Újra visszadobta Diana Şoşoacă elnökjelöltségének iratcsomóját a BEC

2024. október 7. – 08:51

Újra visszadobta Diana Şoşoacă elnökjelöltségének iratcsomóját a BEC
Diana Şoşoacă, az SOS Románia párt jelöltje. Fotó: Sabin Cirstoveanu / Inquam Photos

Másolás

Vágólapra másolva

Ismét elutasította vasárnap este a Központi Választási Iroda (BEC) Diana Şoşoacă elnökjelöltségének iktatását. Az S.O.S. Románia párt elnöke fellebbezhet az alkotmánybíróságon, írja az Agerpres.

Az alkotmánybíróság szombaton helyt adott a Diana Şoşoacă elnökjelölése elleni óvásoknak, és megsemmisítette a Központi Választási Iroda korábbi határozatát, amellyel iktatták Şoşoacă jelölési dossziéját. Azaz két magánszemély óvásának helyt adva kizárta az elnökjelöltek közül Şoşoacát. A politikus azonban még aznap késő este, az államelnöki jelölések iktatási határidejének lejárta előtt tíz perccel ismét benyújtotta a jelölési iratcsomóját, ezúttal a támogatói aláírások nélkül.

A BEC vasárnapi esti közleménye szerint a testület megállapította, hogy Şoşoacă ugyanazokat az iratokat nyújtotta be, mint október 3-án, de nem csatolta a támogató aláírásokat és a választási logóját, ezért „befogadhatatlanként” elutasította jelölésének iktatását.

Az európai parlamenti képviselő a döntés közlésétől számított 24 órán belül fellebbezhet az alkotmánybíróságon.

Vasárnap esti ülésén a BEC elutasította a következő jelentkezők elnökjelöltségének iktatását is: Răzvan-Nicolae Constantinescu, Elena Tufecciu, Gheorghe Ghelcea, Ion Popa, Cristina Tufănoiu, Oana Creţu, Ciprian Romeo Mega, Petru Mîndru, Maria Marcu.

Diana Șoșoacă kizárása egy veszélyes lépés a román demokráciában

A G4Media véleménycikkben elemezte az Alkotmánybíróság (CCR) ítéletét, amely a hivatalos indoklás szerint Diana Șoșoacă alkotmányhoz és az államhoz való lojalitásának hiányára hivatkozik, a cikk szerint azonban „alaptalan és önkényes” döntés, mivel nem nyilvánították ki, hogy Șoșoacă nemzetbiztonsági kockázatot jelentene, sem pedig a politikai kapcsolataival vagy oroszbarát tevékenységeivel kapcsolatos konkrét bizonyítékokat nem mutattak be. Ezzel szemben a döntést az Alkotmánybíróság olyan homályos érvekre alapozta, mint a politikai lojalitás, ami a szerzők szerint rendkívül veszélyes precedenst teremt.

A döntés politikai kontextusát vizsgálva a cikk felhívja a figyelmet arra, hogy a CCR öt bírája közül négyet a Szociáldemokrata Párt (PSD), egyet pedig az RMDSZ nevezett ki. Az ellenzéki pártok pedig le is csapták a feldobott labdát, és élesen bírálták a döntést, azt állítva, hogy ez a PSD erőszakos beavatkozása a választási folyamatba. A döntés ugyanis összhangban állhat a PSD politikai érdekeivel, mivel így nagyobb esély van arra, hogy George Simion, az AUR vezetője, a második fordulóba kerüljön Marcel Ciolacuval, a PSD jelöltjével szemben. A szerzők szerint bármely másik ellenzéki jelölt, például Mircea Geoană vagy Elena Lasconi, potenciálisan egyesítheti a PSD-ellenes szavazókat, akik többségben vannak az országban.

Mit mond Kelemen Hunor és Marcel Ciolacu

A döntés magyarázkodásra késztette a PSD-t és az RMDSZ-t is, hogy a bírálatok élét letörjék, a pártok elnökei a demokrácia értékeinek fontosságát hangsúlyozták.

Kelemen Hunor RMDSZ elnök Diana Şoşoacának a választási versenyből való kizárása kapcsán azt mondta, a jelöltekről a választópolgároknak kell dönteniük, nem az állam intézményeinek. Az Agerpres szerint elmondta, nem ismeri sem a Şoşoacă jelölése ellen benyújtott óvások tartalmát, sem az alkotmánybíróság döntésének indoklását, de úgy véli, hogy ha egy jelöltet nem ítéltek el jogerősen, és ezáltal nem tiltottak el a választáson való indulástól, a választópolgárokra kell bízni a döntést, az állam intézményei nem avatkozhatnak be.

Marcel Ciolacu a Szociáldemokrata Párt elnöke szerint a Diana Şoşoacă jelölése kapcsán hozott alkotmánybírósági döntés indoklás hiányában aránytalannak tűnik a választás és a megválaszthatóság demokratikus elvéhez képest. „Az alkotmánybíróság fő feladata a jelöltek és megválaszthatósági joguk védelme, nem pedig a választáson való részvételük akadályozása. Továbbra is fenntartom, hogy a tisztségeket a szavazóurnáknál leadott voksokkal kell elnyerni, ez a demokrácia lényege” – fogalmazott.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!