Működik a természetvédelem Romániában? Mire jó az Európai Green Deal? Várunk a decemberi Transtelex Dialógra!

2022. november 29. – 14:44

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Decemberben is lesz Transtelex Dialóg a Planetáriumban, ezúttal pedig szakértő meghívottainkkal a természetvédelemre fókuszálunk: Papp Tamás biológussal, Pap Péter László és Szabó Anna ökológusokkal Babos Krisztina beszélget.

Bár a természetvédelem fontossága egyre szélesebb rétegek számára válik nyilvánvalóvá, gyakran tűnik úgy, hogy nem előre haladunk, hanem inkább hátra. Miközben vigyáznunk kellene a még természetközeli állapotban levő területeinkre (erdők, legelők, kaszálók), egyre szaporodnak a szántóföldek, amelyeken olyan intenzív művelés folyik, ami tönkreteszi a talajt és elszennyezi a vizeket.

Az EU vezető fórumai merész vállalást tettek a természetvédelem terén, ez volt Európai zöld megállapodás (Green Deal), viszont úgy tűnik, hogy a Covid-járvány, és főként az orosz-ukrán háború miatt veszélybe kerültek a természetvédelmi célok. A globalizáció pedig korábban elképzelhetetlen kihívások elé állít minket. A decemberi beszélgetős műsorunk alkalmával igyekszünk körbejárni, hogy melyek a legégetőbb, konkrét problémák ezen a téren, illetve hogy mit kellene tennünk azért, hogy a helyzet ne romoljon tovább.

Többek között a következő témákat járjuk majd körül:

  • Míg 30 évvel ezelőtt elsősorban az ipari szennyezés jelentett gondot a térségünkben, ma már az egyre intenzívebbé váló mezőgazdaság veszélyezteti az élő környezetünket. Mi az, amin feltétlenül változtatni kellene?
  • Miről is szól tulajdonképpen az Európai Green Deal, mikor lehet klímasemleges a kontinensünk? Milyen hatással lehet az orosz-ukrán háború az unió zöld programjára?
  • Mennyire zöld valójában a zöldenergia? Mekkora a nap-, szél- és vízierőművek ökológiai lábnyoma?
  • Természetvédelmi szempontból milyen aktuális kihívásokkal jár a globalizáció?
  • Mi a helyzet a medvékkel: miért mérgesedett el ennyire a medve-ember viszony Székelyföldön?

Résztvevők: Papp Tamás biológus, a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület elnöke, Pap Péter László állatökológus, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem oktatója és Szabó Anna ökológus. A beszélgetést Zöld rovatunk szerkesztője, Babos Krisztina moderálja.

A helyszín a megszokott, a kolozsvári Planetárium Caféba várjuk ismét az olvasóinkat december 7-én 20 órától.

A Transtelex az olvasók támogatásaiból működik. Ha te is fontosnak tartod a sajtószabadság ügyét, és hogy legyen kritikus, ellenzéki magyar sajtó Erdélyben, akkor légy te is a rendszeres támogatónk!

A Facebook-eseményhez itt lehet csatlakozni.

Az esemény nyilvános. A beszélgetésről felvétel is készül, amelynek a szerkesztett változatát a Transtelexen is közzétesszük. Minden résztvevő elfogadja a Transtelex adatvédelmi tájékoztatójában foglaltakat, valamint jelenlétével hozzájárul ahhoz, hogy az eseményen a szervező fotó- és videófelvételeket készítsen, azokat tárolja, valamint online felületein közzétegye.

A TT Dialóg első részében Eckstein-Kovács Péter, Fosztó László, Kertész Melinda, Kiss Tamás és Mostis Gergő beszélgetnek a legégetőbb erdélyi közéleti kérdésekről:

A Dialóg második, novemberei kiadásában arról volt szó, hogy van-e még önálló erdélyi magyar közbeszéd és vannak-e olyan erdélyi magyar témák, amelyek meghatározzák a mi nyilvánosságunkat. Borbély András, Tompa Andrea és Toró Tibor beszélgetett Vig Emesével:

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!