Szabad sajtót Erdélyben!

131

Március 15-e a sajtószabadság ünnepe is: az 1848-as tizenkét pont élén a szabad sajtó követelése állt, mert a márciusi ifjak pontosan tudták, hogy egy szabadon gondolkodó nemzet számára elengedhetetlen, hogy lapjai, újságírói minden befolyástól mentesen dolgozhassanak. Szinte napra pontosan ezen az évfordulón indult útjára a Transtelex, egy olyan szerkesztőség, amely nem hajlandó kompromisszumot kötni az igazság rovására, és amely bebizonyította, hogy Erdélyben is van igény független tájékoztatásra.

2022. márciusában indult el a Transtelex. Egy szabad szerkesztőség újjászületése volt azután, hogy a politikai befolyás és a gazdasági ellehetetlenítés miatt a Transindex befejezte működését. Üzenet volt ez minden erdélyi magyar számára, hogy a független tájékoztatás léte vagy nemléte nemcsak az újságírók, hanem az olvasók ügye is. Három év telt el azóta, és ma is világos: ez a küzdelem nehéz lesz mindaddig, amíg a hatalom el akarja fojtani a kritikus hangokat.

A sajtószabadság nem elvont fogalom, hanem a mindennapjainkat befolyásoló realitás. Erdélyben, ahol a nyilvános tér az elmúlt években hihetetlen mértékben összezsugorodott, a szabad újságírásnak nincs sok útja: vagy behódolsz a politikai elvárásoknak, vagy számolnod kell az egyre szűkülő lehetőségekkel, a mindennapi működést fenyegető gondokkal. Nem dúskálsz az innen-onnan folyó támogatásokban.

Az elmúlt három év küzdelemről, összeomlásokról és újrakezdésekről szólt. A Transtelexet nem egy politikai struktúra vagy befolyásos érdekcsoport hozta létre, hanem a közösség, amely felismerte, hogy szükség van egy olyan újságra, amelyet nem lehet befolyásolni, amely nem fél feltenni a kérdéseket és kimondani az igazságot. A független újságírás ugyanis nem egy luxus, hanem egy demokratikus társadalom alapfeltétele.

Ha nincs szabad sajtó, akkor a hatalom azt mond, amit akar – ellenőrzés és számonkérés nélkül.

A Transtelex léte azt bizonyítja, hogy Erdélyben is van igény az átlátható, hiteles tájékoztatásra. Az elmúlt években láttuk, hogyan alakítja a hatalom a médiát saját szócsövévé, hogyan zárja el az információkat, hogyan osztja le a közpénzmilliárdokat a propagandagépezet fenntartására. Láttuk, hogyan lehetetlenítik el azokat, akik kívül maradnak ezen a rendszerén. Mi is megtapasztaltuk ezt. De túléltük, mert az olvasóink támogattak minket. És ez a támogatás ma is elengedhetetlen ahhoz, hogy létezni tudjunk.

A hatalom narratívájának erőszakos érvényesítésére friss példák is akadnak. Orbán Viktor az 1848-as forradalom évfordulóján a forradalmárok békevágyáról beszélt, mintha a szabadságharc hősei a megalkuvást választották volna.

Nem véletlen, hogy ezt az üzenetet épp a határon túli magyaroknak címezte: a miniszterelnök azt feltételezi, hogy nekik bármit el lehet adni, még azt is, hogy Petőfi forradalma valójában a béke forradalma volt.

Ez az értelmezés nem egyszerű tévedés, hanem egy tudatos próbálkozás arra, hogy a nyilvánvaló történelmi tényeket saját politikai céloknak rendelje alá. Az 1848-as forradalom nem a status quo megőrzéséről szólt, hanem annak megtöréséről, és akik vállalták ezt a harcot, azok pontosan tudták, mit kockáztatnak. Ha a hatalom átírhatja a múltat, hogy az a jelenlegi üzenetéhez illeszkedjen, akkor nincs határ – bármit újraértelmezhet, bármilyen evidenciát semmissé tehet.

Ugyanez a történelemhamisító logika jelenik meg az RMDSZ politikusainak mai lépéseiben is, akik Crin Antonescut éltetik Székelyföldön, elfeledve, hogy politikai pályafutása során nem egyszer a romániai magyar közösség jogait csorbította volna.

A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) magyar tagozatának ügye 2012-ben került a román belpolitikai harcok középpontjába. Az RMDSZ a kormánykoalíció tagjaként támogatta a magyar nyelvű oktatás önállósítását az egyetemen, amit a román akadémiai és politikai elit egy része hevesen ellenzett.

Crin Antonescu az USL ellenzéki politikusaként az egyik legélesebb kritikusa volt ennek a törekvésnek. „Az RMDSZ piszkos játékaival szemben a liberálisok kiállnak a román nyelv és a román egyetemi oktatás mellett. A MOGYE nem lehet politikai alku tárgya” – jelentette ki, hozzátéve, hogy ha hatalomra kerül, azonnal visszavonja az esetleges kormányhatározatot, amely engedélyezné a magyar tagozat létrehozását.

Tőkés László, aki meghatározó szerepet játszott a romániai rendszerváltásban, 2009-ben kapta meg a Románia Csillaga érdemrendet. 2013-ban azonban politikai támadások célkeresztjébe került, Antonescu az egyik leghangosabb támogatója volt a kitüntetés visszavonásának: „Tőkés László méltatlanná vált a Románia Csillaga érdemrend viselésére, hiszen kijelentései sértik a román nemzet méltóságát.”

Az RMDSZ most mégis úgy próbálja feltüntetni Antonescut, mintha mindez meg sem történt volna. Ahelyett, hogy tisztáznák a múltat, elhallgatják és átírják azt. Ha nem volna szabad sajtó, amely erre emlékeztessen, sokaknak nem is jutna eszébe.

Mindenki, aki ma felteszi a kokárdát, gondoljon ránk is. Gondoljon azokra, akik nap mint nap a sajtószabadságért harcolnak, nem azért, mert könnyű, hanem mert nélkülözhetetlen. A szabad sajtó nem kiváltság – jog. És ahogy 1848-ban a márciusi ifjak követelték, ma nekünk is ki kell állnunk mellette. Mert a sajtószabadság nemcsak az újságírók ügye, hanem minden szabadon gondolkodó emberé.

De szabad sajtó csak szabad olvasókkal létezhet. Az igazság nem magától talál utat – kell valaki, aki írja, és kell valaki, aki elolvassa. A hatalom fél azoktól, akik kérdeznek, kételkednek, és nem elégednek meg a propaganda üres mondataival. Azok, akik kitartanak a független sajtó mellett, nem csupán híreket olvasnak, hanem a szabadság mellett tesznek hitet. Minden támogatás, minden kattintás, minden megosztás annak bizonyítéka, hogy az embereknek joguk van tudni, mi történik körülöttük. A Transtelex az olvasókból született, és értük dolgozik. Amíg lesznek, akik hisznek a független tájékoztatás erejében, addig lesz, aki kimondja az igazságot.

Mert a szabad sajtó nem egy intézmény kérdése, hanem egy társadalom közös döntése.

Boldog szabadság napját mindenkinek!

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!