Elrendelték a fogyatékkal élő gyermekek elköltöztetését a marosvásárhelyi központokból
2025. January 22. – 15:20
frissítve
Végre lépett valamit a fogyatékkal élő gyermekek ügyében a Maros megyei kifizetési és szociális felügyeleti ügynökség és felszólította a helyi gyermekvédelmi igazgatóságot, hogy rendezze helyzetüket. A sajtó év eleje óta cikkezik a helyzetről, miután súlyos rendellenességek kerültek napvilágra négy marosvásárhelyi központban. A CRJ szerint az intézmények illegálisan működnek, a gyermekek élete veszélyben van, és sürgetik, hogy ne más központokban, hanem családoknál helyezzék el őket, ahol személyre szabott rehabilitációt és megfelelő ellátást kaphatnak.
A Maros megyei kifizetési és szociális felügyeleti ügynökség (AJPIS) szerdán felszólította a Maros megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóságot (DGASPC), hogy dolgozzon ki egy vészhelyzeti tervet, és 30 napon belül költöztesse el a fogyatékkal élő gyermekeket gondozó négy Maros megyei központ 63 lakóját, írja az Agerpres.
A DGASPC szóvivője, Doru Constantin elmondta, hogy a vészhelyzeti terv kidolgozására öt nap áll az intézmény rendelkezésére. A gyermekeket 30 napon belül kell áthelyezniük, addig olyan szolgáltatásokat keresnek, amelyek megfelelnek mindegyikük szükségleteinek. „Megvizsgáljuk, hogy hova tudnánk elhelyezni ezeket a gyerekeket, nevelőszülőkhöz, civil szervezetekhez vagy más intézményekhez, akár a megyén kívül is” – magyarázta.
A szóvivő szerint a vészhelyzeti terv pontosan leírja majd, hogy mi fog történni a gyermekekkel, hová költöztetik őket. Elmondta, hogy korábban a DGASPC közbeszerzési eljárást indított a fogyatékkal élő gyermekeknek nyújtott szociális szolgáltatások biztosítására, de senki sem jelentkezett. „Ez az egyik oka annak, hogy ez a helyzet idáig jutott” – magyarázta.
Az AJPIS jelentése szerint a DGASPC-nek öt napon belül meg kell vizsgálnia azokat a körülményeket, amelyek a megyei gyermekvédelmi bizottság és a Maros megyei törvényszék által elrendelt különleges óvintézkedések bevezetéséhez vezettek. A jelentés sehol sem említi, hogy ezeket a központokat be fogják zárni.
A DGASPC szerda délután szerkesztőségünkhöz is eljuttatott közleménye szerint a következő lehetőségek állnak a fogyatékkal élő gyermekek előtt: ahol lehet, visszahelyezik őket a saját családjaikhoz (a negyedfokú rokonokig szóba jöhet a kiterjedt család is) vagy más családokhoz, hivatásos nevelőszülőkre bízzák őket, állami vagy magán fenntartású családi típusú házakban helyezik el őket.
A Maros Megyei Tanács szerda délutáni közleményében úgy fogalmaz, hogy a négy szociális központot intézményi átszervezés miatt ideiglenesen be kell zárni, hogy aztán újra gyermekeket fogadhassanak. „Decemberben lejárt a központok működési engedélye, és a jogszabályi változások miatt szükségessé vált ezeknek a gyerekközpontoknak az átszervezése. Az a célunk, hogy a gyerekek számára minél családiasabb környezetben biztosítsunk megfelelő ellátást” – áll a közleményben.
„A gyermekek biztonsága és jóléte mindennél fontosabb – fontosabb a bürokráciánál és a jogi bonyodalmaknál. Az átszervezés alatt minden tőlünk telhetőt megteszünk annak érdekében, hogy a gyermekek megfelelő körülmények között élhessenek, és odaadó gondoskodásban részesüljenek” – idézte a közlemény Péter Ferencet, a Maros Megyei Tanács elnökét.
A megyei önkormányzat hangsúlyozta, hogy a marosvásárhelyi központokban sem a gyermekek életét, sem egészségüket nem fenyegette veszély, és az ellenőrző hatóságok egyike sem jelezte, hogy a gyermekek rossz bánásmódban részesülnének.
