Több erdélyi autópályaszakasz is kikerült az uniós helyreállítási tervből

Az A7-es (Moldvai) autópálya és az A8-as (Egyesülés) autópálya egyes szakaszait kivették a helyreállítási alapból (PNRR) az uniós közbeszerzési eljárásokkal kapcsolatos problémák miatt – jelentette be kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter. A tárcavezető az Európai Bizottság képviselőivel, valamint a helyreállítási terv gyakorlatba ültetéséért felelős minisztériumközi bizottság illetékeseivel folytatott megbeszélést követően tartott sajtótájékoztatón beszélt erről.

Az Economedia összefoglalója szerint a tárcavezető nem pontosította, hogy mely szakaszokról van szó, de később források alapján azt írták, hogy az A7-es autópálya Ploiești és Focșani közötti szakaszait, valamint az A8-as autópálya marosvásárhelyi és Târgu Neamț-i végpontjainál lévő szakaszokat vették ki. Emellett azt írják, hogy az A3-as autópálya Magyarnádas és Vaskapu közötti UMB által kivitelezett szakaszai is kikerültek a PNRR-ből.

„Ezek az autópálya-szakaszok nem a fizikai haladás, hanem közbeszerzési problémák miatt kerültek ki a PNRR-ből” – idézik a minisztert, aki később pontosított, hogy az uniós közbeszerzési szabályozás megsértése miatt kerültek ki. „Egyes korrekciókat nem tettek közzé az Európai Unió Hivatalos Lapjában (JOUE)” – mondta Dragoș Pîslaru.

A miniszter szerint több olyan projekt is volt, ahol hasonló problémák merültek fel. Az Economedia emlékeztet, hogy a kolozsvári metrót is azért vehették ki a PNRR-ből, és vesztett ezzel 300 millió eurós finanszírozást, mert késlekedtek a közbeszerzési eljárással, és problémák voltak a pályázat közzétételével az EU Hivatalos Lapjában.

A miniszter elmondása szerint „alternatív forrásokat” keresnek a kiemelt projektek – például az említett autópályaszakaszok – finanszírozására.

A közlekedési minisztérium azt közölte a News.ro portállal, hogy „Románia nem veszít egyetlen eurót sem” a PNRR közlekedésfejlesztésre szánt forrásaiból. „A Európai Bizottság képviselőivel folytatott technikai egyeztetések után megállapodás született arról, hogy a PNRR-ben maradó projektek teljes mértékben uniós forrásból lesznek finanszírozva, és nem lesz szükség hazai költségvetési társfinanszírozásra” – idézik a tárca keddi közleményét.

Teljes mértékben PNRR-ből finanszírozott projektek a közúti infrastruktúra esetében

  • az A7-es autópálya Focșani és Pașcani közötti szakaszai,
  • az A1-es (a dél-erdélyi) autópálya még befejezetlen Marzsina és Holgya közötti alagútjai,

míg a vasúti infrastruktúra esetében

  • a Kolozsvár és Biharkeresztes közötti szakaszainak,
  • valamint az Arad – Temesvár – Karánsebes vonal egyik szakaszának a felújítása.

A minisztérium azt is közölte, hogy a PNRR-ből kizárt projektek esetében sem kell visszafizetni a már eddig elköltött összegeket. Romániának nem kell visszafizetnie azt a 2,3 milliárd eurót, amelyet már befektettek a projektekbe. A tárca közlése szerint a közúti infrastruktúra esetében ezek a következők:

  • az A7-es autópálya Buzău és Focșani közötti, már elkészült és megnyitott szakaszai;
  • az A7-es autópálya Ploiești és Buzău között már elkészült és megnyitott szakaszai;
  • az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda, valamint Leghin és Moșca közötti szakaszai;
  • az A3-as autópálya Magyarnádas és Vaskapu közötti szakaszai.

A minisztérium arról biztosít mindenkit, hogy ezek a projektek tovább fognak folytatódni, és teljes egészében befejezik őket. Ugyanakkor azt is megjegyzik, hogy a PNRR-finanszírozással kapcsolatos módosításokat nem adminisztratív hibák vagy projektmenedzsmenttel kapcsolatos hiányosságok okozták, „hanem bizonyos technikai eltérések az európai (JOUE) és a nemzeti (SICAP) közbeszerzési rendszerek között, főként a módosítások (errata) közzétételének láthatóságával kapcsolatban”.

