Idén is úgy szórják a mérget, mint a műtrágyát, rengeteg vadállat esett áldozatul
2024. február 29. – 19:16
Annyira lenne szükség, hogy a gazdálkodók betartsák az előírásokat, akkor nem kellene minden tavasszal és ősszel azzal szembesülni, hogy százával mérgeznek meg vadon élő, köztük védett állatokat is. Ahelyett azonban, hogy a rágcsálóknak szánt mérget a járatokba helyeznék, majd ezeket betömnék, egyszerűen kiszórják, mint a műtrágyát a veszélyes szereket. Ezzel pedig hatalmas kárt okoznak a vadállományban, mondta el Nagy Attila a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi egyesület biológusa.
Az egyesület munkatársai rendszeresen végeznek felméréseket, megfigyeléseket, és idén is azzal szembesültek, hogy az észak-nyugati megyékben rengeteg állat pusztult el. Lényegében a gazdálkodók nemtörődömsége miatt, hiszen ha szakszerűen helyeznék ki a véralvadásgátlót tartalmazó mérget, ehhez nem jutnának hozzá csak azok a fajok, melyeknek szánták.
Nagy Attila szerint helyenként pocokgradáció van a térségben, ilyenkor szórják ki felelőtlenül a veszélyes szereket. Arad megye mellett idén tavasszal Szatmár és Temes megyében is észlelték a vadak elhullását. A Milvus pedig ismét leveleket, feljelentéseket küldött az érintett hatóságoknak, minisztériumoknak. Ahogy az elmúlt 15 évben minden alkalommal, lényegében eredménytelenül, hiszen a pusztítás évről évre megismétlődik.
Az egyesület közleménye szerint február 9-én fedezett fel két önkéntesük az Arad megyei Kisiratos határában 30 tetemet: 15 őzet, 2 nyulat, 2 sünt, 5 kutyát, 9 egerészölyvet, 2 vörösvércsét, 2 vetési varjút, egy tőkés récét és egy molnárgörényt. Ezek közül az egerészölyv és a vörös vércse védett fajnak számít, míg a molnárgörény Natura 2000-es faj, lényegében a jelenléte miatt nyilvánították védetté a területet.
Értesítették a rendőrséget a 112-es segélyhívó számon, akik meg is jelentek a helyszínen, és arról biztosították a őket, hogy mind a tetemeket, mind a mérget eltávolíttatják, és jogi lépéseket is tesznek. Tíz nappal később azonban azt látták, hogy a tetemeket nem távolították el, az elhullott állatok száma pedig továb nőtt.
Az ügy azonban bekerült a sajtóba, majd végül a környezetvédelmi őrszolgálat is megmozdult. A hatóság Arad megyei szervezete arról számolt be a Facebook-oldalán, hogy kiszálltak ellenőrzésre, és elrendelték a méreg azonnali begyűjtését. Illetve bírságoltak is, összesen 120 ezer lej értékben, valamint két bűnügyi eljárást kezdeményeztek, ismeretlen elkövető ellen. A beszámolójuk szerint egyébként Kürtös, Nadab és Varsánd határából 1315 kilogramm állati tetemet gyűjtöttek össze.
„Rosszul nézett már ki ez az ügy, ezért rájuk szálltak” – vélte Nagy Attila, akit a büntetés súlyosságáról kérdeztem. Hozzátette, itt nagy területeken gazdálkodókról van szó, akik több száz vagy akár több ezer hektárt művelnek meg, így „valószínűleg nem fognak csődbe menni” a büntetések miatt.
A biológusok szerint külön súlyosbítja ezeket a mérgezéses eseteket, hogy olyan területeken történnek, ahol a hazánkba évtizedek után visszatérő parlagi sasok próbálnak újra megtelepedni. A ritka faj védelme érdekében komoly erőfeszítéseket tesznek egész Európában. Romániába 50 év kihagyás után 2016-ban tért vissza fészkelőként, az ismert három fészek közül pedig kettő a lemérgezett területek közelében van. És mivel a sasok a mérgezésben elhullt állatot tetemeit is elfogyaszthatják, fennáll a veszélye annak, hogy ők is áldozatul esnek a mezőgazdászok felelőtlenségének.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!