A CRJ szerint elhanyagolták a bentlakókat
A miniszterelnöknek címzett vasárnapi nyílt levelében a Centrul de Resurse Juridice (Jogi Források Központja, CRJ) arra hívta fel a figyelmet, hogy a január 11-én végzett, előre be nem jelentett látogatásuk nyomán jelzett problémákra egy hét alatt nem reagált érdemben senki, pedig meglátásuk szerint a négy központban élő kiskorúak élete veszélyben van. „Még mindig ott vannak a gyerekek, azokban a központokban, amelyek illegálisan működtek, és amelyekről minden felelős tudott” – írták.
Kedd este már arról posztolt a CRJ, hogy értesülésük szerint a Maros megyei kifizetési és szociális felügyeleti ügynökség (AJPIS) hivatalosan is elrendelte a négy központ bezárását és a bentlakók elköltöztetését. Bejegyzésükben azt kérik, hogy a gyermekeket családoknál, és ne más központokban helyezzék el, biztosítsák számukra a napi szintű hozzáférést a rehabilitációs szolgáltatásokhoz, mozgásterápiához, érzékszervi stimulációhoz, logopédiához, közösségi oktatáshoz, valamint a megfelelő, személyre szabott tápláláshoz.
Mit kifogásol a CRJ?
A január 11-i előre be nem jelentett látogatás után kiadott közleményében a CRJ a következőket állapította meg:
- A négy központban összesen 63 fogyatékkal élő gyermeket helyeztek el, noha csak 51 gyermeket fogadhatnának be. A központoknak ráadásul decemberben lejárt a működési engedélye.
- 3 és 7 év közötti gyermekeket is elszállásoltak a központokban, miközben nekik a törvény szerint nevelőszülőknél kellene élniük.
- Az egyik központban retesszel bezárt szobában tartottak 8 gyermeket, állítólag azért, mert nem jutott rájuk elég felügyelő.
- Két otthonban lejárt gyógyszereket találtak, és a személyzet azt állította, hogy abból kaptak a lakók.
- A központokban tett korábbi látogatások óta azok továbbra is túlzsúfoltak, piszkosak, a lakók pedig nem kapnak sem megfelelő élelmet, sem megfelelő orvosi ellátást, egy részük a hangsúlyos orvosi ajánlás ellenére sem részesül mozgásterápiában, a kinetoterápiáért felelős alkalmazottak nem jelentek meg a hivatalos program szerint.
- A gyermekeket úgy helyezték el az intézményekben, hogy a családjaiknak nem nyújtottak megfelelő tanácsadást, sőt, korlátozták a látogatási jogukat.
- Már 2024-ben feljelentést tettek a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészségen (DIICOT), mégsem történt előrelépés.
- A négy, neuropszichiátriai rendellenességgel élő kiskorúak részére fenntartott központ évente összesen közel 1 millió eurós költségvetést kap a Maros Megyei Tanácstól, de ez nem látszik a szolgáltatáson.
A Mezőcsáváson működő központ lakói közül azért nem jut el mindenki naponta a 12 kilométerre lévő Marosvásárhelyen működő speciális iskolába, mert a mikrobuszon nincs elég hely, és az iskola igazgatója szerint évek óta hiába kérnek egy nagyobb járművet a gyermekek szállítására, derül ki az Europa Liberă cikkéből.
Ugyanitt számol be a CRJ vezetője, Giorgiana Pascu arról is, hogy az egyik hat éves, fogyatékkal élő gyermeket 10 hónapig kezelték Bukarestben egy alapítvány segítségével, és ezalatt megtanult egyedül ülni. Mivel a Maros megyei gyermekvédelmi igazgatóság megszüntette az együttműködést a CRJ-vel, nem tudták elérni, hogy áthelyezzék a pácienst az Ilfov megyei gyermekvédelemhez, ezért visszakerült Marosvásárhelyre, ahol hamar leromlott az állapota, jelenleg tüdőgyulladással kórházban kezelik, állítja Pascu.
Az egy héttel később megfogalmazott, Marcel Ciolacu miniszterelnöknek címzett nyílt levélben a CRJ a következőket emeli ki:
- A személyre szabott rehabilitáció helyett a Maros megyei gyermekvédelmi és szociális igazgatóság (DGASPC) munkatársai „a legdrágább, a gyerekeknek rossz, de az alkalmazottaknak előnyös megoldást választották: az intézeti elhelyezést”.
- A jelenlegi szabályok szerint a DGASPC költségvetésének akár 80 százalékát fizetésekre lehet költeni, az ellátás költségeire pedig így 20 százalék marad. A magas fizetések ellenére a CRJ állítása szerint a szakemberek sokszor nem jutnak el a gyermekekig. Ráadásul a Maros megyei DGASPC – mivel ezt a törvény lehetővé teszi – 1,2-szer többet költ az alkalmazottak különböző juttatásaira, mint a páciensek élelmére és gyógyszereire.
