Ne a macskákat hibáztassuk a vadon élő állatok pusztítása miatt!
2022. augusztus 24. – 12:50
frissítve
Miközben sokan vérengző szuperragadozóknak tekintik a házi macskákat, és a tömeges irtásukat követelik, egyre többen állítják: ingatag lábakon áll a hisztéria mögötti érvelés.
Sokan, köztük természetvédők is azt állítják, hogy a macskák a biológiai sokféleség „zombi-apokalipszisát” okozzák, ezért „minden szükséges eszközzel” el kell távolítani őket, különösen a természetközeli élőhelyekről, de a lakott településeken sem szabadna hagyni őket szabadon kóborolni. A javasolt eszközök között fő helyen a kilövés, a csapdázás és a mérgezés szerepel. Ausztrália még hivatalos „háborút” is hirdetett a macskák ellen: az elmúlt néhány évben kétmillió példány megölését tűzte ki célul a kormány.
Szakértők viszont, elsősorban az etikus természetvédelmi módszerek szószólói azt állítják: nem megalapozott tudományosan a macskákkal szembeni pánikkeltés. Egyrészt, furcsamód, nem léteznek átfogó felmérések a macskák (különösen a kóborló vagy elvadult példányok) számát tekintve. Másrészt messze nem kielégítőek azok a kutatások, melyek a macskák jelenlétének hatásairól szólnak. Ezek lényegében kisebb területen végzett vizsgálatok eredményeinek kivetítései, miközben a macskák tényleges hatásának mértéke igen eltérő lehet különböző körülmények között.
Egyes vizsgálatok szerint az Észak-Amerikában és Európában honos, de világszerte elterjesztett házi macskák jelenlétének hatása az élővilágra igen változatos, ezért érdemes komplex tanulmányok keretében foglalkozni ezzel, az egyes térségek sajátosságainak figyelembe vételével.
A macskák és a helyi ökoszisztémák egymásra hatása bonyolult kérdés, esetenként pedig a behurcolt új ragadozó, meglepő módon, segítheti is egyes őshonos, veszélyeztetett fajok túlélését.
Az etikus eljárások, és az ún. együttérző természetvédelem (compassionate conservation – CC) szorgalmazói szerint nemcsak az ember és az ökoszisztémák – vélt vagy valós – érdekeit kellene szem előtt tartani, hanem az egyes állatokét is, hiszen érző lényekkel van dolgunk, akik jogait figyelembe kellene venni. Azt kifogásolják, hogy az egyes példányokat „biológia gépeknek” tekinti a hagyományos természetvédelem, melyek gond nélkül kiiktathatók, ha „magasabb szempontokról”, pl. elsősorban az ember, illetve egy ökoszisztéma érdekeiről van szó.
Arra figyelmeztetnek, hogy ez a hozzáállás – ami különösen jól tetten érhető a házi macskák esetén – nehezíti a természetvédelmi problémák valós okainak a meglátását: azt, hogy elsősorban az ember felelőtlen viselkedése sodorja veszélybe az élővilágot.
A macskák, mint veszélyeztetett fajok segítői
Ausztrália és Óceánia kis szigetein végzett egyes kutatások eredményei nemhogy alátámasztanák, de egyenesen ellentmondanak a macskákkal kapcsolatban egyre terjedő nézeteknek. Ezekben a térségekben fokozott veszélynek van kitéve rengeteg őshonos erszényes emlős faj, miután betelepült az ember, és rengeteg idegenhonos, magasabb rendű, méhlepényes emlősfajt is magával hozott.
Többek között patkányfajokat is, melyek a vizsgálat szerint sokkal veszélyesebbek a kis termetű erszényesekre, mint a macskák vagy akár a szintén problémásnak tartott dingó kutyák. Az eredményeik szerint nagyságrendekkel jobbak voltak a túlélési esélyeik a kistestű erszényeseknek azokon a szigeteken, ahol a patkányok mellett a macskák is jelen voltak, mivel a macskák a patkányokra is vadásztak, és csökkentették az állományaikat. Ha pedig a patkányok és a macskák mellett dingó kutyák is jelen voltak, még jobbak voltak a fennmaradási esélyeik, a dingók ugyanis a macskapopulációt is kordában tartották (vadásztak a macskákra is).
Észak-Amerikai kutatások is hasonló eredményeket hoztak, ahol prérifarkasok, vagy európai felmérések, ahol rókák szabályozták a macskák elterjedését.
A csúcsragadozók szerepe
Az említett példák is alátámasztják, hogy a biológiai sokféleség megőrzése szempontjából nagyon fontos a csúcsragadozók jelenléte. Ezek ugyanis képesek optimális szinten tartani mind az őshonos, mind a behurcolt fajok egyedszámát. Tehát az irtással szemben sokkal jobb alternatívának tűnik a magas biodiverzitású ökoszisztémák fenntartása, ahol a csúcsragadozók látnak el szabályozó szerepet.
Az emberi települések, hulladék
Európa mediterrán térségeiben végzett kutatások pedig azt igazolták, hogy a házi macska elterjedése (legalábbis a vizsgált, gyéren lakott területen) szorosan kötődik az emberi jelenléthez. Adóvevők és csapdázás révén arra a következtetésre jutottak, hogy bár a macskák, főként a kandúrok párzás idején, több kilométeres távolságra is eljártak, a vadont elkerülték. Különösen igyekeztek a rókák által sűrűn látogatott területekről távol tartani magukat.
A kistestű állatok körében végzett pusztítás kapcsán pedig megjegyezték, hogy ennek mértékét jelentősen fokozta az, hogy az ember lepusztította a növényzetet, így ezek nem volt hová elbújjanak. A macskák populációsűrűségét is vizsgálták, és arra a következtetésre jutottak, hogy azokon a területeken volt magas a számuk, ahol jelentős mennyiségű, az ember által hulladékként kidobott élelemhez férhettek hozzá.
Következtetések
Igaz, hogy mint minden más ragadozó, a macskák is képesek elnyomni a zsákmányállataik populációit. Ennek a hatásnak a mértéke azonban összetett ökológiai folyamatok eredménye, ezért hibás eljárás helyi tanulmányokból kiindulva általánosítani bizonyos megállapításokat. Tény viszont, hogy mind a macskák jóléte, mind a veszélyeztetett fajok túlélése aggodalomra ad okot.
A macskák, mint minden más ragadozó, hatással vannak azokra az élő közösségekre, ahol megjelennek. Viszont hogy ez a hatás jó vagy rossz, az esetenként változó lehet, ezért érdemes alapos kutatásokat végezni, mielőtt az ember beavatkozik.
Nem létezik mindenhol egyforma mértékben megfelelő megoldás. Egyes esetekben hatásos lehet a házimacskák fizikai elkülönítése a veszélyeztetett vadon élő állatoktól, akár oly módon is, hogy a macskák is élvezhessék a szabadban való tartózkodást. Más esetekben a gazdátlan macskákra irányuló ivartalanítási programok, illetve menhelyek létesítése jelentheti a megoldást.
Összegzésként elmondható, hogy a macskákkal kapcsolatos vita elsősorban nem tudományos kérdésként kezelendő. Sokkal inkább illeszkedik abba a vitába, melynek témája az, hogy az emberiségnek milyen etikai alapelvek mentén kellene viszonyulnia a többi állathoz és a természethez.
Választhatunk, hogy továbbra is a harcra, a más lények fölött való uralkodásra és ellenőrzésre törekedjünk, vagy – ezen túllépve – egy olyan kapcsolat felé haladjunk, amely az együttérzésen és az igazságosságon alapul.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!