Ciucă legyen vagy Ciolacu? Az elnökjelöltség kérdése miatt csúszik a választások összevonásáról szóló döntés
2024. február 9. – 12:58
A csütörtöki PSD-PNL tárgyalások kulisszatitkairól cikkezik a G4Media. Politikai forrásokra hivatkozva, a portál beszámol arról, hogy milyen témák merültek fel a megbeszélésen, mit kerültek mindkét párt képviselői, és miben állapodtak meg. Gyakorlatilag a február 8-i dátum volt kitűzve végleges határidőként a választások menetrendjének rögzítésére. Mint írtuk, már körmére égett a gyertya a kormánykoalíciónak, mégsem sikerült ezúttal sem eldönteni, hogy vonják-e össze a választásokat, és ha igen, akkor hogyan. Arról, hogy miért problémás a választások összevonása, az Expert Forum, az EFOR szakemberei írtak egy átfogó elemzést. Csütörtök estére várta mindenki a döntést, hogy a két nagy párt küldöttei megegyeznek a részletekben, azonban, mint a G4Media rámutat, kerülgették a döntést, mint macska a forró kását. Az elnökjelöltség kérdése volt a nagy mellőzött témája a találkozónak, és emiatt nem hozták meg a végleges döntést a választások összevonásáról.
A PSD-PNL koalíció vezetői közötti csütörtöki tárgyalás gyorsan, két óra alatt véget ért, és nem hozott előrelépést. Tanácstalan tárgyalások folytak, és az egyetlen következtetés, hogy a döntést február 12-re, hétfőre halasztják. A G4Media a koalícióban uralkodó hangulat szempontjából fontos kulisszák mögötti részleteket közölt.
A szociáldemokraták 7 küldöttel érkeztek a kormányülésre: Marcel Ciolacu, Sorin Grindeanu, Mihai Tudose, Paul Stănescu, Marian Neacșu, Alfred Simonis, Vasile Dîncu. A meglepetés résztvevő Vasile Dîncu volt védelmi miniszter volt, aki korábban kegyvesztetté vált, de most elhívták, mert szociológiai szakértelemmel rendelkezik, ami releváns a választásokról, százalékokról, jelöltekről szóló vitában.
A liberálisokat öt csúcsvezetőségi tag képviselte: Nicolae Ciucă elnök, Lucian Bode főtitkár és Dan Motreanu, Rareș Bogdan és Gheorghe Flutur első alelnökök. Iulian Dumitrescu, akit a DNA korrupciós vizsgálata után felfüggesztettek első alelnöki tisztségéből, most először hiányzott.
A közel kétórás ülés egyetlen következtetése az volt, hogy a tárgyalásokat február 12-én, hétfőn folytatják, amikor egyértelműen meg kell állapítani, hogy a helyhatósági választásokat összevonják-e a június 9-i europarlamenti választásokkal vagy sem. „Nincs több vesztegetni való idő. Több tízezer potenciális polgármester-, helyi és megyei tanácsosjelölt sürget minket, hogy megtudjuk, mikor kezdődik a kampány előkészítése” – mondta több résztvevő.
A csütörtöki tárgyalások kudarcának egyik oka a két párt közötti szemléletbeli különbség. Míg a PSD egyértelmű döntést szeretne a 2024-es választásoknak mind a négy fordulójáról, addig a PNL inkább csak a helyhatósági választások és az európai parlamenti választások összevonását rögzítené, a parlamenti és elnökválasztás stratégiájáról pedig június 9-e után döntenének.
Az elnökválasztást, vagyis a kulcsfontosságú választási kérdést, amelyen a pártok egész stratégiája múlik, egyik résztvevő sem vetette fel. Ciolacu és Ciucă is a másik párt támogatásával akar indulni, de egyikük sem akar lemondani a jelöltségéről. A G4Media úgy tudja, hogy a liberálisok még nem hoztak végleges döntést az ügyben, és konzultálniuk kell Iohanisszal is, a párt de facto vezetőjével.
Egy másik vitatott téma a bukaresti jelöltállítás volt. A résztvevők egy lehetséges megoldással álltak elő, anélkül, hogy ezt leszögezték volna: az egyik párt kapná a fővárosi főpolgármester-jelöltet, a másik pedig a jelenleg az USR által ellenőrzött 1. és 2. körzeteket. A megoldásról azonban nem született megállapodás. Sebastian Burduja (PNL) neve is felmerült, mint lehetséges főpolgármester-jelölté, de a G4Media forrásai szerint a felvetés meglehetősen mulatságos volt, mindkét párt vezetői arról vitatkoztak, hogy 6 vagy 7 százalékon áll-e a felmérések szerint.
Szóba került még a verespataki bányaügy is és a Gabriel Resources peréből származó kártérítés kérdése. A koalíció attól tart, hogy egy esetleges 2 milliárd dolláros kártérítési ítélet a költségvetési hiányt erősen kimozdítaná abból a keretből, amelyben meg szeretnék tartani.
A napirenden szerepelt még a két pártnak az AUR-ral szembeni stratégiája is. Mind a liberálisok, mind a szociáldemokraták egyetértettek abban, hogy kemény, agresszív magatartás kell tanúsítani a szélsőjobboldali alakulattal szemben.
A két párt vezetősége tehát hétfőn újra találkozik, hogy véglegesítsék választási stratégiájukat, és eldöntsék végre, hogy összevonják-e a helyhatósági választásokat az europarlamenti választásokkal, mivel nincs idő további késlekedésre.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!