Elhanyagolt fogyatékkal élő gyermekeket találtak marosvásárhelyi otthonokban
2025. január 11. – 13:17
frissítve
Súlyos rendellenességeket találtak jogvédő szervezetek több marosvásárhelyi gyermekotthonban a szombat reggeli, előre be nem jelentett látogatásuk alkalmával. A kiskorú páciensek élete veszélyben van, ezért a hatóságok beavatkozását sürgeti a Centrul de Resurse Juridice (Jogi Források Központja, CRJ), amely már 2024-ben feljelentést tett a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészségen (DIICOT), mégsem történt előrelépés.
A fogyatékkal élők jogainak tiszteletben tartását ellenőrző szerv, a parlament felügyelete alatt működő Ellenőrző Tanács (Consiliul de Monitorizare) és a Centrul de Resurse Juridice (Jogi Források Központja, CRJ) jogvédő szervezet munkatársai négy gyermekotthont kerestek fel szombat reggel. Ezekben összesen 63 fogyatékkal élő gyermeket helyeztek el, noha csak 51 gyermeket fogadhatnának be. Egyik központnak sincs érvényes működési engedélye, közölte a CRJ.
A jogvédő szervezet közleményében a következő szabálytalanságokat állapítja meg: 3 és 7 év közötti gyermekeket szállásoltak el a központokban, miközben nekik a törvény szerint nevelőszülőknél kellene élniük, az egyik központban retesszel bezárt szobában tartottak 8 gyermeket, két otthonban lejárt gyógyszerekkel kezelték a lakókat, az egyik otthonban bárányhimlő-járvány van, de a fertőzött lakókat nem különítették el a többiektől, a fogyatékkal élő gyermekek egy része pedig a hangsúlyos orvosi ajánlás ellenére sem részesül mozgásterápiában.
A sajtóközleményből kiderül, hogy a jogvédő szervezet munkatársai már többször felkeresték az említett marosvásárhelyi gyermekotthonokat, és mindannyiszor azt állapították meg, hogy azok túlzsúfoltak, piszkosak, a lakók pedig nem kapnak sem megfelelő élelmet, sem megfelelő orvosi ellátást,
a fogyatékkal élő gyermekeket ráadásul véleményük szerint erőszakkal emelték ki a családjaikból, úgy, hogy előtte nem biztosították a hozzátartozók számára a tanácsadást és a nekik járó szolgáltatásokat.
A CRJ külön megemlíti a Trébely utcai központot, amelynek lakói éppen azokban a szolgáltatásokban nem részesülnek, amelyek miatt állítólag elhelyezték őket az intézményben: előfordul, hogy magukra hagyják őket, nem részesülnek megfelelő orvosi ellátásban és rehabilitációs kezelésben.
A közlemény szerint a gyermekotthonok lakóit kezelték a Maros Megyei Sürgősségi Kórházban is, de csak sürgősségi ellátás keretében, kórlapjukon pedig több esetben alultápláltságot és súlyos dehidratáltságot jegyeztek fel.
A jogvédő szervezet azt állítja, hogy a nagyszámú személyzet ellenére látogatásaik alkalmával a szakképzett és a különböző aktivitásokért, például a kinetoterápiáért felelős alkalmazottak nem jelentek meg a hivatalos program szerint, csak a gyermekek táplálásával és tisztán tartásával megbízott ápolók voltak ott, amikor azonban ők szünetet tartanak, a lakók, akiknek nagy része epilepsziás vagy mozgásképtelen, teljesen magukra maradnak. A mozgásterápia, illetve a megfelelő táplálás és higiénia hiánya a gyermekek életét veszélyezteti, hangsúlyozza a közlemény.
A CRJ azt állapította meg, hogy az olyan alapvető higiéniai szabályokat sem tartják be, mint az ágynemű rendszeres cseréje, ráadásul a pácienseket ritkán mosdatják, a pelenkáikat sem cserélik megfelelő rendszerességgel, és feltűnően rossz a szájhigiéniai ellátásuk is.
A közlemény azt is kiemeli, hogy a négy, neuropszichiátriai rendellenességgel élő kiskorúak részére fenntartott központ évente összesen közel 1 millió eurós költségvetést kap a Maros Megyei Tanácstól. „Ezek a költségvetések nem csak a kedvezményezetteknek kínált feltételekhez képest túlzóak – miközben a Maros Megyei Tanács vezetősége nem vett részt az összegek felhasználásának ellenőrzésében –, hanem a szociális szolgáltatásokra törvényben meghatározott költségnormákhoz és más megyék hasonló központjainak költségvetéseihez képest is. A helyszínen nem látszott olyan beruházás, amely összhangban lett volna a Maros megyei gyermekvédelmi igazgatóság büdzséjével, az infrastruktúra és a gyermekek bizonytalan életkörülményei az 1990-es évekre emlékeztettek” – fogalmaztak.
A CRJ már 2024-ben feljelentést tett a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészségen (DIICOT) a tapasztalt rendellenességek miatt, és a továbbiakban a főügyészséghez fordul. A jogvédő szervezet emellett közleményében az illetékes hatóságok, többek között a rendőrség, a Maros Megyei Közegészségügyi Igazgatóság, a munkaügyi és az egészségügyi minisztérium közbelépését sürgeti.
Georgiana Pascu, a CRJ igazgatója a Digi24 hírtelevíziónak azt mondta, azért tettek feljelentést a DIICOT-nál, mert arra gyanakszanak, hogy azért emelnek ki minél több fogyatékkal élő gyermeket a hátrányos helyzetű családjukból, hogy ezzel az ürüggyel alkalmazzanak munkaerőt a Maros megyei gyermekvédelmi igazgatósághoz, de a pácienseket valójában nem látják el megfelelően.
Rareș-Petru Achiriloaie, az országos gyermekvédelmi és örökbefogadásért felelős hatóság (ANPDCA) elnöke bejelentette, hogy a helyszínre küldik az ellenőrző testületüket. Mint mondta, a CRJ valóban több rendellenességet jelzett a hatóságnak 2024-ben, de nem konkrétan a Maros megyei gyermekotthonokkal kapcsolatban. Más megyékbe ki is küldték az ellenőrző testületet, most pedig eljött Maros megye ideje is, mondta.
A CRJ megállapításaira reagálva a Maros megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság vezetője, Miklea Hajnal Katalin azt mondta, hogy a négy központban levő 63 gyermek megfelelő ellátásban részesül, beíratták őket családorvoshoz, iskolába járnak, nappali ellátóközpontokba viszik őket, szakemberek foglalkoznak velük. Elismerte, hogy a létesítmények túlzsúfoltak, de ez szerinte annak tudható be, hogy nem találtak alternatívát a gyermekek számára, nem tudták más szolgálatnál vagy hozzátartozóknál elhelyezni őket.
Elmondta azt is, hogy átszervezés alatt állnak a központok, és folyamatban van az engedélyek megújítása. A lejárt gyógyszerek kapcsán kijelentette, ezek szavatossági ideje decemberben járt le, és meg fogják vizsgálni, hogy valóban kaptak-e gyermekek ezekből a készítményekből.
A Maros megyei rendőrség szombaton eljárást indított a fogyatékkal élő gyermekeket ellátó négy marosvásárhelyi központnál feltárt rendellenességek ügyében, Ovidiu Butuc Maros megyei prefektus pedig ellenőrzéseket rendelt el a megye valamennyi gyermekelhelyező központjánál.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!