Túlköltekezte magát Románia, a helyreállítási alap újabb részlete múlhat a közalkalmazottak bérezésén
2023. április 11. – 17:58
Már az első trimeszterben 20 milliárd lejes hiány keletkezett Románia költségvetésében, a kormány ezért múlt héten bejelentette, hogy keresi a megoldást a kiadások mérséklésére. Bár hangsúlyozták, hogy nem gondolkodnak sem bércsökkentésben, sem a beruházások leállításában, sem adóemelésben, az elemzők szerint utóbbi kettő nehezen lesz elkerülhető. Hétfőn ráadásul az európai beruházások minisztere figyelmeztetett arra, hogy a közalkalmazottakra fordított összegek csökkentése nélkül Románia uniós támogatástól eshet el.
Nicolae Ciucă arra kérte kormánya minisztereit, hogy a szerdai kormányülésre hozzanak javaslatokat arra, hogy hogyan fednék le az állami költségvetésben keletkezett 20 milliárd lejes hiányt. Marcel Boloș, az európai beruházások nemzeti liberális párti (PNL) minisztere hétfőn a Digi24 hírtelevízióban arról beszélt, hogy Romániának csökkentenie kellene a közalkalmazottakra fordított költségeket, ez ugyanis az országos helyreállítási alap (PNRR) negyedik részletének egyik feltétele. Mint hangsúlyozta, az új egységes bértörvényt 2023 decemberéig kell elfogadnia a parlamentnek.
A feltétel teljesítése nem lesz könnyű, a különleges nyugdíjakkal kapcsolatos vitákból kiindulva, jegyezte meg a miniszter.
Mint mondta, jelenleg Románia 110 milliárd lejt költ a közalkalmazottak fizetésére. 2021-ben ez az állam bevételeinek 37 százalékát tette ki, ami az egyik legmagasabb arány volt az Európai Unióban. Marcel Boloș nem mondott konkrétumot arról, hogy mennyivel kellene csökkenteni ezeket a költségeket, a különleges nyugdíjak körüli tárgyalások alapján azonban úgy becsülte, hogy az Európai Bizottság olyan intézkedéseket tartana megfelelőnek, amelyek legalább a bruttó hazai termék (GDP) 0,3 – 0,5 százalékával csökkentenék a közalkalmazottakra fordított kiadásokat.
Marcel Boloș nyilatkozatára reagálva Marius Budăi szociáldemokrata párti (PSD) munkaügyi miniszter az Antena 3 hírtelevízióban hétfőn leszögezte, hogy pártja nem ért egyet a közalkalmazottak fizetésének csökkentésével, a kormánykoalícióban nem volt szó erről a lehetőségről és ha a koalíciós partner ezt javasolná, akkor a PSD ezt nem fogja támogatni. „Jelen pillanatban nincsenek olyan szintű jövedelmet Romániában, sem a magán-, sem a közszférában, amelyek lehetővé tennék a fizetéscsökkentést” – fejtette ki Marius Budăi.
A PSD főtitkára, Paul Stănescu szerint a közalkalmazottak fizetésének felülvizsgálatát eleve ki kell zárni a lehetséges megoldások közül, hogy ne kompromittálhasson más jó és szükséges intézkedéseket. „Ne hagyjuk, hogy egy rothadt alma elrontson egy egész halom egészséges almát” – idézte a politikust a Spotmedia.ro.
Nicolae Ciucă miniszterelnök, akit hétfőn focșani-i látogatása közben kérdeztek az újságírók a várható megszorításokról, maga is hangsúlyozta, azt kérte a miniszterektől, hogy olyan megoldást találjanak az állami költségek csökkentésére, amelyek sem a fizetéseket, sem a beruházásokat nem érintik. A kormányfő a Digi24-nek azt mondta, vannak olyan kiadások, amelyeket újra lehet gondolni, illetve hatékonyabbá lehetne tenni az adóbehajtást is.
