Transtelex Dialóg: Kelemen józan eszét, Ciolacu bőkezűségét, Ciucă biztonságos Romániáját vagy Geoană függetlenségét válasszuk?

2024. október 30. – 16:14

Másolás

Vágólapra másolva

Ha szeretnétek belátni a választási ígéretek mögé, és izgat, hogy vajon ki honnan fogja előteremteni a „jólét aranybányáját”, akkor gyertek el november 5-én, 19 órakor a Planetárium Kávézóba a Transtelex Dialóg harmadik évadának első kiadására, ahol kibeszéljük, mi áll az adókedvezmények, lakásépítési csodák és más látványos kampányígéretek mögött. Hozzatok magatokkal kérdéseket, szkepticizmust és persze jókedvet!

Ahogy közeledünk a választásokhoz, úgy nyílik meg a politikusok „ígéretes zsákja”, és hullanak belőle a jobbnál jobb ötletek: béremelések, adócsökkentések, lakhatási programok és infrastruktúra-fejlesztések. Szinte nincs is olyan társadalmi probléma, amit ne próbálnának orvosolni a jelöltek, még ha olykor nem is teljesen világos, miből finanszíroznák mindezt. A kampányprogramok grandiózus terveket kínálnak, de kicsit olyan ez, mint a végtelen mennyiségű ajándékot ígérő karácsonyi reklámok – csillogó, de kérdés, hogy a fa alatt marad-e belőle valami.

Miközben mindenki a fényes jövőbe mutat, a költségvetés idén épp a 8 százalékos hiánycsúcsot ostromolja, és az Európai Bizottság csendben emlékezteti Bukarestet a deficit visszaszorításának „bűvös” 3 százalékos céljára. A kormányzó pártok, a PSD és a PNL nem véletlenül ügyeskednek úgy, hogy a választások előtt egyetlen kellemetlen döntést se kelljen meghozniuk – elvégre kinek van kedve népszerűséget veszíteni? Az RMDSZ pedig, amely tavaly nyárig szintén a koalícióban volt, most újra igyekszik visszakapaszkodni a hatalom közelébe: ígérethalmazában Simion házaira hajazó önkormányzati lakásokat ígérgetve.

Így zajlik a kampány: mindenki a legszebb jövőt kínálja, mi pedig csak reménykedhetünk benne, hogy a jövő évi költségvetés majd képes lesz elviselni ezt az ígérgetéses terhet.

A Transtelex az elnökjelöltek portréi és a választások lehetséges kimenetelét elemző anyagunk után a novemberi Dialógon beszéli ki meghívottaival, hogy mi van a szlogenek mögött, sorra vesszük a jelöltek erősségeit és gyenge pontjait, hogy közelebb kerüljünk egy reális képhez a kampányígéretek és a valós politikai lehetőségek között.

Meghívottaink:

Farkas István – a Marosvásárhelyi Rádió és az Erdély TV műsorvezető-szerkesztője, közéleti újságíró, aki nemcsak figyeli a romániai politikai történéseket, hanem véleménye is van róluk;

Kiss Anna – a Miközöd YouTube-csatorna alapítója. Műsoraiban főként politikai és közéleti témákkal foglalkozik, de gyakran vannak jelen a nőkkel, lakhatási és szociális ügyekkel kapcsolatos kérdések is. A Miközöd is sorozatban hozta az elnökjelöltek portréit, sírva nevethettünk időnként a jól sikerült képmásokon.

Székely István Gergő politológus – akinek helyzetelemzését itt lehet elolvasni. Ebben éppen azt fejtegette, hogy Șoșoacă kizárásával megnyílt az út az AUR államfőjelöltje számára a második fordulóba jutásra, illetve a választások után hétre nő a parlamenti pártok száma, mert az SOS Románia Párt mellett mandátumokat fog szerezni a Mircea Geoană volt NATO-főtitkárhelyettest támogató politikai szervezet is. Kormányt viszont újra a jelenlegi koalíció két pártja fog alakítani.

Miről fogunk beszélgetni?

Valódi megoldások vagy csak kampányígéretek? Mennyire tűnnek reálisnak a jelöltek által felvázolt ígéretek? Van-e esély arra, hogy bármelyik program valóban megvalósul, vagy ezek csak választási fogások?

Fenntartható stabilitás vagy népszerűségvadászat? Melyik jelölt programja tűnik hosszú távon is fenntarthatónak, és ki az, aki inkább rövid távú népszerűségnövelésre törekszik?

Pártérdekek felett álló közérdek? Ki lenne alkalmas arra, hogy valóban a pártok feletti közérdeket képviselje, és képes-e valaki független és határozott külpolitikát képviselni?

Mi lesz az RMDSZ stratégiája? Kelemen Hunor jelöltsége mennyire hatékony a magyar közösség érdekeinek képviseletében? Kit támogathat a második fordulóban, és mennyire lesz befolyása az erdélyi magyar szavazók irányításában?

Decentralizáció vagy kampányillúzió? Mennyire kivitelezhetőek a decentralizációval kapcsolatos ígéretek? Az oktatás és egészségügy reformjára vajon elegendő forrást találhatnak, vagy ez is csak egy szép terv marad?

Népszerű intézkedések vagy költségvetési realitások? A nagyvonalú ígéretek ellenére ki hogyan kívánja kordában tartani a költségvetést? Vajon bármelyik jelölt szembenéz-e a költségvetés korlátaival, vagy csak a választások után lesznek kénytelenek bevallani a valóságot?

Az eseményhez Facebookon itt lehet csatlakozni.

Az esemény nyilvános. A beszélgetésről hangfelvétel készül, amelynek a szerkesztett változatát a Transtelexen is közzétesszük. Minden résztvevő elfogadja a Transtelex adatvédelmi tájékoztatójában foglaltakat, valamint jelenlétével hozzájárul ahhoz, hogy az eseményen a szervező fotó-, hang- és videófelvételeket készítsen, azokat tárolja, valamint online felületein közzétegye.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!