Mérgező fémeket szívhatnak magukba a vadvirágok, amik a beporzókra is ártalmasak lehetnek

A vadvirágok fontos táplálékforrást jelentenek a városi méhek és más beporzók számára, de egy friss kutatás szerint komoly veszélyt is rejthetnek: mérgező fémeket szívhatnak fel a szennyezett városi talajból, és ezeket továbbadhatják a beporzóknak.

A Guardian egy olyan kutatást ismertet, amiben a Cambridge-i Egyetem kutatói az amerikai Cleveland városában vizsgálták a növényeket. Az egykori ipari központ több mint 33 ezer üres telkének talajában jelentős mennyiségű nehézfémet – például ólmot, arzént, kadmiumot és krómot – találtak. Ezek az anyagok főként a múlt századi ipari tevékenység, például a vas- és acélgyártás, olajfinomítás és autóipar melléktermékeiként kerültek a földbe.

A kutatás szerint a legnagyobb fémkoncentrációt a vadon növő katángkóró (Cichorium intybus) halmozta fel, ezt követte a fehér here (Trifolium repens), a vadmurok (Daucus carota) és a folyondár szulák (Convolvulus arvensis). Ezek a növények népszerűek a beporzók körében, így a mérgező anyagok könnyen bejuthatnak a méhek szervezetébe a nektáron keresztül.

Már korábbi tanulmányok is kimutatták, hogy a nehézfémek negatívan hatnak a méhek tanulási és tájékozódási képességeire, sőt, akár tömeges pusztulást is okozhatnak.

A kutatók most azt javasolják, hogy a vadvirágok telepítése előtt a városi területeken történjen talajvizsgálat, s ha szükséges, talajtisztítás is.

Dr. Sarah Scott, a tanulmány vezető szerzője hangsúlyozta: „Fontos, hogy legyenek vadvirágok a városokban, mert szükségük van rájuk a beporzóknak. Ugyanakkor tudatosítanunk kell, hogy a talaj állapota is kulcsfontosságú a méhek egészségéhez.”

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!