Adókedvezményt kaphatnak a véradók

2024. március 5. – 13:05

Másolás

Vágólapra másolva

Ingatlanadó-kedvezményben részesíthetik jövő évtől az önkormányzatok azokat az állampolgárokat, akik idén legalább háromszor vesznek részt véradáson – tájékoztat az RMDSZ közleménye a kedden megszavazott intézkedésről.

Az RMDSZ által is kezdeményezett jogszabály megadja a lehetőséget az önkormányzatoknak, hogy szabadon dönthessenek az adókedvezmény mértékéről és annak bevezetéséről. A törvény célja ösztönözni a véradást és segíteni az életmentő orvosi beavatkozásokat.

„A törvénykezdeményezés többpárti összefogás eredményeként jött létre, amellyel a véradás fontosságára hívjuk fel a figyelmet és ösztönözni szeretnénk az állampolgárokat arra, ha egészségügyi állapotuk engedi, éljenek a véradás lehetőségével, hiszen egy egyszeri véradás, akár három életet menthet meg. A tavalyi évben 320 ezer véradót regisztráltak Romániában, ez azt jelenti, hogy a lakosság kevesebb, mint 1,8 százaléka élt a véradás lehetőségével. Ez az arány kétszer alacsonyabb, mint amennyi vérre szüksége lenne a betegeknek és a kórházaknak” – idézi az RMDSZ tájékoztatása Csoma Botond képviselőházi frakcióvezető, a törvénytervezet társkezdeményezője.

A jogszabályba foglalt adókedvezmény összevonható azzal a 10 százalékos adókedvezménnyel is, amelyet az adófizetők minden év március 31-ig vehetnek igénybe, ha az év első felében fizetik be adóikat az önkormányzatoknak. Az adókedvezmény mindig a következő év január elsejétől vehető igénybe, amennyiben egy év leforgása alatt legalább háromszor vesznek részt véradáson.

A romániai vérgyűjtő központok munkaerőhiánnyal és rossz infrastruktúrával küzdenek, ami kihat a feldolgozási kapacitásra és a donorok biztonságára is. A véradásért járó utalvány értékének a megnégyszerezése is meghozta a donorok kedvét idén januárban. A módosítás végül azt eredményezte, hogy az ország több vérközpontjában is kénytelenek voltak korlátozni az adományozást a készletek megfelelő kezelése érdekében. A szakemberek szerint az a probléma, hogy az étkezési utalványok értéke nem járt együtt a személyzet többletfinanszírozásával vagy a transzfúzió biztonságának növelésével. Vannak leromlott állapotú transzfúziós központok, ahol az infrastruktúra nem nyújt biztonságot a donoroknak, és a berendezések is elavultak.

Nélküled nem tudunk működni

A Transtelex egy órányi működése nagyjából 80 lejbe kerül. Az olvasói mikroadományok azonban nem tartanak ki a hónap végéig. Legyél te is a támogatónk, csak veled együtt lehet Erdélynek saját, független lapja.

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!