Embertelen segítők – sokadszorra az egészségügy és a szociális rendszer lelketlenjeiről

2023. augusztus 1. – 17:55

Másolás

Vágólapra másolva

A nő, mint aki megadta magát a sorsnak, szinte mozdulatlanul terpesztve fekszik a szürke kövezeten, a telefonnal felvételt készítő ember, szemérmetlenül svenkel meztelen lábai közé, ahol egy kék színű, orvosi steril felületnek használatos papírlepedőben egy újszülött sír fel. „Szülés a kórház udvarán, az Urziceni kórháznál” – kiabálja a videózó ember, mondatait visszhangozza a földön fekvő mellett köröző másik nő, vélhetően hozzátartozó. A szülő nőt ellátó mentős nem térdel a páciens mellé, csupán lehajolva, sietősen teszi a dolgát, mint mikor a konyhában éppen leesik egy karika murok a vágódeszkáról, s a háziasszony gyorsan lehajol érte. „Gata, bravo” kiabálja.

Miért szül valaki a mai világban egy kórház udvarának járdáján?

Mert nem jutott el a kórházig – gondolnánk.

És tévednénk.

A nő eljutott a kórházba.

A kórházi személyzet megvonta a vállát. Hajnali öt óra volt. Ilyenkor még nincs nőgyógyász, az csak 8-tól 3-ig rendel. Teccett volna akkor elkezdeni vajúdni, ugye. Na, nem baj, ne érje szó a ház elejét, hívunk egy mentőt, vigye el Sloboziára ezt a szerencsétlent. Állítsuk ki a papírokat….

Főszereplőnk nem várta ki a papírokat.

Aki már szült, tudja, aki nem, annak mondom: vajúdás közben az embert baromira nem érdeklik a papírok. Nem érdekli semmi, igazából, el van magával, a fájdalmával, az egész, éppen metamorfizálódó testével, a hüvelyével például, amelyből szülőcsatorna lesz, a medencéjével, amely hihetetlen rugalmassággal tágul, ha tágul, bár van úgy, hogy nem tágul, de minden bizonnyal fáj, és lüktet, és nyom…

Szóval a nő nem várt.

A kórháziak meg nem marasztalták. Nem fektették azonnal ágyba, nem vizsgálták meg.

Pedig megtehették volna. Ágybafektetéshez például nem is kell annyira nőgyógyászati képzés…

A nő nem várt, kiment és kínjában lefeküdt a földre, és engedte, hogy jöjjön, aminek jönnie kell… Ott találta a két mentős, akik aztán a maguk módján tették, amit tehettek – például az anyjából éppen kicsusszanó gyerek alá egy steril lepedőt. Bizonyára gyorsan elvágták a köldökzsinórt, és bepakolták az egész bagázst a mentőautóba. A kórházi személyzetnek se híre, se hamva, a telefonhívást megejtették, a mentő kijött. Slussz.

Aranyóra.

Ez jutott eszembe, miközben a videót néztem. Az aranyóra, tudják, közvetlenül a szülés után, a baba és a mama háborítatlan együttléte, amikor a baba ösztönösen rátalál az anyamellre, amikor a közvetlen bőrkontaktus olyan hormonokat, érzelmeket szabadít fel, amely a kötődést, a későbbi harmonikus fejlődést segíti -jobb helyeken. Hol vagyunk mi az aranyórától?

Az ügy tegnapi kirobbanása óta sokan megszólaltak, és a kórházigazgatót, a polgármestert, az egészségügyi minisztert kérték számon, az orvoshiányt, a kórházak elavult felszerelését, a korrupciót és a pártokat, elpolitizált funkciókat emlegették.

Csak egy valamit nem kérdeztek: miért pont azokban a rendszerekben, ahol a kiszolgáltatott, segítségre szoruló emberekkel kellene foglalkozni, minden empátiát, együttérzést, jóérzést, emberséget nélkülözők veszik fel a fizetésüket nagyon nagy arányban? Nem, nem dolgoznak, hiszen a dolguk a segítés, az ápolás lenne, de pont ezt nem végzik.

Az elmúlt hónapokban szinte ömlöttek ránk a hajmeresztőbbnél borzasztóbb történetek gyermekotthonoktól, idősgondozó intézményeken át, kórházakig, ahol teljesen egyértelműen azért történnek tragédiák, vagy zajlanak embertelen folyamatok mert azok, akiknek feladata lenne a segítés, gyógyítás, ápolás, támogatás, elhanyagolják, kihasználják, abuzálják azokat, akiket a rendszer rájuk bízott. Hogy kerül a sok nem odavaló ember a segítő szakmákba? A társadalomnak miért századrangú problémája a kiszolgáltatottak támogatása?

Sokat beszélnek mostanában mindenféle ellenőrzésekről, amelyek vitális fontosságúak, ahhoz, hogy végre rendet vágjanak a különböző szociális intézmények háztáján, hasonlókat mondanak az egészségügyről.

Attól tartok, a frissen felvirágzó kontrollmánia sem fog minőségi javulást hozni. Az ellenőrzésektől rettegő munkaközösségekben mindig a látszatra adnak, és ezt kellene a legkevésbé promotálni.

A segítő munkába a lelket kellene visszacsempészni. Azt a tudatot, hogy minket minősít az, ahogyan elesettjeinkkel bánunk.

Az urziceni-i kórházigazgató becsületbeli lemondása alig lendít ezen bármit, bár kétségtelen, hogy egy vezető által diktált intézményi kultúrának nagy szerepe van abban, ahogyan egy beosztott a munkájához viszonyul. A papírokat irkáló ápolónak azonban lemondás vagy felmondás nélkül is kellene értenie, hogy az ő szerepe az adminisztrációnál sokkal fontosabb és paradox módon egyszerűbb: elég egy vigasztaló szó, egy támogató kar… legtöbbször elég az emberség.

A téma érzékenysége miatt ebben a cikkben nem jelenítünk meg reklámokat.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!