Ugyanakkor az Economedia – a birtokába jutott dokumentumok alapján – „súlyos szabálytalanságokat” említ. A dokumentum szerint 12 autópályaszakaszra kiírt közbeszerzési eljárás esetében volt problémás a beszerzési ajánlatok lebonyolítása. Az portál információi is megerősítik, hogy ezeknél a közbeszerzési szerződéseknél eltérések voltak a román közbeszerzési platform (SICAP) és az Európai Unió hivatalos közbeszerzési oldala (JOUE) között.

Nyolc esetben az ajánlatkérő hatóság nem tette közzé a JOUE-ban azokat a módosításokat, amelyekkel a közbeszerzési eljárásokat felfüggesztették. A hatóságok az eljárásokat jellemzően 2020 és 2023 között függesztették fel rövidebb-hosszabb időre, anélkül, hogy ezt az EU-s szabályok szerint hivatalosan is kommunikálták volna Brüsszel felé. Az Economedia szerint az A3-as autópálya esetében a

  • a Nádasszentmihály – Berettyószéplak (3B)
  • a Magyarzsombor – Vaskapu (3B2)
  • a Magyarnádas – Nádasszentmihály (3A2)
  • a Nádasszentmihály – Magyarzsombor (3B1) szakaszok érintettek.

Négy közbeszerzés esetében az ajánlatok benyújtási határidejével, a szerződés odaítélésének kritériumaival és a becsült értékkel kapcsolatos értesítéseket nem közöltek a JOUE-ban. Az A3-as autópálya esetében

  • a Magyarnádas – Nádasszentmihály (3A2)
  • a Nádasszentmihály – Berettyószéplak (3B) szakaszok érintettek.

Dragoș Pîslaru keddi sajtótájékoztatóján azt nyilatkozta, hogy Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket. Az Agerpres összefoglalója szerint a miniszter emlékeztetett, hogy Románia kedvezményes hitel formájában 15 milliárd euróra jogosult az uniós helyreállítási alapból, ebből azonban már csak 8,7 milliárd eurót tud lehívni, mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekt kivitelezésére ugyanis az eddigi késések miatt már nincs lehetőség a 2026. augusztusi határidőig.

Dragoș Pîslaru azt is elmondta, hogy a helyreállítási alap vissza nem térítendő forrásaiból „egyetlen eurót sem fog elveszíteni” az ország. „Néhány apró kiigazításra még szükség van ugyan, de nem áll fenn annak a kockázata, hogy ne valósítsuk meg 2026 augusztusáig a vissza nem térítendő alapokból finanszírozott projekteket” – fogalmazott. A miniszter szerint csökkenteni fogják a román helyreállítási tervbe foglalt célkitűzések és mérföldkövek számát, egyszerűsítik az ezekhez kapcsolt leírásokat, és július végéig elküldik az EB-nek a PNRR felülvizsgált változatát. „Nagyon fontos, hogy több olyan projektet is sikerül megmenteni, amelyeket a kormányra kerülésünkkor halottaknak hittünk” – szögezte le.

Az A8-as autópálya esetében a Marosvásárhelytől Nyárádszeredáig tartó 24,4 kilométeres szakaszra (Lot 1A) már 2024 tavaszán aláírták a tervezésre és kivitelezésre vonatkozó, 2,46 milliárd lej értékű szerződést, de sokáig késlekedtek. Cristian Pistol, a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) vezetője május elején jelentette be, hogy nagy erőkkel megindult az építkezés a szakaszon, bár a környéken élők beszámolói szerint már hónapok óta zajlanak a földmunkák a területen. Úgy tűnt, hogy ezzel a szakasszal állnak a legjobban az A8-as autópálya építésénél, ahol a legutóbbi hír, hogy megtámadták a Gyergyóalfalu és Gyergyóditró közötti autópályaszakasz kivitelezőjének kiválasztásról szóló döntést.

Több érintett autópályaszakasz esetében is a vége felé jár a kivitelezés. Az év eleji összefoglalónkban a Pro Infrastruktúra Egyesület szakértőinek becslései alapján azt írtuk, hogy idén elkészülhet

  • az észak-erdélyi autópálya (A3) Magyarzsombor-Vaskapu szakasza – 12,24 km
  • az A7-es autópálya Ploiești-Buzău szakaszának 2. üteme – 28 km
  • az A7-es autópálya Ploiești-Buzău szakaszának 2. üteme – 13,9 km
  • az A7-es autópálya Buzău-Focșani szakaszának 1. üteme – 4,6 km
  • az A7-es autópálya Focșani-Bákó szakaszának 2. üteme – 38,8 km
  • az A7-es autópálya Bákó-Pașcani szakaszának 2. üteme – 19 km

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!