Szilánkok – szarkasztikus jegyzetek a hírzaj közepéből 2.
![Szilánkok – szarkasztikus jegyzetek a hírzaj közepéből 2.](https://assets.telex.hu/images/20250201/1738421342-temp-Bkchfm_hero-normal:xl.jpg)
Mottó: Goyát parafrazálva („Az értelem álma szörnyeket szül”): ha a demokrácia lehunyja a fél szemét, rögtön felszínre kerül a szemét / a csőcselék / a söpredék. A parafrázis befejezését az olvasóra bízzuk: mindenki válasszon kedve szerint, lelki alkata és pillanatnyi hangulata alapján.
Lukasenko hetedszer
A mesebeli vitéz szabólegénynek sikerült hetet egy csapásra legyőznie (s azok is csak legyek voltak), viszont Alekszandr Grigorjevics Lukasenko elnöknek közel 87 százalékos többséggel sikerült hetedszerre is megválasztatnia magát Fehéroroszország elnökének.
A régi-új elnök voksa leadása után azt nyilatkozta a sajtónak, hogy mindenkinek joga van a választáshoz: „Ez egy demokrácia. Egyesek a börtönt választották, mások a száműzetést. Mi soha senkit nem kényszerítettünk ki az országból.” Az ellenfelei tehát maguk választották a száműzetést és a börtönt.
Putyin orosz elnök az elsők között gratulált a több mint 30 éve elnökösködő Lukasenkónak, megdicsérte kollégáját. Elmondta, a győztes politikai tekintélyét, a lakosság vitathatatlan támogatását jelzi a meggyőző választási győzelem. A kiemelt fogalmak mindegyike megérne egy misét, de rövid leszek: 1. Minden kakas úr a maga szemétdombján, így Lukasenko is azt képzeli, hogy mivel ő a hatalom ideiglenes birtokosa, neki jár minden dicsőség. 2. Támogatottsága igencsak vitatható, hiszen karhatalmi eszközökkel nyomja el a szólás- és választási szabadságot. 3. Egyik elődje, Sztálin is megmondta: „Nem az a lényeg, hányan szavaznak az emberre, hanem hogy ki számolja a szavazatokat.”
Az Európai Unió külügyi vezetője elítélte a belorusziai elnökválasztást, mivel szerinte az nem volt szabad és tisztességes. Közös uniós nyilatkozat kiadását Magyarország akadályozta meg, míg a többi 26 tagállam aláírta a fehérorosz elnökválasztást elítélő nyilatkozatot. Vajon hogyan érzi magát ilyenkor a magyar külügyi tárca vezetője, Szijjártó Péter, aki 2006 tavaszán a Fidesz szóvivőjeként és az ifjúsági szervezet, a Fidelitas elnökeként a belarusz elnökválasztások elcsalása miatt a budapesti belarusz nagykövetség előtt tüntetett Lukasenko ellen? Holott akkor még csak a belorusz diktátor harmadik megválasztásánál tartottunk. Ez a Szijjártó ugyanaz a Szijjártó?
S Lukasenko karrierjéből még megosztok egy szerintem pikáns részletet: 1991-ben valamennyi szovjet parlamenti képviselő a Szovjetunió feloszlatására szavazott, egy kivétellel: Lukasenko volt az. Tehát akkor is rosszul döntött, és rossz oldalon állt. (S ha valaki találkozik vele, mondja meg neki: a jegenyefák nem nőnek az égig. És hogy minden ember halandó!)
Grönland körül a forrósodik a légkör
Trump nem csak bejelentette igényét a fagyos Grönland szigetére, hanem közvetlenül az azt kormányzó-birtokló dán miniszterelnökkel is beszélt telefonon az ügyben. A beszélgetés cseppet sem volt barátságos, ahhoz képest, hogy két szövetséges, baráti állam vezetői között folyt. A jól értesült források szerint tüzes párbeszéd volt, és a dán miniszterelnök asszony elutasító álláspontja miatt, Trump agresszív hangnemre váltott, ami úriemberhez és közéleti szereplőhöz méltatlan. Sőt a grönlandiak sem repesnek a boldogságtól, hogy csöbörből vödörbe kerüljenek, és a dán fennhatóságot felváltsák amerikaira.
