Az illegálisan működő Maros megyei központokban maradt gyermekek ügyében kértek segítséget a miniszterelnöktől
2025. January 19. – 18:54
Egy hét alatt nem történt előrelépés a négy marosvásárhelyi, fogyatékkal élő gyermekek számára fenntartott központ ügyében, figyelmeztet a Centrul de Resurse Juridice (Jogi Források Központja, CRJ) a Marcel Ciolacu miniszterelnöknek címzett nyílt levelében.
A fogyatékkal élők jogainak tiszteletben tartását ellenőrző szerv, a parlament felügyelete alatt működő Ellenőrző Tanács (Consiliul de Monitorizare) és a Centrul de Resurse Juridice (Jogi Források Központja, CRJ) jogvédő szervezet munkatársai 2025. január 11-én végeztek előre be nem jelentett ellenőrzést négy marosvásárhelyi központban. A szervezetek számos szabálytalanságot megállapítottak (túlzsúfoltság, lejárt szavatosságú élelmiszerek és gyógyszerek stb.), és a hatóságok beavatkozását sürgették, mert meglátásuk szerint kiskorúak élete veszélyben van.
A Jogi Források Központja a nyílt levélben felidézi, míg 2023 júliusában a marosbárdosi szociális otthonban feltárt szörnyű körülményekre és szabálytalanságokra egyből reagáltak a hatóságok, és gondoskodtak az áldozatok áthelyezéséről, addig a mostani eset után ugyan rekordösszegű bírságokat osztottak ki, de egy hét elteltével 63 gyermek még mindig az illegálisan működő központban van.
„Ismét csupa csont és bőr gyerekek képei sokkolják Romániát. És nem, nem azért ilyenek, mert »ők már csak ilyenek«, hanem azért, mert nem gondoskodnak róluk megfelelően” – írja a Georgiana Pascu által aláírt levélben, amihez olyan, a marosvásárhelyi otthonokból korábban már kiemelt gyermekek képét is csatolták, akik utána már megfelelő gondozásban részesültek, és látványos a megtalálásuk és a mostani állapotuk közötti különbség.
A szervezet nehezményezi, hogy bár értesítették a rendőrséget és az ügyészséget, de eddig senki sem hozott hivatalos döntést az áldozatok megfelelő környezetben való elhelyezéséről, és „még mindig ott vannak a gyerekek, azokban a központokban, amelyek illegálisan működtek, és amelyekről minden felelős tudott.”
A levélben ugyanakkor több „érdekességre” is felhívják a miniszterelnök figyelmét:
- Vannak még nyomorúságos körülmények között tartott, megfelelő gondozáshoz nem jutó gyermekek, akiket elszakítottak a családjuktól. Mint írják, a személyre szabott rehabilitáció helyett, a Maros megyei gyermekvédelmi és szociális igazgatóság (DGASPC) munkatársai „a legdrágább, a gyerekeknek rossz, de az alkalmazottaknak előnyös megoldást választották: az intézeti elhelyezést”.
- Emlékeztetnek, hogy a DGASPC számára elkülönített költségvetés legtöbb 80 százalékát fordíthatják az alkalmazottak fizetésére, és a fennmaradó 20 százalékot pedig élelemre, gyógyszerre, szállásra, rehabilitációra, fűtésre, ruházatra stb. A probléma nem a fizetésekkel van, hanem azzal, hogy a gyermekgondozók nem tudnak ezekkel a gyerekekkel dolgozni. Állításuk szerint már 10 hónapja jelezték ezeket a problémákat a Maros megyei gyerekvédelem, illetve Maros Megye Tanácsa vezetőségének.
- 2024-ben a DGASPC alkalmazottai 2,4 millió lej értékű élelmiszer-támogatást kaptak, ami közel azonos összeg, mint a kedvezményezetteknek kiutalt 2,7 millió lej. Ugyanakkor az üdülési csekkekre szánt összeg, 1,16 millió lej, jóval magasabb, mint a gyermekek gyógyszereire szánt összeg, ami kevesebb mint 200 000 lej.
- Nehezményezik, hogy az önkéntes szakorvosaik által felírt, és az egészségbiztosító pénztár által finanszírozott speciális felszerelést sem váltották ki időben, ami segítette volna a gyerekeket.
Georgiana Pascu a Ciolacu miniszterelnöknek írt levelében aztán még egyszer hangsúlyozza, hogy bár a központok illegálisan működnek, „a gyerekek még mindig ott vannak”, és nincsenek jegyzőkönyvek az ellenőrzések lezárásáról, nincsenek a gyermekek áthelyezésére vonatkozó végzések, a megyei gyermekvédelmének nincsenek tervei hivatásos nevelőszülők azonosítására, a Maros megyei kifizetési és szociális felügyeleti ügynökség sem tett büntetőfeljelentést.
„Kockázatos és törvénytelen, hogy az igazságügyi szervek – ügyészség és rendőrség – vizsgálatainak eredményére várva halasztják a beavatkozást ezeknek a gyermekeknek az érdekében. Minden egyes nap, amely megfelelő kezelés nélkül telik el néhány intézeti gyermek számára, végzetes lehet” – írják a levélben, és felszólítják a miniszterelnököt, hogy a lehető leggyorsabban orvosolják a marosvásárhelyi illegálisan működő központokban elhelyezett gyermekek helyzetét. Ugyanakkor kérik Rareș-Petru Achiriloaie, az országos gyermekjogvédelmi hatóság elnökének a menesztését.
A négy marosvásárhelyi központ ügyében még múlt szombaton eljárást indított a rendőrség. A Maros megyei kifizetési és szociális felügyeleti ügynökség (AJPIS) 320 ezer lejre bírságolta meg a Maros megyei gyermekvédelmi igazgatóságot, míg a Maros megyei egészségügyi igazgatóság (DSP) 60 ezer lejre büntette meg őket.
A Maros Megyei Tanács elnöke, Péter Ferenc, korábban azt állította, hogy a központokban „decens körülmények” között gondozzák a gyermekeket. Ezért az Állampolgárokat az Állam Visszaéléseitől Védő Alapítvány (FACIAS) feljelentést is tett a legfőbb ügyészségen a Maros megyei gyermekvédelmi és szociális igazgatóság (DGASPC) alárendeltségében működő, fogyatékkal élő gyermekeket ellátó négy marosvásárhelyi központban elhelyezett 63 kiskorú veszélyeztetése miatt. Péter Ferenc nyilatkozata alapján úgy látták, kérdéses a helyi hatóságok objektivitása ebben az ügyben, akik „megpróbálják eltussolni a tapasztalt rendellenességek súlyosságát”.
Rareş Petru Achiriloaie – miután csütörtökön meglátogatta a négy központot – azt nyilatkozta, hogy vannak hiányosságok a fogyatékkal élő gyermekeket ellátó központokban, de nem fenyegeti közvetlen veszély az itt élők egészségét.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!