A Mentés Másként 6. pedagógiai konferenciájának fókuszában a szolidaritás és az öngondoskodás lesz

Pszichodráma, erőszakmegelőzés, drogfüggőség, szexuális nevelés, pedagógiai pálya presztízsének csökkenése, gyermekpszichológia, közösségi munka, roma és nem roma fiatalok közötti kapcsolatépítés, intézményi szolidaritás – többek között ezek lesznek az idei Mentés Másként pedagógia konferencia kiemelt témái.

A sajtóreggelin jelentették be a Mentés Másként pedagógia szervezői a konferencia idei programját, ami november 8-10. között már a hatodik alkalommal kerül megrendezésre Kolozsváron. A sajtótájékoztatón a szervezők közül Bilibók Karola és Jakab Hanga voltak jelen, akik részletesen bemutatták a konferencia célkitűzéseit és programját. A romániai oktatás helyzete minden évben fontos téma a pedagógiai konferencián. Az esemény idei fókuszpontja a szolidaritás és az öngondoskodás, két olyan alapfogalom, amelyek egyre inkább előtérbe kerülnek az oktatás világában. A konferencia szervezői elmondták, hogy bár évről évre hasonló problémákat vitatnak meg, az aktuális társadalmi kihívások és a pedagógusok helyzete új szempontokat igényelnek a közösségi gondolkodásban.

A konferencia finanszírozása egy Erasmus+ projekt keretében valósul meg, amely a budapesti Deviszont, a kolozsvári Social Fiber és a Mentés Másként közös együttműködését hangsúlyozza. A konferencia egyik központi gondolata az oktatási rendszer résztvevői közötti szolidaritás megerősítése. Céljuk, hogy ne csak a versengés, hanem a közös felelősségvállalás és a gondoskodás határozza meg az oktatási szereplők együttműködését, legyen szó pedagógusokról, kutatókról vagy civil szervezetekről. Ennek jegyében a Mentés Másként konferencia különböző szakmai közösségeket, oktatásszervező csoportokat és innovatív pedagógiai kezdeményezéseket hoz össze.

Az idei konferencia három napja során több tematikus blokk és műhelyfoglalkozás foglalkozik a közösségiség és az öngondoskodás kérdéseivel. A színházpedagógiától kezdve az élményalapú pedagógián át a drámapedagógiai műhelyekig számos módszertani és gyakorlati kérdés kerül előtérbe, amelyek az oktatás innovatív megközelítéseire világítanak rá. Ezek között külön hangsúlyt kapnak olyan fontos témák, mint a gyermekpszichodráma, az erőszakmegelőzés, valamint a pedagógusi szakma presztízsének csökkenése.

Péntek: 0. nap, szakmai kerekasztal

A rendezvény helyszíni regisztrációval és ünnepélyes megnyitóval indul, amelyet egy szakmai kerekasztal beszélgetés fog követni a szexuális nevelés kérdéseiről. Ezen a beszélgetésen olyan szakértők osztják meg tapasztalataikat, mint Csiszer Zsuzsa iskolapszichológus, Csutka Melinda szociális munkás és Kajos Rebeka Dóra a magyarországi Patent Egyesülettől. A beszélgetést László Éva fogja moderálni, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem oktatója.

Szombat: interkulturális párbeszéd, fenntartható ellenállás, önismeret, csoportdinamika

A konferencia második napján több izgalmas előadásra és műhelymunkára is sor kerül. A napot Szénási Szilvia nyitja, aki az interkulturális párbeszéd fontosságáról fog beszélni. Előadásában az Uccu Alapítvány szerepét emeli ki a roma és nem roma fiatalok közötti kapcsolatépítés terén. Ezt követően Balogi Anna, Hajdu Csilla és Gegő Virág előadásukban a Közösségi munka az Utcáról Lakásba! Egyesület tevékenységeit mutatják be, hangsúlyozva a közösségi összefogás erejét.

A nap egyik kiemelt programja Pető Fanni, Bereczki Áron és Tóth Bence Fenntartható ellenállás című ismertetője lesz, amely során a Tanítanék Mozgalom útját és céljait ismertetik. Ezután következik Mészáros György könyvbemutatója szombat délután a Planetáriumban. A nap további részében Knausz Imre osztja meg gondolatait a Szeretet, mint ellenállás témájában, kiemelve a közoktatásban rejlő paradigmaváltás lehetőségeit.

Három különböző műhelytömbben zajlanak majd a kiscsoportos foglalkozások. Kocsis Tünde dráma- és színházpedagógus irányításával a résztvevők játékos feladatokon keresztül fedezhetik fel önismeretüket és közösségi kapcsolataikat. Barna Katalin pszichológus a csoportdinamika módszertanát alkalmazva segít majd a mélyebb emberi kapcsolatok kialakításában, míg Dr. Vargancsik Iringó élménypedagógiai tréningjén a tanulóközösségek aktiválása kerül előtérbe.

A Nane és Patent Egyesület képviseletében Kajos Rebeka Dóra és Szilasi Flóra a párkapcsolati erőszak megelőzésének lehetőségeit mutatják be műhelyük során. Bogyó Virág a játszóterek pedagógiai jelentőségét fogja ismertetni, míg a Social Fiber Egyesület bemutatja majd a pataréti fiatalokkal végzett munkájukat.

Vasárnap: zárónap

A zárónapon Elana Andrews műhelyt tart a Superar program keretében, amely a zene segítségével segíti az osztálykohézió kialakulását. Kispál Ágnes-Evelin és Kispál Attila Pseudo SELFIE című bemutatójukban az önreflexió szerepét fogják vizsgálni az online és offline világokban. Mészáros György szintén részt vesz majd a programban, ezúttal a pedagógia közösségformáló erejére helyezve a hangsúlyt. A vasárnapi kerekasztal beszélgetést Illyés Magda moderálja, ahol az intézmények közötti szolidaritás kerül középpontba. A beszélgetésen részt vesznek a Talentum Református Iskola képviselői, Kis Csilla, a Kozmutza Flóra Speciális Iskola képviseletében, valamint Albert Andrea a sepsiszentgyörgyi Gödri Ferenc Általános Iskolából.

Újítás: drogprevenciós szabadulószoba

Az esemény egyik kiemelkedő újdonsága egy drogprevenciós szabadulószoba lesz, amely a serdülők problémáira irányítja a figyelmet. A résztvevők különböző nyomokat keresve próbálják majd felismerni, hogy a szoba lakója drogokat használ. Az interaktív program célja, hogy a pedagógusokat és szociális szakembereket segítse a drogfüggőség jeleinek azonosításában és a megfelelő reakciók kidolgozásában.

A Mentés Másként 6. Pedagógiai Konferencia nemcsak a szakembereknek, hanem minden oktatás iránt érdeklődő számára nyitott, és ingyenesen látogatható esemény.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!