Megmarad a legalább egy mandátumot betöltött törvényhozók különnyugdíja
Az alkotmánybíróság kedden megállapította, hogy a képviselők és szenátorok különnyugdíját eltörlő törvény csak akkor alkotmányos, ha a jövőre vonatkozik, így a jogszabály hatályba lépésekor legkevesebb egy teljes mandátummal rendelkező törvényhozók továbbra is jogosultak a juttatásra, írta az Agerpres.
A testület közleménye szerint törvényes joguk volt a különnyugdíjakra azoknak a képviselőknek és szenátoroknak, akik legalább egy teljes parlamenti mandátumot kitöltöttek. A juttatás eltörlése sértené a szerzett jog védelmének elvét.
Az alkotmánybírák ennek megfelelően szavazattöbbséggel megállapították, hogy a különnyugdíjakat eltörlő 2023/192-es törvény akkor alkotmányos, ha nem azokra a képviselőkre és szenátorokra vonatkozik, akik a jogszabály hatályba lépésekor legkevesebb egy teljes mandátummal rendelkeztek.
„A parlamentnek alkotmányos joga a jövőre vonatkozóan eltörölni a különnyugdíjakat” – olvasható a közleményben.
A képviselőház és a szenátus együttes plénuma június végén fogadta el a törvényhozók különnyugdíját eltörlő törvénytervezetet.
A törvényhozók különnyugdíjának eltörlését korábban is megszavazta már a parlament, de az alkotmánybíróság akkor is alkotmányellenesnek nyilvánította.
Jelenleg összesen 841 volt törvényhozó részesül különnyugdíjban. Az Euronews összeállítása szerint a juttatás egy négy éves mandátum után kb. 2 200 lej, de azok esetében akik legalább három mandátumot töltöttek a parlamentben, eléri a 12 000 lejt is. A nyugdíjas törvényhozóknak fizetett speciális juttatások jelenleg 55 millió lejbe kerülnek az államnak.
Támogasd a Transtelexet egy kávé árával!
Munkánkkal minden nap magyar közösségeket tartunk képben, teret adunk helyi ügyeknek, és fontos erdélyi történeteket mutatunk be — függetlenül, szabadon. Ahhoz, hogy ezt továbbra is így tehessük, rád is szükségünk van.
Támogatom