Fakitermelés miatt veszélybe kerülhetett a dinoszauruszok korából fennmaradt kölöntesügér a Fogarasi-havasokban
Fakitermelés miatt történt élőhely zavarás és szennyeződhetett a Fogarasi-havasokban található Vâlsan folyó, amelyben halbiológusok tavaly ősszel a világon egyedülállónak számító halpopuláció, a kölöntesügér vagy pataksügér (Romanichthys valsanicola) jelenlétét fedezték fel – közölte az Argeș megyei környezetvédelmi őrség, akik az Agent Green figyelmeztetésére szálltak ki a helyszínre és megbüntették az ott szabálysértő tevékenységet folytató cégeket.
A fakivágást végző vállalkozók tevékenysége veszélybe sodorhatta a feltételezések szerint még a dinoszauruszok korából fennmaradó, rendkívül ritkának számító halak túlélési esélyeit. A halbiológusok szerint a legendás és rejtélyes kölöntesügér Európa, sőt talán a világ legritkább hala. A Fogarasi-havasokban lévő Vâlsan folyóban rekordszámú, 58 példányra bukkantak, állításuk szerint ez az egyetlen hely a bolygón, ahol ez a faj még fennmaradt.
A környezetvédelmi őrség közleményében kifejtette: az érintett területen február 22-24. között tartottak ellenőrzéseket, az egyik erdészeti tevékenységet végző gazdasági szereplőt 8000 lejes pénzbírsággal sújtották, mert a Vâlsan folyóba torkolló egyik patakon gépekkel hajtottak át, a farönköket is a vizeken keresztül szállítva. Az őrség ugyanakkor egy másik gazdasági szereplőt 60.000 lejes pénzbírsággal sújtott, mert az úgy termelt ki fát az adott természetvédelmi területről, hogy nem értesítette az illetékes hatóságokat.
A környezetvédelmi őrség közleményében leszögezi: az elkövetkező időszakban a területet folyamatosan ellenőrizni fogják, hogy időben észleljék az esetleges kártékony tevékenységeket.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!