Megszerezné az RMDSZ-től a PSD a polgármesteri tisztséget Szatmárnémetiben

Állítsd be a Transtelexet megbízható forrásnak!

Marcel Ciolacu a Szociáldemokrata Párt (PSD) Szatmár megyei szervezetének péntek esti értekezletén kijelentette, hogy az idei választásokon a szociáldemokraták meg akarják szerezni Szatmárnémetiben a polgármesteri és a megyében a tanácselnöki tisztséget – írja az Agerpres.

A pártelnök elmondta, a továbbiakban is számít az RMDSZ és a PSD helyi szintű együttműködésére. Kifejtette: meggyőződése, hogy az RMDSZ politikusai nem bántódnak meg, ha a szociáldemokraták megszerzik Szatmárnémetiben a polgármesteri és a megyében a tanácselnöki tisztséget.

„Valójában (...) mindannyian különböző etnikumú románok vagyunk, románok, magyarok, ukránok, németek, akik együtt élnek Romániában. Azt hiszem, ez áldás, és nem ok a vitákra, a minket elválasztó dolgok megtalálására” – fogalmazott a miniszterelnök.

Ciolacu kijelentette, hogy a 2024 választási évben bizonyos politikai erők korlátozott számú szavazat reményében a közösségek megosztására törekednek majd. „A románok, magyarok, ukránok és németek is tudják, hogy ezek provokációk. Isten arra teremtett bennünket, hogy ne széthúzzunk, hanem közösen építkezzünk” – fogalmazott a politikus.

„Felejtsük végre el azt a butaságot, hogy Erdély nem román föld”

– jelentette ki Ciolacu péntek este. Elmondása szerint normalizálni kell az Erdélyről szóló közbeszédet, hiszen Románia és Magyarország is tagja a NATO-nak és az Európai Uniónak, és „az örökkévalóságig szóló megállapodásokat” írt alá a két ország. Beszédében a miniszterelnök kifejtette: reményei szerint a szavait nem azzal a „breaking news-zal” fogja tálalni a sajtó, hogy kiárusította Erdélyt.

A PSD elnöke szerint az idei választási évben nem szabad megtörténnie annak, hogy „két hónapos kampány után” a vegyes házasságban élők elfelejtsék: együtt élnek és közös gyermekeik vannak. Megjegyezte: elmúltak azok az idők, amikor az Erdélyről szóló diskurzus érzelmeket váltott ki, és a politikai szereplők feladata normalizálni az Erdélyről szóló közbeszédet.

Szatmárnémetit 2016 óta vezeti Kereskényi Gábor polgármester. Legutóbb, a 2020-as helyhatósági választásokon a szavazatok 51,9 százalékát megszerezve nyerte el a tisztséget. Igaz, egyedüli magyar jelöltként indult 7 román jelölttel szemben. 2020-ban a PSD jelöltje, Coica Costel-Dorel a szavazatok 12,46 százalékát kapta meg.

Szatmár megyei tanácselnöki tisztségét jelenleg Pataki Csaba tölti be. Kereskényihez hasonlóan őt is 2016-ban választották meg először tanácselnöknek, majd 2020-ban ismét elnyerte a megye vezetését. Az RMDSZ a legutóbbi választásokon a szavazatok 33,4 százalékát szerezte meg Szatmár megyében, a PSD akkor 15,7 százalékot kapott.

Támogasd a Transtelexet egy kávé árával!

Munkánkkal minden nap magyar közösségeket tartunk képben, teret adunk helyi ügyeknek, és fontos erdélyi történeteket mutatunk be — függetlenül, szabadon. Ahhoz, hogy ezt továbbra is így tehessük, rád is szükségünk van.

Támogatom
Állítsd be a Transtelexet megbízható forrásnak!
Kövess minket Facebookon is!