COP15: „Történelmi jelentőségű” megállapodás született a biodiverzitás védelméről

COP15: „Történelmi jelentőségű” megállapodás született a biodiverzitás védelméről
A montreal-i plenáris ülés, amin elfogadták a Kunmig-Montreal paktumot – Fotó: Lars Hagberg / AFP

„Történelmi jelentőségű, biodiverzitásról szóló megállapodást fogadtak el hétfőn Montrealban a világ országai, amely létfontosságú az emberiség számára. Négy évnyi nehéz tárgyalás, tíz nap és egy éjszakai diplomáciai maraton után több mint 190 ország jutott egyezségre” – írja a Le Figaro nyomán a G4Media.


A COP15 néven említett konferencia némileg hasonló ahhoz, amit Egyiptomban tartottak novemberben az ENSZ-tagországok, azonban míg utóbbi témája a klímaváltozás volt, a Montrealban szervezett találkozó a biodiverzitásról szólt. A „Kunming-Montreal megállapodás” névre keresztelt paktum célja a fajok, valamint a szárazföldi és vízi ökoszisztémák védelme.

A tagországok megállapodtak egy ütemtervben, amelynek célja, hogy 2030-ig a bolygó területének 30%-át védetté nyilvánítsák, és évente 30 milliárd dolláros természetvédelmi támogatást nyújtsanak a fejlődő országoknak.

Jelenleg a szárazföldi területek 17%-a és a tengerek, óceánok 8%-a áll védelem alatt. A megállapodás biztosítékokat kínál továbbá az őslakos népeknek arra nézve, hogy rehabilitálják a leromlott állapotú területeik 30%-át, valamint hogy felére csökkentsék a növényvédőszer-használat kockázatát a földjeiken.


A szöveg „jelentős előrelépés a földi élet védelméért folytatott küzdelemben, de ez nem lesz elég” – idézte az AFP Bert Wander, az Avaaz munkatársát. „A kormányoknak hallgatniuk kellene arra, amit a tudomány mond, és gyorsabb ütemben kellene növelniük a védett területek arányát” – magyarázta a szakértő. Hozzátette: szerinte 2030-ig a 30% helyett a Föld felszínének legalább 50%-át kellene védelem alá helyezni.

Nem ő egyébként az egyetlen környezetvédelmi szakértő, aki attól tart, hogy a kiszabott határidők túlságosan messze vannak. A Föld ökoszisztémáinak 75%-át megváltoztatta az emberi tevékenység, több mint egymillió fajt fenyeget a kihalás veszélye, és a világ jóléte forog kockán: a világ GDP-jének több mint fele a természettől és annak szolgáltatásaitól függ. Megjegyezték: az előző 10 éves tervből, melyet 2010-ben Japánban írtak alá, szinte semmi nem valósult meg.


Antonio Guterres, az ENSZ vezetője „a természettel kötendő békeszerződésre” szólított fel, mondván, hogy az emberiség „a tömeges kihalás fegyverévé” vált. A megbeszélések során, ahogy a novemberi konferencián is történt, a leghevesebb vitát a finanszírozások váltották ki: a globális dél országai nagyobb összegű támogatást szerettek volna kicsikarni a fejlettebb északi országoktól, mint amekkorában végül megállapodtak.

Transtelex Dialóg sorozatunk legutóbbi kiadásának a természetvédelem volt a témája, melyen szó esett a COP15-ről is. A beszélgetésről készült felvételt itt lehet megtekinteni:

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!