Az iskolai kerettantervek az érettségi vizsga perspektívájából
A tanügyminisztérium január 31-én bocsátotta közvitára a líceumi kerettanterveket. A jelenlegi kerettantervek reformjának szükségessége vitathatatlan, sőt jelentős késésben vagyunk. Egyrészt a jelenleg érvényben levő keretet még 2009-ben fogadta el a minisztérium. Másrészt már a mostani végzős 12-es évfolyam számára kellett volna bekövetkezzen ez a reform, hiszen ők voltak az a generáció, akik számára elsőként vezették be az előkészítő osztályt és nemcsak új kerettantervek, hanem új tantervek követték végig a teljes általános iskolai tanulmányaikat. Mégis ez a folyamat elakadt, amikor ők 2021-ben elkezdték a középiskolai tanulmányaikat.
Meg kell azért említeni, hogy az elmúlt években nem az első ilyen próbálkozása a minisztériumnak, hiszen több alkalommal is közvitára lettek bocsátva kerettanterv változatok. A minisztérium azonban annyira határozatlan volt, hogy milyen oktatási stratégiát szeretne kialakítani, hogy több egymástól különböző óraelosztással is előállt egyidejűleg. Inkább az érződött ezekből, hogy csak a közvélemény felmérését szolgálják, nem valós reformtörekvés van mögötte.
Ezek mentén felmerül a kérdés, hogy észlelhető ezúttal előremozdulás és egy valós minisztériumi stratégia áll a kezdeményezők szándékaiban? Ezúttal nem több változattal, hanem minden líceumi szakirány számára (összesen 36 ilyen szak létezik) részletesen kidolgozott óraelosztást prezentál a minisztérium és a felvezetőben körüljárja azokat az alapértékeket, fejlesztési irányvonalakat, amelyek mentén ezeket kidolgozta.
A felsorolt 10 fejlesztési irányvonal között ilyenek szerepelnek, mint: kiszámíthatóság és méltányosság, releváns szakosodás, progresszíven növekedő opcionalitás, valós szakképesítés nyújtása, autonómia és felelősségvállalás, stb. A preambulum az egyes szakok elvégzése után megszerzett kimeneti kompetenciákat is bemutatja, majd részletes elemzést végez az óraszámok változásának lehetséges következményeiről. Érdemes ezeket alaposan végigtanulmányozva átgondolni a közvitára benyújtott javaslat kritikáját.
Az első kérdés, amely felmerült bennem, hogy ezen kerettanterv javaslatok mennyire vannak összhangban a 2023-ban elfogadott 198-as tanügyi törvénnyel, kiemelten annak az érettségi vizsgára vonatkozó szabályozási módjával. Tudni kell, hogy a jelenlegi érettségi vizsgarendszerhez képest jelentős változásokat ír elő a törvény, amely a 2025-ben 9. osztályt kezdő diákokra vonatkozóan kellene érvénybe lépjen. Valószínűleg ez minimum egy évvel fog kitolódni.
Egyik újdonsága, hogy a szóbeli vizsgák körében a végzősök számára nem egy, hanem két idegennyelv ismeretéből kell tudáspróbát kiálljanak.
A minimális elvárás az első idegennyelv esetében, a közös európai referenciakeret szerinti B1-es szint, míg a 2. idegennyelv esetében A2-es szint teljesítése. Ennek tükrében meglepő, hogy az új kerettanterv javaslat több szakirány esetében a második idegennyelv számára végig csak heti 1 órát ír elő. Számunkra, kisebbségi iskolák számára pedig külön veszély, hogy bár ránk vonatkozóan a kerettantervek nincsenek külön kidolgozva, az 51. oldalon levő megjegyzés, de a római katolikus teológiai osztályok kerettanterve is azt vetíti előre, hogy a magyar nyelvnek megfelelő plusz tanórák megjelenése a 2. idegennyelv eltűnését, vagy elsorvadását vonja maga után.
A kisebbségi osztályokra vonatkozóan így az 51. oldalon azt is előrevetíti a minisztérium, hogy ha az iskola nem vezeti be a 2. idegen nyelvet az opcionális órakeretből, vagy az iskola rendelkezésére álló úgynevezett flexibilis órakeretből, akkor a végzős nem köteles két idegennyelvből érettségizni. Azonban ez hátrányos helyzetbe hozhatja a munkaerőpiacon a magyar anyanyelvű végzősöket.
Az iskolaválasztásnál pedig felmerülhet a szülőben, hogy ha gyermeke csak egy idegen nyelvet tanul meg, akkor hátrányba kerül, így inkább román tannyelvű iskolába íratja gyermekét.