Ciucă szerint most, év elején kell lépni az államháztartási hiány mérsékléséért, hogy év végére ne váljon megoldhatatlanná a probléma. A kormányfő azt mondta, biztos benne, sikerülni fog megnyugtató megoldást találni a kiadások és bevételek kiegyensúlyozására.
Párttársa, Alina Gorghiu, a szenátus ügyvivő elnöke egyenesen álhírnek nevezte, hogy felmerült volna a kormánykoalícióban a közalkalmazottak fizetésének vagy számának csökkentése. Mint mondta, Marcel Boloș nyilatkozatát kiragadták a kontextusából, a kormányfő pedig arra kért lehetséges forgatókönyveket, hogy a nem létfontosságú kiadásokból hat százalékot faragjanak le.
Elemzők: a rosszul összeállított költségvetés a hatalmas hiány oka
Románia már az év első két hónapjában 17,04 milliárd lejes költségvetési hiányt halmozott fel, ami a GDP 1,07 százalékának felel meg. Az elemzők szerint ebben a ritmusban év végére a bruttó hazai termék több mint 6 százalékát teheti ki az államháztartási hiány, miközben az Európai Bizottság előtt vállalt cél 2023-ra 4,4 százalék, 2024-re pedig 3 százalék, emlékeztetett a Libertatea.
Adrian Câciu pénzügyminiszter múlt szerdán jelentette be, hogy 20 milliárd lejjel csökkentenék az állam kiadásait, miután a bevételek nem érik el az adóhivatal által kitűzött célt, de hozzátette, ez a szociális jellegű kiadásokat vagy a beruházásokat nem érintené.
A Digi24.ro értesülései szerint felmerült a létszámcsökkentés az állami vállalatok vezetőtanácsaiban, illetve az üléseken való részvételért kapott juttatás összegének csökkentése is. Nicolae Ciucă miniszterelnök a kiszállásokon, üzemanyagon, a különböző intézmények felszerelésén spórolna, illetve a bérek befagyasztását javasolja az egységes bértörvény elfogadásáig, állították a lap forrásai.
Marcel Ciolacu PSD-elnök, aki a májusban esedékes csere után Románia miniszterelnöki székének várományosa, Facebook-oldalán „nagytakarítást” kért a közintézményekben, arra utalva, hogy sok nyugdíjast újraalkalmaznak, akik így juttatásuk mellett fizetést is kapnak az államtól, továbbá megemlítette a „hosszú távú prémiumokat”, amelyek nem tükrözik az alkalmazottak valós teljesítményét. „Nem faragunk le a beruházásokból! De drasztikusan csökkentenünk kell a pazarlást!” – összegzett Ciolacu.
Az elemzők szerint a 20 milliárd lejes hiány keletkezésének oka, hogy a költségvetést rosszul állították össze, túlbecsülve a bevételt és alulbecsülve a kiadást. A becsléseket a 2022-es bevételekre alapozták, miközben ezek magasabbak voltak a járványidőszak alatti átütemezések miatt, mutatott rá a Libertatea kérdésére Emilian Duca pénzügyi tanácsadó. Bogdan Glăvan elemző az Europa FM-nek azt emelte ki, hogy az elmúlt évben nőtt a közalkalmazottak száma, béremelések voltak, az állami vállalatoknál pedig prémiumokat osztogattak.
Az elemzők szerint a helyzetet lehetetlen megoldani a beruházások elhalasztása nélkül, sőt, valószínű, hogy adóemelésre is szükség lesz, bár ezt egyelőre a kormány kizárja.
A Ziarul Financiar arra hívja fel a figyelmet, hogy amennyiben a kormány nem talál megoldást a helyzetre, könnyen úgy járhat, mint 2010-ben a Boc-kormány, amikor kénytelen volt 25 százalékkal csökkenteni a közalkalmazottak bérét, az áfát pedig 20 százalékról 24 százalékra emelni.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!