Megjelent a világ első orrba fújós Covid-vakcinája Oroszországban

Állítsd be a Transtelexet megbízható forrásnak!

Oroszországban 2022. április 1-én engedélyezték a világ első orrban alkalmazható SARS-CoV2 elleni vakcináját – írta Dobson Szabolcs gyógyszerész, gyógyszer-engedélyezési szakértő.

Az orosz Egészségügyi Minisztérium Telegram-csatornáján péntek este tette közzé, hogy nyilvántartásba vette a Gam-Kovid-Vak (Szputnyik V) vakcina nazális, azaz orrban alkalmazható formáját a SARS-CoV2 fertőzés megelőzésére, amelyet a Magyarországon is alkalmazott Szputnyik vakcinához hasonlóan a Gamaleja Intézet dolgozott ki.

Mint a magyar szakértő írta, a vakcina, csakúgy mint a Szputnyik V, két komponensből áll, amelyek adenovírus vektorokon alapulnak. Speciális permetező fúvókával fecskendezik be az orrüregbe háromhetes időközzel.

Az orrban való alkalmazás, szakkifejezéssel az intranazális immunizálás nyálkahártya-immunitást alakít ki a SARS-CoV2 vírus okozta koronavírus fertőzés ellen a légúti nyálkahártya felszínén – részletezte Dobson.

A vakcina orrba történő beadása megnövekedett ellenanyagszintet eredményez a vérben és az orrváladékban, továbbá vírussemlegesítő ellenanyagokat a vérben. Sejtes immunválasz is kialakul.

Egyelőre a vakcina használata a 18 éves és annál idősebb személyek számára engedélyezett Oroszországban.

Támogasd a Transtelexet egy kávé árával!

Munkánkkal minden nap magyar közösségeket tartunk képben, teret adunk helyi ügyeknek, és fontos erdélyi történeteket mutatunk be — függetlenül, szabadon. Ahhoz, hogy ezt továbbra is így tehessük, rád is szükségünk van.

Támogatom
Állítsd be a Transtelexet megbízható forrásnak!
Kövess minket Facebookon is!