100 nő vett részt ingyenes rákszűrésen és magyar nyelvű egészségügyi tájékoztatón Bethlenszentmiklóson
2024. november 18. – 13:13
A hétvégén közel száz nő gyűlt össze Bethlenszentmiklóson, hogy részt vegyen az ingyenes mellrákszűrésen, amelyet a Jövőnk a Szórványban Egyesület szervezett. A program különlegessége az volt, hogy az érdeklődők anyanyelvükön kaphattak részletes tájékoztatást az egészségükről és a szűrés fontosságáról. A szűrést és a szakmai tanácsadást dr. Terza Lívia-Mária és a kolozsvári Promedical Center csapata végezte, ezzel segítve a szórványban élő nők számára az egészségmegőrzéshez szükséges információkhoz való hozzáférést.
Az első ilyen programot még március 8-án, a Nőnap alkalmából tartották a Fehér megyei településen, ez a mostani rendezvény pedig annak folytatásaként valósult meg. A program széles körben megmozgatta a szórványban élő magyar nőket: sokan akár 60 kilométeres távolságról is érkeztek, hogy anyanyelvükön hallhassanak az egészséges életmódról és a rendszeres szűrővizsgálatok fontosságáról. Bodoczi Annamária, a Jövőnk a Szórványban Egyesület elnöke, aki egyben a program szervezője is, hangsúlyozta, hogy az anyanyelvi egészségügyi tájékoztatás különösen fontos a szórványközösségek számára. Az idei két rendezvényen közel 200 nő vett részt, közülük sokan életükben először mentek el mellrákszűrésre, ahol részletes egészségügyi tanácsokat is kaptak.
„Tavasszal, nőnapon új módon hívtuk fel a figyelmet a mellrák megelőzésére, és most, novemberben újra megszerveztük az eseményt, mivel a korábbi nagy érdeklődés erre ösztönzött minket. Míg márciusban főként a közvetlen környékről érkeztek résztvevők, mostanra már távolabbról is csatlakoztak hozzánk. A szűrés után többen elhatározták, hogy családtagjaikat, barátaikat is motiválják majd arra, hogy rendszeresen részt vegyenek szűrővizsgálatokon” – mondta Bodoczi Annamária. Hozzátette: „Az egészségtudatosság kiemelt célunk, hiszen a szórványban élő közösségek jövőjét nem lehet anélkül tervezni, hogy ne foglalkoznánk az egészségünkkel.”
Bodoczi Annamária hosszú ideje aktívan dolgozik a szórványközösségekért: rendszeresen szervez eseményeket Bethlenszentmiklóson, amelyek közül sok praktikus segítséget nyújt a helyieknek. Idén a szórványképviselő-jelölti versenyben is megmérte magát, de végül a SZÁT a befutó helyre Markó Attilát sorolta.
A Magyar Szórvány Napján Bodoczi egy Facebook-üzenetben osztotta meg gondolatait arról, hogyan lehetne hatékonyabban támogatni a szórványban élőket. Nem csupán az emlékezésről, hanem a megújulásról és közös gondolkodásról is szólnia kell a szórványlétnek, hangsúlyozta ebben a szerző. Úgy véli, hogy időnként friss szemlélettel kell közelíteni a szórványban élő közösségek felé, új energiákra, a fiatalok lendületére és bátorságára van szükség. Szerinte nem elég beszélni a közösségekről; tenni is kell az erősítésükért, visszaadni számukra a jövőbe vetett hitet és reményt. Ez az üzenet teljesen új szemléletet képvisel a jelenlegi hozzáálláshoz képest, amelyben a szórványról való diskurzus jellemzően a fogyásról, lemorzsolódásról szól, a rendezvények többnyire ünnepélyes, szavalatos vagy néptáncos programokra korlátozódnak, holott egy közösségnek sokrétű igényei vannak.
Bodoczi azt hangsúlyozta, hogy a szórvány nem csak a múlt öröksége, hanem egy olyan közösség, amely értékeket teremt és jövőt épít.
Az anyanyelvi egészségügyi tájékoztató kampányokat szeretnék folytatni a szórványvidékeken, jelentette ki a Jövőnk a Szórványban Egyesület elnöke, mert ezek az alkalmak nemcsak a közösségi összefogást erősítik, hanem a vidéki magyar nők egészségének védelméhez is hozzájárulnak. „Mindannyiunknak joga van a gondoskodáshoz és a megelőzéshez, függetlenül attól, hol élünk” – hangsúlyozta.
A Fehér megyei civil szervezet egészségtudatossági kezdeményezését több forrásból érkező támogatással tudták csak megvalósítani. Bodoczi Annamária szerint fontos az anyagi segítség, mert a helyi önkormányzatok és hatóságok nem gondolkodnak ilyen programokban. Elmondása szerint jó érzés, hogy vannak ilyen támogató források, de valójában az a leglényegesebb, hogy egyáltalán létrejöhetett egy ilyen program, amely a közösség számára valódi, gyakorlati támogatást nyújt. (A rákszűrés az RMDSZ, a Communitas Alapítvány, a Bethlen Gábor Alap és a Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatásával jöhetett létre.)
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!