World Vision Romania: A kerettanterv önmagában nem jelent valódi választási lehetőséget a vidéki iskolák számára
A romániai gyermekek fele úgy érzi, hogy a felnőttek nem hallgatják meg őket döntéshozatalkor – derül ki a vidéki gyermekek oktatására összpontosító civil szervezet, a World Vision Romania (WVR) friss kutatásából, amit a G4Media szemléz. A diákok több mint 40 százaléka szerint a tanárok nem kérik ki véleményüket az oktatási módszerekről és az értékelésről. Bár az új középiskolai kerettantervek több szabadságot ígérnek a diákoknak, a vidéki tanulók aggódnak amiatt, hogy ez a gyakorlatban is megvalósul-e.
A tanügyminisztérium szerint a közvitára bocsátott új líceumi kerettantervek célja a diákok és az iskola autonómiájának növelése, ezt pedig a diákok által az iskola kínálatából választható tanterv (CDEOȘ) bevezetésével érnék el, ami a tananyag 15 százalékát tenné ki, és lehetőséget biztosítana a tanulóknak, hogy a saját igényeikhez és érdeklődésükhöz igazodva válasszanak tantárgyakat.
A (WVR) szerint a líceumi oktatás rugalmassá tétele segítheti a diákok fejlődését, és ahhoz is hozzájárulhat, hogy később könnyebben beilleszkedjenek a végzősök a munkaerőpiacra, a szervezet keretében működő Gyermekek Tanácsadó Testülete (Consiliul Consultativ al Copiilor) képviselői azonban aggodalmukat fejezték ki azzal kapcsolatban, hogy az iskolák, különösen a vidékiek, képesek lesznek-e gyakorlatba ültetni az új kerettantervet. Szerintük sok esetben a pedagógushiány miatt lesz nehéz megoldani, hogy minden iskolában elérhetőek legyenek az új tantárgyak. A tanulók szerint a választható tantárgyak bevezetése előrelépést jelentene az oktatásban, azonban sokaknak nehezére esne a döntéshozás, mivel eddig főként a szülők döntöttek a kiegészítő tantárgyakról.
Egy olyan rendszert szeretnének a diákok, ami segítené őket a pályaválasztásban, és abban, hogy felismerjék az oktatás szerepét az életükben. Épp emiatt az új kerettantervek bevezetésekor ki kell dolgozni azokat a mechanizmusokat, amik biztosítják, hogy minden diák valódi választási lehetőséggel rendelkezzen, emeli ki a WVR, hozzátéve, hogy az iskoláknak megfelelő humánerőforrásra és befektetésekre van szükségük, hogy egyenlő esélyeket biztosítsanak a tanulók számára.
Mihaela Nabăr, a szervezet ügyvezető igazgatója szerint a líceumi tanterv decentralizálása javíthatja a diákok, tanárok és szülők együttműködését, de ehhez megfelelő felkészültség szükséges. Az oktatási rendszer minden szereplőjének tudatosan kell vállalnia a felelősséget az oktatás javításéért.
A WVR szerint
a középiskolák új kerettantervének nagy figyelmet kell fordítania 2025-ben a vidéki tanulók oktatási kilátásaira.
Jelenleg 10 vidéki általános iskolásból több mint 4 (41 százalék) nem akar középiskolába járni, inkább egyből munkába állna. Emellett 10 vidéki középiskolás fiatalból 4 (41%) nem akar egyetemre menni, hanem ugyanúgy munkát vállalna, akár valamilyen szakképesítést biztosító tanfolyam elvégzésével, férjhez menne vagy saját vállalkozást indítana.
A közvitára bocsátott középiskolai kerettantervek alkalmazásának várható nehézségeire a kisebbségi iskolákban már Váradi Izabella, az Országos Oktatáspolitikai és Értékelési Központ tanácsosa is felhívta a figyelmet, Vörös Alpár, a kolozsvári Apáczai Csere János Elméleti Líceum igazgatója pedig az érettségi elvárásokkal való ellentmondásokra és a magyar tagozatosokat érintő hátrányokra mutatott rá.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!