Mezőgazdasági miniszter: Több mint 2,5 milliárd eurós veszteség volt a növénytermesztésben tavaly

A klímaváltozás hatásait egyre inkább a saját bőrünkön érezzük, és a mezőgazdaság az egyik legnagyobb áldozata ennek a folyamatnak. 2024-ben a szélsőséges időjárási viszonyok miatt a növénytermesztésben több mint 2,5 milliárd eurós kár keletkezett. Az állam ugyan segített a gazdáknak, de sokan úgy érzik, hogy ez még mindig nem elég. A kormány különböző támogatások és kártérítési programok révén több mint kétmilliárd eurót folyósított – jelentette be Florin Barbu, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium vezetője az Agerpres szerint.

A kifizetések között volt 400 millió euró a szárazság miatt, 330 millió az ukrán válság miatt bajba került termelőknek és 100 millió euró az üzemanyag-támogatásra. Az állattenyésztésben is érkeztek támogatások, de sok gazda szerint ezek a pénzek nem feltétlenül segítenek hosszú távon. A közvetlen támogatások összege valóban elérte az egy milliárd eurót, de a termelők úgy vélik, hogy a bürokrácia és az elhúzódó adminisztráció miatt sokan késve vagy egyáltalán nem kaptak támogatást.

A 2025-ös év a szakemberek szerint kedvezőbb lehet, de óvatosan kell kezelni a túlzott optimizmust. Igaz, hogy az elmúlt években szárazság sújtotta a földeket, és most több csapadék érkezett, de ez még nem garancia arra, hogy a termés is kiemelkedő lesz. Egyes régiókban a gazdák szerint a talajvíz továbbra sem állt helyre teljesen, és a jövőbeli időjárási körülmények továbbra is kérdésesek.

A becslések szerint az idei szezonban körülbelül hétmillió hektáron lesz mezőgazdasági termelés. Ebből 3,8 millió hektárt már bevetettek búzával, repcével és árpával, tavasszal pedig kukoricával és napraforgóval folytatják a munkát. Bár a művelt terület nagysága évről évre növekszik, sokan aggódnak amiatt, hogy az inputanyagok – például műtrágya és üzemanyag – ára továbbra is magas, és ez csökkentheti a gazdák nyereségét.

A dél-romániai régiókban továbbra is egyre nagyobb területeket fenyeget a sivatagosodás. Olt megye déli része, Corabia és Dăbuleni térsége különösen érintett, ahol 300-400 ezer hektárnyi föld szenved a vízhiánytól. A kormány szerint az öntözőrendszerek 90%-át már felújították, de a gazdák sok helyen arról számolnak be, hogy az öntözéshez szükséges infrastruktúra még mindig nem megfelelő. Ráadásul sokan nem engedhetik meg maguknak az öntözőrendszerek használatát a magas költségek miatt.

A helyzet enyhítésére az állam faültetési programokat is támogat, hogy védelmi erdősávokat hozzanak létre. Az EU-s finanszírozásból megvalósuló projekt célja, hogy 47 ezer hektárnyi erdőt és zöldsávot létesítsenek, de ennek hatékonyságát még látni kell.

Bár a kormányzat próbálkozik különböző intézkedésekkel, a gazdák szerint a hosszú távú stratégiák hiányoznak. Sokan úgy érzik, hogy a támogatások nem egyenletesen oszlanak el, és a bürokratikus akadályok továbbra is megnehezítik a segítség elérését. Az időjárási viszonyok enyhülése némi reményt ad, de a gazdák tudják: egy év még nem hoz csodát.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!