
Bőven az öt százalékos küszöb felett, 6,3 százalékos listás szavazataránnyal, 310 ezer feletti listás szavazattal jutott be a parlamentbe a Mi Hazánk, ha az ellenzéki összefogást egy blokknak vesszük, akkor harmadik parlamenti erőként. A 2018-as választások után a néppártosodó Jobbikból kiszakadt radikálisabb képviselők pártja egyéniben nem nyert körzetet, így összesen 7 képviselőt küldhetnek a parlamentbe.
A listájuk első 7 helyén a következő politikusok vannak:
1. Toroczkai László
2. Dúró Dóra
3. Dr. Apáti István
4. Novák Előd
5. Szabadi István
6. Dócs Dávid
7. Pakusza Zoltán
A Mi Hazánk már az urnazárás után nem sokkal azt kommunikálta, hogy nehezített pályán érték el ezt, az egyébként jó pár közvéleménykutatásra rácáfoló eredményt. Novák Előd, a párt alelnöke szerint egyfelől a kormány kifogta a szelet a kampányukból a Covid-korlátozások feloldásával, másfelől a párt Facebook-oldalának betiltása is rossz hatással volt az eredményükre.
Dúró Dóra, a párt elnökhelyettese arról beszélt az urnazárás után nem sokkal tartott sajtótájékoztatóján, hogy a kampányban teljesen elhallgatták a pártot, letiltották a Facebook-oldalukat, a Mediaworks-lapok (köztük a Magyar Nemzet) még a fizetett hirdetésüket se engedte megjelenni, a szórólap terjesztő cégekkel is felmondatták a szerződést, a fideszes hátterű Publimont óriásplakátcég pedig a 10000 plakáthelyből mindössze 26-ot adott a pártnak, hirdetőoszlop-helyet egyet se.
Viszont 80%-os feldolgozottság fölött már arról beszélt a párt, hogy
megtörtént a csoda, amiben senki sem hitt, hiszen először jutottak be a parlamentbe.
Ez (részben) úgy jött össze, hogy a Mi Hazánk a 19 megyét és Budapestet nézve hat megyében ért el 7% fölötti, magához mérten jó eredményt. Ezek: Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok és Nógrád. Öt helyen viszont a 6%-ot sem érték el, így Budapesten, Pest megyében, Somogyban, Szabolcs-Szatmár-Beregben és Vasban,
Budapesten kikaptak a Kétfarkú Kutyapárttól, a főváros mellett viszont mind a 19 megyében ők lettek a harmadik erő.
Ha egyéni választókerületi szintre bontjuk az adatokat, akkor a párt Budapesten szerepelt a leggyengébben, ott nem volt 6 százalék feletti eredményük, a budai kerületekben csupán 2-4 százalék körüli eredményt értek el, a fővároson kívül viszont 5-10 százalék körül vannak, egy kiugró, 10 százalék feletti eredménnyel.
Hogy a párt hány szavazót tudott elvenni a Jobbikból (azaz az egyesült ellenzéktől), és mennyit szerzett a Fidesz jobboldaláról, az még valószínűleg hosszú elemzések témája lehet. Annyi bizonyosan látszik, hogy
- vidéken ott volt most kiugróan erős a párt, ahol négy évvel ezelőtt a Jobbik is jól szerepelt. Ezekben a körzetekben az ellenzék gyengült, a Fidesz most erősödni tudott 2018-hoz képest, azaz valószínűleg a jobbikos szavazókat inkább nekik sikerült megszerezniük az ellenzék elől.
- Budapesten viszont valószínűleg többfelé mentek a négy évvel ezelőtti jobbikos szavazatok.
Nézzük sorban a kiugróbb eredményeket:
Nógrád 02-ben Dócs Dávid 12 százalékot szerzett. Itt a Jobbik négy éve 27 százalék felett volt. Most, 2022-ben a körzet az egyesült ellenzéknek betli volt a négy évvel ezelőtti összesített eredményükhöz (40 százalék fölött eredményről 23 százalékra csúsztak vissza), a Fidesz viszont jobban szerepelt, mint négy éve, 56-ról 60 százalékra erősödött.
Csongrád 03-ban hasonló a helyzet: A Mi hazánk itt most 10 százalék körül kapott. Négy éve a Jobbik ultraerős volt, csaknem 38 százalékot szerzett, most az ellenzék 30 százalékon állt meg. A Fidesz eközben 49-ről 55-re erősödött.