A másik jelentős újdonság az új tanügyi törvényben, hogy a jelenlegi vizsgákhoz képest egy plusz írásbeli próbát ír elő, amely a diák által elvégzett szakkal komplementáris tantárgyból való vizsgát feltételez. A reálos diák számára komplementáris tantárgy a történelem, földrajz, társadalomtudományok, vagy a vallás. A humános diákok esetében pedig a matematika, fizika, kémia, biológia és informatika. Igaz, hogy ez a vizsga csak átmenő/elbukott minősítéssel lesz értékelve, így nem számít bele az érettségi átlagba, tehát nincs komolyabb tétje.
Mégis feltevődik a kérdés, hogy akkor a minisztérium miért veszi ki teljesen a reál osztályok esetében a földrajzot, míg a humán osztályok esetében a matematika és a természettudományok tanítását, sőt, még az eddig alkalmazott integrált tudományok tantárgy sem jelenik meg.
A szaklíceumi osztályok esetében pedig a már jelenleg is ismert szakiránynak megfelelő választható tantárggyal is gond van, hiszen a törvény megfogalmazása szerint számukra a reál profil számára releváns tárgyakból (discipline relevante pentru profilul real) kellene választani. Elvileg ez a matematika, fizika, kémia, biológia és informatika lenne. Informatika helyett ők csak számítógépes ismereteket tanulnának, míg az első négy tantárgy közül csak a matematikát tanulnák 4 éven keresztül, a többit csak az első két évben. Hogyan beszélhetünk itt valós választási lehetőségről? A reálos diákok ezzel szemben 4, a humánosok pedig 6 vagy 7 tantárgyból választhatnak.
A kerettantervek felvezetőjében elsőként kiemelt méltányossági szempont itt súlyosan sérül. És itt olyan írásbeli vizsgáról lenne szó, amely jeggyel lenne értékelve, beleszámít az érettségi átlagba, tehát komoly tétje van.
A méltányosság mentén vitatható az is, ahogy a szaklíceumi osztályok végzősei számára csökken az általános műveltségi tárgyak óraszáma, beleértve a románt, magyart, matematikát. Ha ezek mellett figyelembe vesszük a minisztérium azon szándékát is, hogy ezen diákok számára jelentősen növelje a gyakorlati hetek számát, azt kapjuk, hogy az elméleti líceumi osztályokat végző diákokhoz képest minimum 33%-al alacsonyabb a román és magyar órák száma, míg a matematika (amely a fentiek alapján gyakorlatilag kötelező vizsgatárgy) órák száma a jelenlegihez képest 44-45%-al csökken.
Egy szaklíceumi osztályt végzett diáknak pedig úgy kellene a második idegen nyelvből az érettségi vizsgán minimum A2-es kompetencia szintet teljesítenie, hogy mindössze 100 tanórája lesz a négy év alatt.
A végzősök hány százaléka fogja tudni így teljesíteni az elvárt szintet? Vagy majd a szaklíceumi diákok számára a tanórák egy része átkerül magánoktatásba, amit a szülő fizet? Mondhatnánk, hogy dicséretes a minisztérium törekvése, hogy az elméleti tudásszerzés helyett a gyakorlati oktatásra nagyobb hangsúlyt fektessen, de jelenleg is komoly szaktanár hiány mutatkozik a szakok többsége esetében, illetve a cégek fogadókészsége is a szakmai gyakorlat szempontjából limitált. Nem valós a minisztérium azon elvárása, hogy a szakmai gyakorlatra fogadó cégek értelmesen tudjanak foglalkozni évente akár 9 hétig is egy 10-11-es diákkal. Ez a mennyiségi növekedés a tartalmi csökkenést vonhatja maga után, a színvonal csökkenését és a szaklíceumi oktatás lezüllesztését.
A lecsökkent általános műveltségi felkészítés miatt a szaklíceumi osztályt végzettek továbbtanulási perspektívái is jelentősen beszűkülnek, így kevésbé lesz vonzó a fiatalok számára.
Az eddigiek összegzéseként az elméleti szakirányok esetén az iskola rendelkezésére álló flexibilis óraszám, illetve az opcionális órák által kiegyensúlyozható a tantárgyak közötti óraelosztás. Ugyanakkor ez azt is jelentheti, hogy a minisztérium által sugallt beleszólása a diáknak tulajdonképpen elvész, mert az iskola úgy kell irányítsa ezen órákat, hogy megmaradjon a diákok valós esélye arra, hogy az érettségi vizsga keretében választhasson a felajánlott lehetőségek közül, vagyis maradjon meg ezen tantárgyak esetében a folytonosság a teljes négy tanévre vonatkozóan. Ezzel szemben a szaklíceumok esetében nem létezik ez a flexibilitás, a jelenlegihez hasonlóan nincsen elkülönítve órakeret opcionális tantárgyakra.
Ez egy véleménycikk, amelynek szerzője, Vörös Alpár a kolozsvári Apáczai Csere János Elméleti Líceum igazgatója. A Transtelexnél fontosnak tartjuk, hogy egy adott témáról az olvasóink minél több meglátást és érvelést megismerjenek. A kerettanterv kapcsán megjelent eddigi cikkeinket ITT találják.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!