- A CRJ támogatásával önkéntes szakorvosok felmérték a gyermekek állapotát és megírták a megyei egészségbiztosító pénztárnál elszámolható segédeszközök beszerzéséhez szükséges orvosi leveleket, de ebben az ügyben nem történt semmi, ezért az orvosi levelek lejártak.
- Már 10 hónapja jelezték ezeket a problémákat a Maros megyei gyerekvédelem, illetve Maros Megye Tanácsa vezetőségének.
- Azoknak a gyermeknek, akiket a CRJ segítségével Bukarestben kezeltek, pár hónap alatt javult az állapota.
Mit mondanak a hatóságok?
A négy marosvásárhelyi központ ügyében még múlt szombaton eljárást indított a rendőrség, Ovidiu Butuc Maros megyei prefektus ellenőrzéseket rendelt el a megye valamennyi gyermekelhelyező központjánál, a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) pedig in rem, azaz a gyanú megalapozottságát vizsgáló eljárást indított kiskorúakra irányuló emberkereskedelem, hivatali visszaélés, kiskorúak veszélyeztetése és szervezett bűnözői csoport létrehozása miatt.
A Maros megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság vezetője, Miklea Hajnal szerint a 63 gyermek megfelelő ellátásban részesül, a fenntartó Maros Megyei Tanács elnöke, Péter Ferenc pedig azt állította, hogy a központokban „decens körülmények” között gondozzák a gyermekeket. Az Erdély TV szerint mindketten cáfolták, hogy korábban bármilyen panasz érkezett volna hozzájuk a központokról, és azt sugallták, hogy a CRJ bejelentetlen ellenőrzése és nyilvánosság elé állása szándékos lejárató kampány lenne. „Ezt is vizsgáljuk, illetve várjuk a mi belső csapatunk ellenőrzésének eredményét, utána pedig az illetékes hatóságok kivizsgálásának eredményét, ezek következtében, akik felelősök, azok felelősségre lesznek vonva” – mondta a Marosvásárhelyi Rádiónak Miklea Hajnal.
Ezután azonban több bírság következett. A Maros megyei kifizetési és szociális felügyeleti ügynökség (AJPIS) 320 ezer lejre bírságolta meg a Maros megyei gyermekvédelmi igazgatóságot a négy központ működési engedélyének hiánya miatt, de részletes jelentést nem tette közzé, illetve máig csak sajtóértesüléseket lehetett olvasni arról, hogy elrendelik a központok bezárását.
A Maros megyei egészségügyi igazgatóság (DSP) összesen 32 ezer lejre büntette meg a központokat. Az intézmény tájékoztatása szerint az ellenőrzések során rendellenességeket fedeztek fel
- az étkeztetési és mosodai tevékenységek kapcsán,
- igen leromlott állapotú bútordarabokat találtak,
- a hűtőszekrényeket nem tisztították és fertőtlenítették megfelelően,
- több helyiségben szivárgást és penészt észleltek,
- illetve lejárt szavatosságú felület- és kézfertőtlenítő szereket találtak.
A DSP felügyelői elrendelték a mosodai tevékenység felfüggesztését mind a négy központnál, a közös étkeztetés felfüggesztését három központnál.
Az Állampolgárokat az Állam Visszaéléseitől Védő Alapítvány (FACIAS) feljelentést tett a legfőbb ügyészségen a Maros megyei gyermekvédelmi és szociális igazgatóság (DGASPC) alárendeltségében működő, fogyatékkal élő gyermekeket ellátó négy marosvásárhelyi központban elhelyezett 63 kiskorú veszélyeztetése miatt. Péter Ferenc nyilatkozata alapján ugyanis úgy látták, kérdéses a helyi hatóságok objektivitása ebben az ügyben, akik „megpróbálják eltussolni a tapasztalt rendellenességek súlyosságát”.
Rareş Petru Achiriloaie, az országos gyermekjogvédelmi hatóság elnöke – miután csütörtökön meglátogatta a négy központot – azt nyilatkozta, hogy vannak hiányosságok a fogyatékkal élő gyermekeket ellátó központokban, de nem fenyegeti közvetlen veszély az itt élők egészségét. Emiatt a CRJ a lemondását követeli.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!