Személyi státuszt kapott Európa legnagyobb sós vizű lagúnája, így mostmár pereskedhet, ha ártanak neki

Valódi premiernek számít a spanyol parlament döntése, mellyel a Mar Menor sós vizű lagúnát jogi személyiséggel ruházták fel. A lépés célja a lagúna védelme, mely Spanyolország súlyosan szennyezett földközi-tengeri partvidékén fekszik. Bár a víztest maga nem valószínű, hogy panaszt tesz, ha a benne élő ökoszisztémának valaki árt, viszont bárki bírósághoz fordulhat, ha úgy véli, hogy Európa legnagyobb sósvízi lagúnájának jogait megsértik.
A döntést a madridi szenátus nagy többséggel hozta meg, miután az alsóház, a képviselőház már áprilisban jóváhagyta az intézkedést. Ahogy áprilisban, szerdán is csak a szélsőjobboldali populista Vox párt szavazott ellene – írja az Agerpres nyomán a Hotnews.
A jogalkotási eljárás befejezésével, azaz miután a hivatalos közlönyben megjelenik a jogszabály, minden állampolgár – még ha nem is érintett közvetlenül – bírósághoz fordulhat a Mar Menor védelmében.

A jogalkotás állampolgári kezdeményezés nyomán történt, Spanyolországban ehhez 500 ezer aláírásra van szükség, azonban több mint 640 ezren támogatták az indítványt.
Mar Menor lagúnára súlyos veszélyt jelent a felelőtlen emberi tevékenység
A Mar Menor lagúnát évtizedek óta veszélyeztetik különféle tényezők: elsősorban az intenzív mezőgazdaság, de a bányászat és az idegenforgalom is. A mezőgazdasági területek túlzott műtrágyázása algavirágzáshoz vezet, ami miatt nem jut be a fény a mélyebb rétegekbe, a növények nem tudnak fotoszintetizálni, így a víz oxigénkoncetrációja lecsökken, emiatt pedig elkezdenek tömegesen pusztulni az élőlények.
Alakítsd velünk a féléves Transtelexet!
Szeretnénk tudni, mit szerettek, mit hiányoltok a Transtelexről, és szívesen meghallgatnánk az építő jellegű kritikai észrevételeket is. Megköszönjük, ha egy kis időt szánsz rá: kérdőívünket itt töltheted ki!
Az oxigénhiány különösen hőhullámok idején veszélyes, mivel a melegebb vízben eleve nehezebben oldódik az oxigén – ilyenkor a halak és más vízi állatok tömeges pusztulása megszokott jelenségnek számít. Az idei, szokatlanul forró nyár során a Mar Menor vízhőmérséklete augusztusban 31 fok fölé emelkedett.
A tömeges pusztulást követően a környezetvédők és a halászok idén már több mint 14 000 tonna biomasszát távolítottak el a lagúnából.
A Mar Menor ökoszisztémájának kényes egyensúlya legutóbb 2021 augusztusában borult fel komolyan, amikor több napig volt 40 fokot meghaladó hőmérséklet. Ekkor öt tonna elpusztult állatot távolítottak el a vízből.
A környezetvédelmi jogok garantálása „forradalom, amely korlátozni fogja a jelenlegi gazdasági rendszert, amely elpusztítja a bolygót” – mondta áprilisban Teresa Vicente, a közeli Murciai Egyetem filozófiaprofesszora.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!