Az MVM többségi tulajdont szerez Szerbiában, Romániában még nem kapott zöld utat a terjeszkedésre

Az MVM Csoport tovább erősíti jelenlétét a nyugat-balkáni energetikai piacon. Az MTI közlése szerint a magyar állami energetikai társaság üzletrész-adásvételi szerződést írt alá a szerb Maneks Csoporttal, hogy a jelenlegi 33,4 százalékról 60 százalékra növelje részesedését két meghatározó szerbiai kivitelező cégben, az Energotehnika Južna Bačka-ban és az Elektromontaža Kraljevóban. A tranzakció zárása a versenyhatósági jóváhagyások után, várhatóan 2025 harmadik negyedévében történhet meg.

A társaságok jelentős tapasztalattal rendelkeznek erőmű-rekonstrukciók, megújulóenergia-fejlesztések és okosmérő-hálózatok területén. Az MVM 2022-ben vált kisebbségi tulajdonossá, és azóta – saját közleménye szerint – az árbevétel és az eredményesség is számottevően nőtt. Az új szerződés az MVM korábban biztosított vételi opciójára épül.

A bővülés egyértelmű stratégiai célként jelenik meg az MVM részéről, amely szerint Szerbia kedvező földrajzi elhelyezkedése lehetőséget teremt a további balkáni terjeszkedésre – áll a közleményben.

Romániában még vizsgálják az MVM felvásárlási szándékát

Az MVM balkáni jelenlétének bővítése Romániában is megkezdődött: 2023 végén jelentette be, hogy felvásárolná az E.ON Energie România 68 százalékos, valamint az E.ON Asist Complet 98 százalékos tulajdonrészét. A felvásárlásról szóló tranzakció értékét nem hozták nyilvánosságra. A magyar állami cég szándékát azonban már januárban jelezték a Külföldi Befektetéseket Vizsgáló Bizottságnak (CEISD), amely jelenleg is értékeli az ügy nemzetbiztonsági szempontjait.

A román Energiaügyi Minisztérium hivatalosan kérte, hogy a hatóságok különösen vizsgálják az MVM esetleges orosz kapcsolatait, az E.ON részvények EU-n kívüli esetleges továbbadásának kockázatát, illetve a 3,4 millió román ügyfél személyes adatainak biztonságát. A Reuters információi szerint a tranzakció érzékenysége miatt az ügy várhatóan a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) elé is kerül.

Bogdan Chirițoiu, a román Versenytanács elnöke nemrég a Economica.net kérdésére elmondta: szerinte „nem kizárt, hogy a CEISD elutasítja az ügyletet”, mivel az „nem teljesen problémamentes nemzetbiztonsági szempontból, és részletes elemzést igényel”. A CEISD még nem tűzte napirendre a döntést, mert a bizottságban részt vevő állami intézményeknek előbb külön-külön kell véleményezniük a javaslatot.

Az Európai Bizottság jelezte, hogy a fúzióval kapcsolatos eljárás elbírálását a román versenyhatóságra bízza – tette hozzá Chirițoiu.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!