Madárinfluenza pusztíthat a duna-deltai hattyúk között: huszonkét tetemet találtak a rezervátum egyik taván

Állítsd be a Transtelexet megbízható forrásnak!

Huszonkét elpusztult hattyút találtak a Duna-delta egyik taván, a tetemekből vett mintákat vizsgálat alá vetették – tájékoztatott pénteken a Tulcea megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA).

A madártetemeket a Duna-delta Bioszféra Rezervátum Obretinul Mic nevű taván találták, a laboratóriumban azt vizsgálják, hogy az állatok madárinfluenzában pusztultak-e el. Az eredmények péntek estére várhatók – nyilatkozta az Agerpresnek Mitică Tuchilă, a megyei DSVSA igazgatója.

Tuchilă arról is beszámolt, hogy a rezervátum ökológusaival, a prefektúra, valamint Crişan és Maliuc község polgármesteri hivatalának képviselőivel megtették az első, ilyen helyzetben szükséges intézkedéseket. A madarak tetemét a fertőtlenítést követően egy homokos területen fogják elföldelni elég mélyen ahhoz, hogy a mikrobák terjedésének korlátozásával megakadályozzák más vadon élő madarak és házi szárnyasok megfertőződését.

A potenciális góc helyzetét tekintve és a hatóságok gyors reakciójának köszönhetően a DSVSA igazgatója szerint kicsi a veszélye, hogy háziállatok is megbetegedjenek.

Mitică Tuchilă szerint az igazgatóság folyamatosan tájékoztatta a polgármesteri hivatalokat, gazdaságokat a madárinfluenza és a sertéspestis alakulásáról, hogy a lehető legnagyobb mértékben megakadályozzák a háziállatok megfertőződését.

Legutóbb 2020-ban regisztráltak madárinfluenzás esetet Tulcea megyében, amikor a DSVSA állatorvosai a Parcheş tavon talált vadmadár tetemében kimutatták a vírust – tájékoztatott Tuchilă.

Támogasd a Transtelexet egy kávé árával!

Munkánkkal minden nap magyar közösségeket tartunk képben, teret adunk helyi ügyeknek, és fontos erdélyi történeteket mutatunk be — függetlenül, szabadon. Ahhoz, hogy ezt továbbra is így tehessük, rád is szükségünk van.

Támogatom
Állítsd be a Transtelexet megbízható forrásnak!
Kövess minket Facebookon is!