Vonat tetején megfogant szerelemről és háborúról mesélnek a World Press Photo 2024-es fődíjat nyert képei
2024. április 18. – 13:17
Hirtelen érkező gyász, lassú, de méltóságteljes elmúlás és halálos veszély árán megváltott reményteljes jövő – nagyjából így lehetne leírni, miről is szólnak idén a World Press Photo globális kategóriájának nyertesei.
„A győztes fotósok mindegyike személyesen és közelről ismeri témáját. Ez segít nekik abban, hogy mélyebb megértést nyújtsanak a többieknek, ami remélhetőleg empátiához és együttérzéshez vezet. Hálás vagyok az elkötelezettségükért, bátorságukért, szakmaiságukért és ügyességükért” – mondta Joumana El Zein Khoury, a World Press Photo ügyvezető igazgatója.
A WPP igazgatója a díjakat kísérő nyilatkozatában kiemelte: a sajtó- és dokumentumfotósok világszerte gyakran nagy kockázatot vállalva végzik a munkájukat.
„Az elmúlt évben a gázai halálos áldozatokkal rekord közelébe emelkedett a megölt újságírók száma. Fontos elismerni az általuk átélt traumát, hogy megmutathassuk a világnak a háború humanitárius hatásait”
– írta El Zein Khoury.
A World Press Photo éves versenye a világ egyik legrangosabb fotópályázata, amely a világ legjobb fotóriporteri és dokumentumfotóit díjazza. A zsűri 130 ország 3851 fotósának 61 062 pályaműve közül választotta ki a díjazott fotókat. Azt is kiemelték, hogy a versenyben szigorúan tiltják és ellenőrzik is a mesterséges intelligencia használatát.
A pályázatokat először hat regionális zsűri bírálta el, összesen 33 fotóst és 32 projektet díjaztak idén. A regionális győztesek képeit ide kattintva nézheti meg. A globális győzteseket pedig végül a 24 regionális győztes közül választották ki.
Az év egyedi képe: Palesztin nő öleli az unokahúga holttestét (Mohammed Szalem, Palesztina, Reuters)
Az Izrael-Hamász háború kezdetén Izrael figyelmeztette a gázaiakat, hogy biztonságuk érdekében meneküljenek délre. Ennek ellenére – a Guardian és az Al-Dzsazíra jelentései szerint – október közepétől izraeli légicsapások hevesen bombázták a dél-gázai Hán Júnisz városát. A meggyilkoltak közül sokan olyan családok voltak, akik napokkal korábban elhagyták Gázát. Az ENSZ Emberi Jogi Főbiztossága (OHCHR) szerint 2023 végére a palesztin nők és gyerekek tették ki a gázai halálos áldozatok több mint kétharmadát.
A fenti kép 2023. október 17-én készült, a háború 10. napján. A 36 éves Inász Abu Mámar az 5 éves unokahúga, Szali holttestét szorongatja. A kislány négy családtagjával együtt akkor halt meg, amikor egy izraeli rakéta otthonukba csapódott Hán Júniszban.
A fotós szerint erőteljes és szomorú pillanatot örökít meg a kép, „amely összefoglalja a Gázai övezetben történtek szélesebb értelmét is”.
Az év sorozata: Valim-babena (Lee-Ann Olwage, Dél-afrikai Köztársaság, Geo)
Madagaszkáron nem elég széles körben ismerik a demenciát, ami azt is jelenti, hogy az emlékezetkieséssel küzdő embereket gyakran megbélyegzik. A 91 éves, demenciával élő Paul Rakotozandrinyt évek óta a 41 éves lánya, Fara Rafaraniriana gondozza. Történetük jól illusztrálja a madagaszkári valim-babena elvét, ami azt jelenti, hogy a felnőtt gyermekek kötelesek segíteni az öregedő szüleiknek.
Méltóságteljes, bensőséges megközelítésével ez a projekt egy másik perspektívát mutat be a témában, szerte a világon rezonál családok millióival, ugyanakkor megkérdőjelezi az Afrikával kapcsolatos konfliktusközpontú sztereotípiákat – dicsérte a sorozatot a WPP.
Dada Paul Odliatemix nevű unokájával készül a templomba. „Dada Paul” (ami magyarul nagyjából „Pali tata” lehetne) 11 éve él demenciával, de a családja sokáig azt feltételezte, hogy „megőrült”, vagy hogy túl sokat iszik. Egyedül a lánya, Fara vette észre, hogy valami más változott meg, majd úgy döntött, hogy a nehézségek ellenére továbbra is gondoskodik róla.
Fara Rafaraniriana vasárnap reggel a templomba sétál lányával, Odliatemixszel és édesapjával, Dada Paullal. Fara akkor ismerte fel először Dada Paul demenciájának jeleit, amikor a korábban sofőrként dolgozó férfi nem találta az utat hazafelé, miután érte ment a munkahelyére.
Fara nézi, ahogy Dada Paul szokása szerint vasárnap délután halat tisztít. A demenciája ellenére Dada Paul még elbír a kisebb feladatokkal, például a halpucolással. Bár az ujjai remegnek, megnyugtatónak találja a folyamatot.
