A páciensek bántalmazásának gyanúja miatt nyomoz az ügyészség egy Bihar megyei kórházban

Hivatalból eljárást indított a belényesi ügyészség a vaskohsziklási (Ștei) pszichiátriai kórházban történt feltételezett visszaélések kivizsgálására. A fogyatékkal élők jogairól szóló ENSZ-egyezmény gyakorlatba ültetését felügyelő tanács jelentése szerint ugyanis a Bihar megyei kórházban fizikailag bántalmazzák a pácienseket, akiket emellett rossz körülmények között ápolnak és lejárt élelmiszert szolgálnak fel nekik.
A jelentésről az Observator írt először. Mint írták, az ellenőrző testület munkatársai három napot töltöttek a kórházban, ahol a páciensek azt mesélték nekik, hogy verik és verbálisan is bántalmazzák őket, elektrosokk-készülékkel félemlítetik és sebesítik meg őket. Miután az elektrosokk-készüléket megtalálták az egyik teremben, amelyet a kórház alkalmazottai használtak, és több páciens testén találtak a készülék okozta nyomokat, értesítették a rendőrséget.
A kórház menedzsere, Horia Miara az Observatornak azt nyilatkozta, hogy az elektrosokk-készüléket egy alkalmazott hozta be, és az illető azt állította, hogy elemlámpaként akarja használni, mert ilyen funkciója is van. A menedzser azt is elmondta, hogy öt páciens testén találtak zúzódásokat és véraláfutásokat, és hogy belső vizsgálat is indult az ügyben.
A jelentés szerint a kórházban nem megfelelőek a higiéniai állapotok, a pácienseknek szánt élelmiszerek között pedig lejárt szavatosságúak is voltak. Emiatt a fogyasztóvédelmi hatóságot is értesítették, amely 25 ezer lejre bírságolta a kórházat. Az Observator helyszínre látogató munkatársai piszkos és penészes falakat, a kórtermekben pedig matrac vagy ágynemű nélküli ágyakat találtak.
Támogasd a Transtelexet egy kávé árával!
Munkánkkal minden nap magyar közösségeket tartunk képben, teret adunk helyi ügyeknek, és fontos erdélyi történeteket mutatunk be — függetlenül, szabadon. Ahhoz, hogy ezt továbbra is így tehessük, rád is szükségünk van.
Támogatom