Nagyon úgy tűnik, hogy nem fog eljutni a Holdra az első kereskedelmi Hold-misszió

2024. január 8. – 17:34

Másolás

Vágólapra másolva

Magyar idő szerint hétfőn reggel sikerrel rajtolt el a Peregrine–1 misszió, a leszállóegységet biztosító Astrobotic Technology tájékoztatása szerint azonban több sikeresen vett akadály után kisebb anomália ütötte fel a fejét, az egységnek nem sikerült stabilan beállnia a Nap felé, így nem volt garantálva az energiaellátása. Ezt egy improvizált manőverrel sikerült orvosolni, azonban a hajtómű a jelek szerint olyan mértékben ereszti az üzemanyagot, hogy a leszállóegység valószínűleg nem fog tudni landolni a Holdon.

A cég közleménye szerint a leszállóegység a rakétáról való leválás után elkezdett kommunikálni a NASA Deep Space Networkkel, a leszállóegység pedig a terveknek megfelelően teljesen működőképes állapotba került. Ezután észlelték a hibát, amiről eleinte csak annyit lehetett tudni, hogy megakadályozta, hogy a leszállóegység a Nap felé forduljon. Ahogy az az itt nyilvánosan elérhető kézikönyvben is szerepel, a pályára állás után a napelemnek minél előbb a Nap felé kell fordulnia, a megfelelő energiaellátást ugyanis csak így lehet biztosítani a küldetés azon szakaszaiban, amikor az egység a Hold árnyékában van, vagy amikor finomabb manőverekre van szükség.

A legfontosabb ilyen szakasz természetesen a Holdon való landolás lett volna, hiszen nyilvánvalóan itt van szükség a legtöbb finom manőverre és intenzívebb égetésre, hogy a leszállóegység ne sérüljön meg. Éppen emiatt volt különösen aggasztó, amikor az Astrobotic később azt közölte, hogy valószínűleg a hajtóművel lehet gond, és az sem segített, hogy a leszállóegység energiaellátása eközben vészesen csökkent.

Utóbbi problémát sikerült megoldani a rögtönzött akcióval, amit egy előre tervezett kapcsolatvesztés előtt hoztak össze, de a kapcsolat helyreállása után egyértelművé vált, hogy a hajtóművel van probléma, nem sokkal később pedig az is, hogy emiatt kritikus mennyiségű üzemanyag távozott a rendszerből.

Az Astrobotic az utolsó frissítésében azt írta, hogy még dolgoznak azon, hogy stabilizálják a rendszert, de ebben a helyzetben már a tudományt és a begyűjthető adatok maximalizálását helyezték előtérbe. Azt is hozzátették, hogy jelenleg gondolkoznak azon, hogy milyen alternatív célokra tudnák felhasználni a leszállóegységet, amivel ugyan konkrétan nem írták le, de elég erősen utaltak arra, hogy a Peregrine–1 nem fog leszállni a Holdra.

Ugyanezt lehetett kiolvasni a cég kedd hajnali bejegyzéséből is, ahol azt írták, hogy ha a fúvókák továbbra is megfelelően működnek, akkor a jelenlegi üzemanyaghasználat mellett a leszállóegység még durván 40 óráig maradhat optimális pozícióban. Ez idő alatt egyébként szeretnék a lehető legközelebb navigálni a Holdhoz. Időközben egyébként egy jó hír is érkezett, a Peregrine ugyanis visszaküldte a Földre az első képet, amelyet az űrben készített.

A Peregrine–1 misszióval ember ugyan nem ment volna a Holdra, de így is kifejezetten fontosnak ígérkezett, hiszen az Egyesült Államok ötven évvel az Apollo–17 sikeres küldetése után próbált meg újra a Holdon landolni. Arról, hogy pontosan mi ez a küldetés, és hogy a kutatáshoz szükséges műszerek mellett miért vannak ott például a Star Trek-sorozat egykori szereplőinek hamvai és egy magyar időkapszula is a fedélzeten, ebben a cikkben írtunk részletesen.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!