Fara és lánya, Odliatemix együtt fekszenek a Dada Paullal is megosztott, közös ágyukon. Fara az egyedüli eltartója a háromtagú családnak. Madagaszkáron mindössze egyetlen szervezet, a Masoandro Mody nyújt támogatást és képzést a demenciával élő emberek családtagjainak.
Az év hosszú távú projektje: A két fal (Alejandro Cegarra, Venezuela, The New York Times / Bloomberg)
Mexikó nagy átalakuláson ment át az elmúlt öt évben. 2019-ben még tárt karokkal fogadták a menedékkérőket az ország déli határán, ám 2020-tól kezdve már keményen fellépnek ellenük. Mostanra olyan szigorúan védik saját déli határukat, mint amilyen szigorral védik az amerikaiak Mexikó északi határát. A Mexikó határain kialakult válsághoz nagyban hozzájárult az egymást követő republikánus és demokrata amerikai kormányok kül- és belpolitikája, a koronavírus-járvány miatt bevezetett intézkedések, valamint a Közép- és Dél-Amerikában kibontakozott politikai és gazdasági válságok. Ezek együtt mind kitettebbé tették a migránsokat az erőszaknak, a korrupciónak és a bizonytalanságnak.
Alejandro Cegarra fotográfus 2017-ben maga is áttelepült Mexikóba venezuelai otthonából. Saját tapasztalataiból kiindulva 2018-ban kezdte el a projektjét, hogy dokumentálja a mélyen kiszolgáltatott migráns közösségek helyzetét. Célja azt volt, hogy tisztelettel és érzékenységgel mutassa be ellenálló képességüket is.
Egy migráns sétál a „Bestia” nevű tehervonat tetején. Azok a migránsok és menedékkérők, akiknek nincs pénzük az embercsempészek megfizetésére, gyakran tehervonatokat használnak, hogy elérjék az Egyesült Államok határát. Ez a módszer nagyon veszélyes; az évek során több százan estek a sínekre, és haltak meg vagy veszítették el valamelyik végtagjukat.
A népes De Coto család a Bestián. A De Coto család Ciudad Juárezbe tartott a Bestia fedélzetén. A fényképész három nappal azelőtt készítette róluk a képet, hogy lejárt volna a bevándorlók által jól ismert „42-es rendelkezés”. A világjárvány kezdetekor kiadott rendelkezés lehetővé tette az Egyesült Államok hatóságainak, hogy a menedékkérelmek elbírálása nélkül deportálják a migránsokat. 2020 óta több mint kétmillió migránst utasítottak ki a 42-es rendelkezés alapján.
Ruben Soto Rosa Bellóval ül a vonat tetején. A venezuelai Ruben és a hondurasi Rosa Mexikóban ismerkedtek meg, és az Egyesült Államokba vezető úton szerettek egymásba.
A bevándorlók egy házi készítésű létrával másszák át a határfalat, amiben egy embercsempész segít nekik.
Mexikói bevándorlási tisztviselők vizsgálják át a Bestiát Samalayuca közelében migránsok és menedékkérők után, hogy megpróbálják visszafogni az Egyesült Államok határa felé áramló bevándorlást.
Menedékkérők várakoznak a Mexikói Menekültügyi Bizottság (COMAR) kapujánál meghallgatásra Tapachulában. A COMAR humanitárius vízumot ad egyes bevándorlóknak, hogy Mexikóban maradhassanak vagy az országon keresztül az Egyesült Államokba utazhassanak. A COMAR-t korrupcióval és a humanitárius vízumok jóváhagyásának késleltetésével vádolják.
Carlos Mendoza venezuelai migráns átkel a Rio Grande folyón, hogy menedéket kérjen az Egyesült Államokban.
Ever Sosa (középen) a vállán viszi a lányát, miközben átkelnek a Suchiate folyón Guatemalából Mexikóba. Ever Sosa és kislánya csatlakozott egy 3000 migránsból és menedékkérőből álló karavánhoz, amely megpróbált átkelni a folyón. 2019-ben Mexikó humanitárius vízumot adott egy hasonló csoportnak, de 2020-ra változott a politika, és bármilyen migránskaraván feloszlatására szólítottak fel. Így ezrek kényszerültek arra, hogy a Dr. Rodolfo Robles híd helyett a Suchiate folyón átkelve jussanak el Mexikóba.
Az év kötetlen formátumú projektje: A háború személyes (Julia Kocsetova, Ukrajna)
Több tízezer civil és katonai áldozat mellett hónapok óta patthelyzet uralkodik, és nem látszik béke az Oroszország által Ukrajna ellen indított háborúban. Miközben a médiában statisztikákat és térképeket osztanak meg az olvasókkal, a nemzetközi figyelem pedig máshova terelődik, Julija Kocsetova létrehozott egy honlapot, amely a fotóriporteri munkát a személyes dokumentarista napló stílusával ötvözi, hogy megmutassa a világnak, milyen a háború mindennapos valóságával együtt élni.
A projekt egy ukrán illusztrátorral és DJ-vel együttműködve szövi össze a fotókat versekkel, hangfelvételekkel és zenével.
Zene: Daria Kolomiec
Illusztrációk: Oleksandr Komiakhov
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!