30 ezerrel kevesebben dolgoznak a romániai közegészségügyben, mint kellene

Állítsd be a Transtelexet megbízható forrásnak!

Az alkalmazások mihamarabbi újrakezdését kérik az állami egészségügyi rendszerben egy online petícióban, amelyet a kormány tagjainak címeztek.

A kormány 30 ezer kórházi állást „fagyasztott be”, annak ellenére, hogy az egészségügyi intézmények már régóta súlyos személyzethiánnyal küzdenek, áll a beadványban. Az alkalmazottak egyre túlterheltebbek, különösen most, a légúti megbetegedések, az influenza és a kanyarójárvány időszakában.

A petícióban a bukaresti Gomoiu gyermekkórházat hozzák fel példaként, ahol egyetlen asszisztensre 200 páciens jut, és lehetséges, hogy a személyzethiány miatt megszűnik az éjjel-nappali ügyelet a fővárosból és környékéről érkező beteg kiskorúakat ellátó intézményben.

Az aláírók azzal vádolják Marcel Ciolacu miniszterelnököt, Alexandru Rafila egészségügyi minisztert és Marcel Boloș pénzügyminisztert, hogy ahelyett, hogy megoldást találnának a helyzetre, elhárítják a felelősséget és semmibe veszik az állampolgárok szükségleteit.

Cikkünk megjelenéséig már több mint ezren aláírták az online beadványt a declic.ro oldalán, és percenként érkeztek az újabb aláírások.

Országos szinten mintegy 30 ezer új állás kiírására és betöltésére lenne szükség az egészségügyi rendszerben, de a kormány tavaly leállította az alkalmazásokat a közszférában, mondta korábban az Euronewsnak Viorel Hușanu, a SANITAS egészségügyi szakszervezet bukaresti elnöke. Mint hozzátette, orvosokból a szükséges létszám 80 százaléka dolgozik, asszisztensekből pedig 75 százalék. Az egészségügyi alkalmazottak általános sztrájkkal fenyegetnek, amennyiben februárig nem oldódik meg a helyzet.

Támogasd a Transtelexet egy kávé árával!

Munkánkkal minden nap magyar közösségeket tartunk képben, teret adunk helyi ügyeknek, és fontos erdélyi történeteket mutatunk be — függetlenül, szabadon. Ahhoz, hogy ezt továbbra is így tehessük, rád is szükségünk van.

Támogatom
Állítsd be a Transtelexet megbízható forrásnak!
Kövess minket Facebookon is!