Megszólalt a Târgu Jiu-i kórházban meghalt fiú nővére: „Hiába könyörögtem, az orvos megtagadta a beavatkozást!”

2024. november 14. – 13:55

Másolás

Vágólapra másolva

A 16 éves fiú, Andrei tragikus halála megrázta Târgu Jiu városát és az egész országot. A fiú súlyos peritonitiszes fájdalmakkal került be a megyei sürgősségi kórházba, ahol nem kapta meg az azonnali ellátást, amire szüksége lett volna. Az ügyeletes sebész, miután ránézett a fiúra, elutasította a műtétet, arra hivatkozva, hogy nincs gyermeksebészeti képesítése. A helyzet orvosi sürgőssége ellenére Andrei sorsa eldőlt abban a pillanatban, amikor az ügyeletes orvos megtagadta a beavatkozást.

Andrei nővére, Bianca, aki a szülők tragikus balesete óta az öccsének gyámja is volt, a Digi24-nek számolt be a kórházi eseményekről. „Könyörögtem az orvosnak,” idézte fel. „Mondtam neki: ’Kérem, operálja meg a gyerekemet, mert különben itt fog meghalni!’ Az orvos azonban megrázta a fejét, és azt mondta, nem tud segíteni. Egy asszisztens is ott volt, könnyes szemmel nézett rám, mintha ő is érezte volna, hogy veszélyben van az öcsém élete. Csak ennyit láttam a szemében: ’Vigye innen a gyereket, mert itt meg fog halni.’”

A kórházi dolgozók ugyan felajánlották, hogy mentőt hívnak, ami Andreit egy másik városba, Craiovára szállítja, azonban a mentő három óra múlva érkezett meg – addigra már késő volt, Andrei meghalt.

„Amikor a halottkémmel beszéltem, arra kértek, hogy ’jobb, ha magamban tartom ezt a dolgot, és nem hozom nyilvánosságra.’ Nem tudom, hogy ezt miért mondták. Kit kellene megvédenem? A testvéremet már elvesztettem,” mondta Bianca, aki mindenképpen kivizsgálást szeretne az öccse ügyében.

A haláleset után a Gorj megyei egészségügyi igazgatóság az érintett sebészt és az ügyeletes orvost is megbírságolta, az orvosi szakmai szervezetek részletes vizsgálatot követelnek, amely tisztázza a történtek körülményeit. A város polgármestere is megszólalt: Andreinek nem voltak „befolyásos” szülei, magára maradt az egészségügyi rendszerben, nem volt, aki közbenjárjon érte, aki „betelefonáljon”, hogy segítsenek rajta, és ez okozta halálát – mondta.

Az eset számos kérdést vet fel, legfőképp azt, hogy miként történhetett meg, hogy egy gyerek, akinek segítségre volt szüksége, végül egyedül, segítség nélkül hagyva hal meg egy kórház falai között.

Alexandru Rafila egészségügyi miniszter is reagált a 16 éves fiú tragédiájára, mondván, hogy a sürgősségi osztály orvosának kötelessége lett volna elvégezni a szükséges műtétet, mivel a beteg életveszélyben volt. Rafila bejelentette, hogy módosítja a sürgősségi ellátásra vonatkozó rendeletet, hogy biztosítsa: minden életveszélyes állapotban lévő beteget azonnal ellássanak, koruktól és a kórház felszereltségétől függetlenül. Az új jogszabály legkésőbb a jövő heti kormányülésen várhatóan elfogadásra kerül.

A romániai egészségügyi rendszer hiányosságai és a rendszerben intézményesült korrupció folyamatosan szedi áldozatait. 2023-ban Alexandra Ivanov, egy 25 éves, három hónapos terhes nő halála miatt vonultak utcára az emberek, aki a botoşani-i sürgősségi megyei kórház szülészeti és nőgyógyászati osztályán hiába kért segítséget, hét órán keresztül semmilyen orvosi ellátást nem kapott. 2024 tavaszán pedig az intubált betegek botránya robbant ki: 3 nap alatt 20 intubált páciens halt meg egy bukaresti kórház intenzív osztályán, mert lecsökkentették gyógyszeradagjukat.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!