Bács-Kiskun 05-ös OEVK-ban gyakorlatilag ugyanez a minta: Erős 2018-as Jobbik után egy erős 2022-es Mi Hazánk, miközben a Fidesz 53-ról 60 százalékra erősödött, az ellenzék pedig 27 százalékot szerzett most a négy évvel ezelőtti 40-ről.
Heves 03-ban 9 százalék körül szerzett most a Mi hazánk, ez is erős jobbikos körzet volt, Sneider Tamás 35 százalék felett kapott 2018-ban. Most a Fidesz nagyot erősödve szétnyerte magát, az egyesült ellenzék pedig összezuhant, 50 százalék közeli eredményről 23-ra csökkent.
Toroczkai körzete, a Csongrád 02 egy kicsit kakukktojás: a pártelnök úgy ért most el jó, 10 százalék körüli eredményt, hogy négy évvel ezelőtt nem volt ott különösebben erős a Jobbik, a párt 12 százalékot ért el 2018-ban. Mindenesetre a Fidesz erősíteni tudott, az ellenzék gyengült a négy évvel ezelőtti számokhoz képest.
Budapesten nem feltétlenül ennyire egyértelműek az irányok. Budapesten, a 06-os választókerületben például a párt húzónevének számító Dúró Dóra sokkal rosszabb eredményt tudott elérni, mint négy éve jobbikosként – 13 százalékról 5 alá csúszott be, miközben a fideszes és az összellenzéki jelölt is jelentősen javítani tudott.
Vagy nézzük a Mi Hazánk legjobb budapesti eredményét: Budapest 17. számú OEVK-ban 5,7 körül szerzett Kovács Attila, pedig itt négy éve a Jobbik 15 százalékot kapott. És itt az egyesült ellenzék nevében induló Szabó Szabolcs jobb eredményt ért el most, mint négy éve, igaz, a fideszes Németh Szilárd is, azaz valószínűleg a fővárosban többfelé mehettek a jobbikos szavazatok.
A Mi Hazánk második legjobb budapesti eredménye Budapest 16-os OEVK, ahol négy éve 12 százalékot szerzett a Jobbik, most 5,2-t a Mi hazánk. Itt az ellenzéki Hiller István egy kicsit, a fideszes jelölt érezhetően javítani tudott.
A harmadik legjobb budapesti eredményét a 14-es OEVK-ban érte el a Mi hazánk, szintén 5 százalék felett kapott. Négy éve a Jobbik itt 13 százalékot szerzett, Itt a Fidesz javítani tudott, az ellenzék jelentősen rontott négy évvel ezelőtthöz képest, az akkori 50 százalék feletti eredményről 43-ra tornázta le magát.
Senki más nem volt a küszöb közelében
A Mi hazánk után egy szakadék következik a listás támogatottságban, egyetlen más párt sem volt a küszöb közelében. A Kétfarkú Kutya Párt láthatóan továbbra sem tud érdemi ismeretségre szert tenni Budapesten kívül – a párt a fővárosban 5% fölött teljesített, de a 19 megyéből összesen 8-ban tudtak 3% fölé jutni, Szabolcs-Szatmár-Beregben viszont még a 2% sem lett meg nekik.
Kovács Gergő pártelnök úgy értékelt, hogy ha az összefogott ellenzék nem kampányolt volna a kutyapártosok ellen, akkor bejuthattak volna a parlamentbe, és ha összejött volna nekik az 5 százalék, akkor biztos nem lenne fideszes kétharmad.
Sem az ország egyik leggazdagabb embere, Gattyán György által alapított és pénzelt Megoldás Mozgalom, sem a vírusszkepticizmusra építő Normális Élet Pártja nem tudott maradandót alkotni, előbbi alig jutott 1% fölé – miközben akár kétharmados sikert sem tartottak volna elképzelhetetlennek –, Gődény Györgyék pedig még az 1%-tól is alaposan elmaradtak.
A nagyjából 100 napja alapított MEMO Budapesten, Pest megyében és Győr-Moson-Sopronban érte el százalékosan a legjobb eredményét – Gattyán ennél is jobbra számított –, míg a Normális Élet Pártja arra lehet büszke, hogy Zalában pár szavazaton belül voltak a MEMO mögött – 91,06%-os feldolgozottság mellett 8 szavazattal vezetett a NÉP.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!