Addig riogattak a kötelező rovarevéssel, hogy egyesek már a Rainforest Alliance békájától is rettegnek

2023. március 10. – 14:58

Addig riogattak a kötelező rovarevéssel, hogy egyesek már a Rainforest Alliance békájától is rettegnek
A Rainforest Alliance környezetvédelmi szervezet logója egy banánfürtön – Fotó: Patrick Pleul / DPA / AFP

Másolás

Vágólapra másolva

Hónapok óta élénk érdeklődés követi azokat az EU-s döntéseket, melyek emberi fogyasztásra alkalmasnak nyilvánítanak egyes rovarokat, illetve ezek lárváit. Utolsóként idén januárban az alombogár (Alphitobius diaperinus) lárvája került fel a listára a házi tücsök (Acheta domesticus), a közönséges lisztbogár (Tenebrio molitor) és az európai vándorsáska (Locusta migratoria) mellé. Bár a döntések mindössze annyit jelentenek, hogy ezek a rovarok illetve lárvák felhasználhatók az élelmiszeriparban, vannak, akik azzal riogatnak, hogy kötelezővé teszik a fogyasztásukat.

Romániában többek között Petre Daea mezőgazdasági miniszter folytat ellenkampányt a rovarfogyasztással szemben. Legutóbb például arról beszélt, hogy hagyjuk a rovarokat a rovarházban, és ne tegyük őket az ételeinkbe, azaz ne változtassunk az étkezési szokásainkon.

A ProTv szúrta ki, hogy a közösségi médiában egyesek már az Alliance Rainforest békás logóját is gyanúsnak tartják. Bár a többnyire kávén, csokoládékon feltüntetett jelzés mindössze azt jelenti, hogy a termék fenntartható módon előállított, van, aki azt hiszi, hogy a békás logó az összetevőkre vonatkozik.

„Beleteszik abba, amit szeretünk, édességekbe, cukorkákba, bonbonokba stb. Most kaptam egy doboz cukorkát egy pácienstől, és lám, a doboz hátulján, amikor lenéztem balra, ott volt ez a gusztustalanság” – írta az egyik gyanakvó a Facebook-on. Hozzátette, szerinte már árulnak rovarízesítésű termékeket. Volt olyan is, aki attól tartott, hogy megváltoztatják a szexuális orientációt az újfajta összetevők, illetve hogy a békalogós termékek gyártója támogatja a rovarevést és a „rovarbizniszt”.

A ProTV által megkérdezettek többsége nem tudta pontosan, mit jelent az egyébként 30 éves békás logó. Páran azt válaszolták, hogy a bioélelmiszerekhez lehet köze.

Romániában egyelőre nem árulják nagy tételben a rovarokat tartalmazó élelmiszereket. Mindössze néhány termék, jellemzően lisztek és fehérjeporok kaphatók egyes szaküzletekben, meglehetősen borsos áron. A fogyasztóvédelmi hatóság nemrég kezdeményezett egy olyan jogszabályt, mely előírná, hogy a kereskedők külön polcokon kell tartsák a rovarokat tartalmazó élelmiszereket.

Bár a rovarevés sokak számára újdonságnak tűnik, vendégszerzőnk, Rajcsányi Tímea kertészmérnök nemrég arról írt, hogy a mezőgazdaság gépesítésének következtében jó ideje nem az a kérdés, hogy eszünk-e napi szinten rovarokat, hanem az, hogy mennyit?

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!