Mire jó a próbavizsga?

2024. március 1. – 10:41

Másolás

Vágólapra másolva

Ismét statisztika-lázban ég az ország, pedig ez a legutolsó dolog, amit a próbavizsgákkal kapcsolatban tennünk kellene. Siránkozunk és szörnyülködünk, magyarázkodunk és mentegetőzünk, felzárkóztató programokat és tematikus ellenőrzéseket sürgetünk.

Mire jó a próbavizsga, mit mutat meg ez a megmérettetés, mekkora a baj (már megint, még mindig) az oktatási rendszerrel, és főképp ki a hibás? – tisztázzuk a félreértéseket.

A próbavizsga egy tét nélküli szimulálás – nagyon jó ez a szó, pontosan olyan ez, mint amikor a pilóták gyakorolnak, anélkül, hogy hibáik miatt lezuhannának. Azt is kipróbálják közben, hogy mi a következménye annak, ha hibát követnek el, hibázni tehát ér, tesztelni a „gépet” is, próbálgatni a határait. A hangsúly pedig ezen van: ez egy tét nélküli próbavizsga, és ez lényeges a hozzáállás tekintetében.

A próbavizsgára kapott jegy csak a diák írásos kérésére kerülhet be a naplóba. Tehát nem kerül be. Ilyenformán a jegy igazán mellékes részletkérdéssé válik elsősorban azoknak, akiknek a jegyeiről szól itt a beszélgetés. Bár ebben is nehéz általánosítani. Mert míg a VIII. osztályos diákok egy jó része már a próbavizsga miatt is agyonstresszeli magát, a napos oldalon nincs okuk komolyan venni a lehetőséget. Aminek nincs következménye, azzal sokat nem kell foglalkozni. És – lássuk be –, egy jókora réteg számára magának a vizsgának sem lesz az égadta világon semmi következménye.

Tavalytól nem számítanak be a felvételi átlagba a négy év jegyei. Objektívebb így a diákok mérése, de ki van téve annak, hogy egyetlen alkalommal mérve a tudásukat, ez éppen pont nem az a nap lesz, amikor jól tudnak teljesíteni. Mondhatnánk azt is, hogy ez az életben még rengetegszer lesz így, hogy a vonat nem vár, s az igazán lényeges helyzetekben csakis magukra számíthatnak. Meg még rengeteg ilyen közhelyet, ami a tényeken nem változtat: erre a fajta megmérettetésre egészen másként kell készülni, mint arra, aminek nincs ekkora tétje.

A próbavizsgának éppen ebben volna a legnagyobb szerepe: kipróbálni, hogyan működünk vizsgázóként, hogy reagálunk a stresszhelyzetre, hogy kezeljük az izgalmat, az indulatainkat, a pánikot, hogy osszuk be az időnket, mit teszünk, ha egy feladat kifog rajtunk.

A vizsgára való lelki, mentális felkészülés legalább olyan fontos, mint a tanulás.

Erre kellene konkrét stratégiákat kidolgozni a felkészítő tanárral együtt. Ilyenkor kell megtanulni optimálisan kihasználni a választereket (a gyermekek megvonalazott keretekbe, táblázatok rovataiba, előre kijelölt felületekre írják válaszaikat), kezelni a vizsgalapokat, helyesen kihúzni a hibás válaszokat, megfelelő írószert használni – egyszóval megszokni a vizsgázás technikáját.

Vélhetőleg a nyolcadikosok ilyenkorra már láttak vizsgatételt. Abban bízunk, hogy nem láttak hetente egyet. Az ugyanis, hogy a kompetenciák fejlesztése helyett agyongyakoroltatjuk őket, folyamatosan méregetjük a tudásukat, a legnagyobb hiba a felkészítésben: olyan automatizmusokat fejleszt ki, amelyek szöges ellentétei a kompetenciamérés szándékának. A vizsgára való felkészülésnek ideális esetben az októberben megjelenő tételmodellnek a közös megoldása és a próbavizsga kellene hogy legyen az egyedüli módja, a vizsga tartalma ugyanis semmiben nem különbözik attól, amiről a tanórának szólnia kellene négy éven keresztül.

