a nemzetközi pénzügyi intézmények előtt” – mondta. Egyébként a szélsőjobbos pártok, az AUR, SOS Románia illetve a POT kedden nyújtották be a bizalmatlansági indítványt a kormány ellen, azonban úgy néz ki, nem lesz meg a megfelelő számú szavazat ahhoz, hogy keresztülmenjen.

Kelemen elmondta, hogy az RMDSZ és a kormánykoalíció nem támogatja az AUR és más szuverenista pártok által beterjesztett bizalmatlansági indítványt. „Akik beterjesztették, azoknak kell biztosítaniuk a szükséges szavazatokat. Mi jelen leszünk a teremben, de nem fogunk szavazni” – jelentette ki.

A közelgő román elnökválasztás kapcsán Kelemen arról is beszélt, hogy egy „független” jelölt nem lehet valódi alternatíva, mivel a politika pártok nélkül nem működik. „Az államfői pozíció nem egy ferences kolostor, ahová valaki egyedül bemegy és egyedül kijön. A politika nem függetleníthető a pártoktól” – fogalmazott, célzással azokra, akik Georgescuban, a párton kívüli, populista jelöltben látják az új irányt.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!