320 ezer lejre bírságolták meg a Maros megyei gyermekvédelmi igazgatóságot
2025. January 14. – 10:17
320 ezer lejre bírságolta a Maros megyei gyermekvédelmi és szociális igazgatóságot (DGASPC) a fogyatékkal élő gyermekeket gondozó négy marosvásárhelyi központ működési engedélyének hiánya miatt a Maros megyei kifizetési és szociális felügyeleti ügynökség (AJPIS) – számolt be az intézmény ügyvezető igazgatója, Viorel-Cristian Răduţ hétfő este az Agerpresnek.
Az AJPIS igazgatója, Viorel-Cristian Răduţ szerint ez a legnagyobb bírság, amelyet Maros megyében valaha is kiszabtak egy állami intézményre egyetlen ellenőrzés során. „És egy sor további intézkedés fog következni, amelyeket várhatóan szerdán fogunk bejelenteni” – nyilatkozta az újságíróknak.
A bírság előzménye, hogy a fogyatékkal élők jogainak tiszteletben tartását ellenőrző országos felügyelőbizottság munkatársai egy szombati ellenőrzésen „súlyos problémákat” találtak négy marosvásárhelyi központnál, többek között azt, hogy az intézményeknek 2024 decemberében lejárt a működési engedélyük.
A jogvédő szervezet közleményében a következő szabálytalanságokat állapította meg: 3 és 7 év közötti gyermekeket szállásoltak el a központokban, miközben nekik a törvény szerint nevelőszülőknél kellene élniük, az egyik központban retesszel bezárt szobában tartottak 8 gyermeket, két otthonban lejárt gyógyszerekkel kezelték a lakókat, az egyik otthonban bárányhimlő-járvány van, de a fertőzött lakókat nem különítették el a többiektől, a fogyatékkal élő gyermekek egy része pedig a hangsúlyos orvosi ajánlás ellenére sem részesül mozgásterápiában.
A sajtóközleményből kiderült, hogy a jogvédő szervezet munkatársai már többször felkeresték az említett marosvásárhelyi gyermekotthonokat, és mindannyiszor azt állapították meg, hogy azok túlzsúfoltak, mocskosak, a lakók pedig nem kapnak sem megfelelő élelmet, sem megfelelő orvosi ellátást, a fogyatékkal élő gyermekeket ráadásul véleményük szerint erőszakkal emelték ki a családjaikból, úgy, hogy előtte nem biztosították a hozzátartozók számára a tanácsadást és a nekik járó szolgáltatásokat.
A CRJ külön megemlíti a Trébely utcai központot, amelynek lakói éppen azokban a szolgáltatásokban nem részesülnek, amelyek miatt állítólag elhelyezték őket az intézményben: előfordul, hogy magukra hagyják őket, nem részesülnek megfelelő orvosi ellátásban és rehabilitációs kezelésben.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!