Ilyen ideális esettel én még nem találkoztam, de az ideális esetek már csak ilyenek. Helyette van a megfelelési kényszer minden lehetséges és abszurd formája. A tanár nemcsak az igazgatónak, de elsősorban a szülőnek akar megfelelni, az igazgató a tanfelügyelőségnek, a tanfelügyelőség a minisztériumnak – s miközben megérkeztünk a kóró és a kismadár meséjéhez,

egyetlen részletre nem figyeltünk: a gyermekre.

Fent említett szereplők közül kivétel nélkül mindenkiben ott lappang az önvád, a folyamatos rettegés attól, hogy kiderül: valamit elmulasztott, valamit nem jól értett, valamit rosszul csinált, s hogy ezt leplezze, mindenki másra mutogat, mondván, hogy a hiba nem az ő készülékében van.

Az ösztönös védekezés egy olyan reakció, ami leginkább a bizonytalanságot jelzi. Ez a bizonytalanság eredményezi aztán a sok pótcselekvést, egyéni megoldást, aminek közös nevezője a magába az oktatási rendszerbe vetett hit megingása. Ezért szaporodnak el a pánikszerű különutas megoldások: a magániskolák, a magánórák, az magánóraadó önkéntesek, a diákok tesztelésére szakosodott központok, a „szakértők”, civil összefogások és föderációk.

Annyi üres mondatot és zöldséget, mint ilyentájt, ritkán lehet olvasni. Nem volt eddig olyan vizsga, aminek apropóján ne lepleződött volna le egy-egy haragos elégedetlen.

Annyian kezdenek bezzegelni, ostorozni a mai fiatalokat, visszasírni a régmúlt jó poroszos oktatást, felidézni saját egykori keménységüket, hogy látnunk kell: nagy igény van a nosztalgiára, ez az egyetlen kapaszkodó a bizonytalan világban. Mert két fontos javaslat fogalmazódik meg: az, hogy mindenképp változtatni kell, és az, hogy amit eddig megváltoztattunk, azt csináljuk vissza.

A sopánkodások hevében fel sem tűnik, hogy éppen az idei próbavizsga eredményeit hasonlítjuk a tavalyi nyári vizsga eredményeihez, egyik generációt a másikhoz, februárt júniushoz, gyakran egy kalap alá vesszük a nagyonis különböző vizsgaformákat, s az sem világos, hogy mikor beszélünk magyar gyermekek teljesítményéről, és mikor az országos átlagról.

Ezek egymáshoz való viszonyítása adja ki a beszédtéma fő vonulatát, pedig ezeknek az átlagoknak valójában el sem kellene készülniük. A gyermek nem azért vizsgázik jól vagy rosszul, hogy kicsit kimozdítsa a statisztikát, a próbavizsga dolga nem az, hogy iskolákat, megyéket egymással versenyeztessen. A diák eredménye nagyonis fontos – de ezzel csak neki és a felkészítő tanárának volna dolga. Nekik viszont annál több.

Hogy riasztó-e a román és a matematika átlag zuhanórepülése? Igen. Hogy meglepő-e az eredmény? Nem. Hogy előrevetíti-e a gyenge nyári eredményeket? Ha semmit sem teszünk addig, biztosan.

(És közben szánjunk ennek is egy zárójelet: szépek a magyar nyelv és irodalom vizsga eredményei. Sok munka van benne, még rengeteg dolgunk van, de ha jól csináljuk, nyáron szebbnek kellene lenniük.)

A szerző tanár, az Iskolapéldák blog szerzője, az Országos Oktatáspolitikai és Értékelési Központ tanácsosa.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!