Eltűnődsz a szép arcú kisfiún, aztán sokkol a kép többi része – kihirdették a World Press fotóverseny idei győztesét
Más-más kontinensen élnek, más kultúrából jöttek, mégis van bennük közös pont. Mind a világtörténelem eseményeinek kiszolgáltatott emberek – talán így jellemezhetnénk az idei World Press Photo fotóverseny nyertes képeinek főszereplőit. Vannak, akik a gazdasági válság, a klímaválság vagy a háború miatt kerültek nehéz élethelyzetbe, ahol aztán egy fotós rájuk talált.
„Végtelenül hálás vagyok a fotósoknak, akik a személyes kockázatok és érzelmi költségek ellenére megörökítik ezeket a történeteket, hogy mindannyiunknak lehetőséget adjanak a megértésre, az együttérzésre és arra, hogy ösztönözzünk velük a cselekvésre” – mondta a versenyzőkről Joumana El Zein Khoury, a World Press Photo ügyvezető igazgatója.
A World Press Photo a világ egyik legrangosabb fotópályázata, amely a világ legjobb fotóriporteri és dokumentumfotóit díjazza. 2025-ben 141 országból nevezett 3778 fotós összesen 59 320 képpel – ezek közül választották ki a régiós nyerteseket, valamint az Év Képe címért induló három döntőst. A díjazott történeteket a World Press Photo éves vándorkiállítás keretében a világ több mint 60 helyszínén mutatja be a milliós nézőközönségének. Emellett online is megtekinthetőek a képek.
Idén változtattak a verseny kategóriáin és az elbíráláson is. A korábbi kötetlen formátum megszűnt, 2025-ben régiónként egyéni és sorozat kategóriákban három győztest, hosszú távú projekt kategóriában pedig egyet választottak. A régiós győztesek képei a politika, a társadalmi nemek, a háború és migráció, valamint a klímaváltozás köré épültek, a nyertes fotókat ebben a cikkünkben már bemutattuk.
A regionális győztesek közül a globális nyertest és a két finalistát csütörtökön hirdették ki Amszterdamban. A 2025-ös Év Képét, valamint a két döntős képet a szerzők eredeti bevezetőjével és képaláírásaival mutatjuk be.
Az év képe: Mahmoud Ajjour, egy kilencéves (Samar Abu Elouf, The New York Times)
A kilencéves Mahmoud Ajjour a katari Dohában 2024. június 28-án. A kisfiú 2024 márciusában sérült meg egy izraeli támadás során Gázavárosban, majd Katarban kapott menedéket és orvosi ellátást.

A képet készítő Samar Abu Eloufot 2023 decemberében evakuálták Gázából. Most is ugyanabban a dohai apartmankomplexumban él, ahol Mahmoud. Elouf ott dokumentálta annak a néhány súlyosan megsebesült gázai lakosnak a történetét, akik a kisfiúhoz hasonlóan kezelésre szorulnak.
Miközben családja menekült egy izraeli támadás elől, Mahmoud Ajjour visszafordult, hogy sürgesse a többieket. Egy robbanás tőből leszakította az egyik karját, a másikat pedig megcsonkította. A fiú családját Katarba evakuálták, ahol az orvosi kezelés után Mahmoud megtanult telefonon játszani, írni és ajtót nyitni a lábával. Mahmoud álma egyszerű: szeretne protézist kapni, és úgy élni az életét, mint bármelyik másik gyermek.
A gázai háború aránytalanul nagy áldozatokat követelt a gyermekektől, és az ENSZ becslései szerint 2024 decemberére Gázában lesz a világon a legtöbb amputált gyerek egy főre vetítve.
„Ez egy egyszerre halk és nagyon hangos fotó. Egy fiú történetét meséli el, de egy szélesebb körű háborúról is szól, amely generációkon átível majd. A World Press Photo 70. évében az archívumunkat böngészve túl sok ilyen képpel szembesülök” – mondta a képről Joumana El Zein Khoury.
„Ez a fiú megérdemli, hogy megértsük, és ez a kép kiválóan teszi azt, ami az igazi fotózsurnalizmus dolga: árnyalt bepillantást ad egy összetett történetbe, és ösztönöz arra, hogy az ember tovább akarjon érintkezni a történettel. Véleményem szerint az első pillanattól kezdve világos volt, hogy Samar Abu Elouf a nyertes” – mondta Lucy Conticello, a globális zsűri elnöke.
Conticello szerint sokkoló, ahogy a szép arcú kisfiú vonásainak megcsodálása után a néző észreveszi, hogy a gyereknek nincsenek meg a karjai.
Finalisták
Éjszakai átkelés (John Moore, Getty Images)
Kínai migránsok próbálnak felmelegedni a hidegben és esőben, miután átkeltek az amerikai–mexikói határon a Kalifornia állambeli Campo közelében, 2024. március 7-én.

Az elmúlt években drámaian nőtt a Kínából az Egyesült Államokba tartó illegális bevándorlók száma. Ennek hátterében számos ok áll: köztük a küszködő kínai gazdaság és a szigorú Covid-politikát követő anyagi veszteségek. Az emberekre nagy befolyással vannak azok a videók is, amelyek a kínai közösségi médiában jelennek meg egyre nagyobb számban. Ezek lépésről lépésre mutatják be, hogyan kell átszökni a határon.
Moore képe egyszerre sejtelmesen és megrendítően mutatja be ennek történetét. A határátlépés egy olyan bonyolult képét mutatja meg, amelyet az Egyesült Államokban gyakran csak leegyszerűsítve használnak a pártok politikai érdekeik elérésére.
Aszályok az Amazonason (Musuk Nolte, Panos Pictures, Bertha Foundation. Részlet a sorozatból)
Egy fiatal férfi ételt visz a Manakapuru faluban élő anyjának a brazíliai Amazonas államban 2024. október 5-én. A falut korábban csak hajóval lehetett megközelíteni, de a szárazság miatt 2 kilométert kellett gyalogolnia az Amazonas száraz medrében. A száraz, sivatagszerű területek erős kontrasztja a világ legnagyobb esőerdőjében kísértetiesen láthatóvá teszi a víz hiányát.

A klímaváltozás által felerősített aszályok miatt az Amazonas vízszintje rekordalacsonyra csökkent. Az ökológiai válság veszélyezteti a biodiverzitást, megzavarja az ökoszisztémát és hatással van azoknak a közösségeknek az életére is, akiknek túlélése a folyótól függ. Ahogy az aszályok súlyosbodnak, egyre több itt élő néz szembe azzal a nehéz döntéssel, hogy elhagyja a földet és megélhetésének forrásait, és mindezt városi életformára cserélje. Ez pedig végérvényesen megváltoztatja a régió társadalmi szerkezetét. Ez a projekt kézzelfoghatóan és konkrétan jeleníti meg a klímaváltozás gyakran elvont és nehezen bemutatható hatásait és ezeknek a sérülékeny közösségeknek a valóságát, amelyek szorosan kapcsolódnak a természethez.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!