Az Európai Unió is küldene katonákat Grönlandra, az EU Katonai Bizottságának osztrák elnöke szerint: „Úgy gondolom, teljesen érthető lenne, ha nemcsak az Egyesült Államok lenne jelen csapatokkal Grönlandon, hanem megfontolnánk az uniós tagországok katonáinak az állomásoztatását is a szigeten”. (Egyébként máshol is szolgálnak amerikai és európai katonák együtt.)
Gáza és Trump
Gáza kérdésében is megvan Trumpnak a maga különvéleménye: a térség lakosságát kitelepítené. Mintha a szomszédos államok évtizedek óta nem lennének zsúfoltig a palesztin menekültek millióival. S mivel Gáza romokban hever, s emiatt olyan mint „egy óriási bontási terület”, újjáépítené. Esetleg ő maga is beszállna az újjáépítésbe, igaz nem humanitárius szándékkal: Szerinte egy jó turistaparadicsomot lehetne belőle varázsolni az egészből. (Azt hiszem, amikor az empátiát osztogatták vagy az érzelmi intelligenciáról tanítottak az iskolában, Donald gyerek, éppen hiányzott.)
Georgescu Nagy(obb)-Romániát akar
Abból, hogy Călin Georgescu mennyire a Moszkva bábja, s mennyire a moszkvai nótát fújja, az egyértelműen látszik az Ukrajna kérdésében kifejtett véleményéből is: szerinte Ukrajna területének felosztása elkerülhetetlen. Ukrajna kitalált állam, valójában nem létezik. S ha felosztják, akkor lesz még Nagy(obb)-Románia.
Erről nekem két dolog is eszembe jut. Az egyik az, hogy Georgescut a hívei egy gyönyörűséges lepkének látják, holott mint említettem inkább báb, sőt már egyre inkább a hernyó állapot felé tart. A másik: iskolában a tanár Burebista dák államáról beszél. (Ez tetszett nagyon Ceaușescunak is...) Megmutatja a térképen Burebista államát és a padban ülő politikusnak készülő nebuló hangosan felsóhajt: Milyen nagyok voltunk…
Az állami erdészet (Romsilva) bárói
Egykor voltak született bárók (kékvérű arisztokraták), aztán jöttek opera- és operettbárók (lásd: Cigánybáró), későbbiek a vörös bárók, drogbárók, s ma már szép hazánkban az erdészetnek is vannak bárói. A Romsilva vezetői igazi állami bárók, s az illetékes miniszter csak most jött rá erre.
A busás fizetések, jutalmak és végkielégítések egyszer csak szemet szúrtak főnöküknek a környezetvédelmi miniszternek, aki ezt szóvá is tette: A vezetők óriási fizetése nincs összhangban a munkavégzés mennyiségével. S hogy a Romsilva által elért eredmények messze elmaradnak az elvárásoktól: 2024-ben hektáronként mindössze 13 lej profitot értek el, ami egyértelműen elégtelen. (Ez tényleg komoly teljesítmény, mondjuk három seprűnyél kerül ennyibe.)
Vajon kibírja-e májusig Herr President az elnöki palotában?
Tavaly december 21-én (második elnöki mandátuma lejártának napján), Iohannis magyarázta a bizonyítványát, hogy ő még kicsit maradna, mert az elnöki mandátum hosszáról az alkotmány így szól: „Románia elnöke a mandátumát addig tölti be, amíg az újonnan választott elnök leteszi az esküt.” Csakhogy ugyanennek a cikkelynek az első bekezdése mást mond: „Románia elnökének mandátuma 5 év az eskütételtől számítva”.
Tehát ha 2019 december 21-én tette le az esküt, akkor ennek alapján a mandátum lejárt. Ideiglenes államfőként a törvényhozás felsőházának (a szenátusnak) az elnöke tölti be a tisztséget.
Van még a harmadik bekezdés, mely szerint háború vagy katasztrófa esetén a parlament minősített (organikus) törvénnyel meghosszabbíthatja az elnöki mandátumot.
Vajon májusig kibírja-e Herr President az elnöki palotában? Ha rajta áll, akkor igen.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!