Románia a leggyengébben teljesítő EU-tag az áfabevételek terén
Románia hosszú évek óta az Európai Unió sereghajtója az általános forgalmi adó (áfa – románul TVA) hatékony beszedésében. Miközben más, hasonló kihívásokkal küzdő kelet-európai országok látványos előrelépéseket tettek, Románia gyakorlatilag befékezte a reformokat. A következmény: hatalmas költségvetési veszteségek, amelyeket jobb kormányzással és digitalizációval el lehetett volna kerülni.
30%-os kiesés – miközben máshol már alig van áfahiány
Az Európai Bizottság legfrissebb, 2022-re vonatkozó jelentése szerint Romániában az elméletileg beszedhető áfa 30,6%-a eltűnik a rendszerből. Ezt az arányt „áfahiánynak” (VAT gap) nevezik, és azt mutatja meg, mennyi pénzt veszít el az állam a nem beszedett, elcsalt vagy adminisztrációs hibák miatt kifizetetlen áfa révén.
Románia ezzel toronymagasan az utolsó helyen áll az EU-ban, miközben az uniós átlag csupán 6%. Az ország 2022-ben közel 8,5 milliárd eurót veszített el emiatt – ez több pénz, mint amennyit például az egészségügyi rendszer éves beruházásaira költ.
Bulgária a 2000-es és 2010-es években még rosszabbul állt, mint Románia, ám az utóbbi évtizedben látványos javulást ért el. Míg 2012-ben náluk is kétszámjegyű volt az áfahiány, mára ez 7,7%-ra csökkent. 2021-ben még jobb volt a helyzet: mindössze 4,9%.
Hogyan érték el ezt? Komoly adminisztratív és technológiai reformokkal:
- Digitális átállás: az adóhivatali folyamatokat teljesen elektronikussá tették;
- Regionális adóigazgatóságokat hoztak létre, így közelebb kerültek az adófizetőkhöz;
- Kötelező elektronikus nyilvántartás és számlázás;
- Automatikus adatellenőrzések, amelyek kiszűrik az áfacsalásokat.
Románia kihátrált a reform mögül
Pedig Románia is hasonló útra lépett 2013-ban, amikor a Világbankkal közösen indított modernizációs programot az adóhatóság (ANAF) reformjára. A projekt 70 millió eurós támogatással futott volna, és célja az volt, hogy növelje az adóbeszedés hatékonyságát, csökkentse az adócsalást, és egyszerűsítse az adminisztrációt.
A program eredetileg 2019-ben zárult volna, ám ezt meghosszabbították 2021-ig. Aztán 2019 nyarán a Dăncilă-kormány váratlanul kihátrált a projektből: hivatalosan is felmondták az együttműködést a Világbankkal. A pénz ott volt, a projekt készen állt – de a politikai akarat hiányzott.
A válasz nem technikai, hanem politikai és gazdasági jellegű. Piaci szereplők szerint hatalmas a nyomás a politikai döntéshozókon azoktól, akik profitálnak a jelenlegi, ellenőrizetlen helyzetből. Az áfa hatékonyabb beszedése visszaszorítaná az árnyékgazdaságot, ám ez sok szereplő zsebét fájdalmasan érintené – és sokszor ők azok, akik politikai befolyással is bírnak.
Bulgária nem az egyetlen jó példa. Több közép- és kelet-európai ország is bizonyította, hogy a digitalizációval és átgondolt adópolitikával csökkenteni lehet az áfahiányt:
- Lengyelország: 22 százalékpontos csökkenés 2013–2021 között;
- Szlovákia: szintén 22 ponttal javult;
- Magyarország: 17,6 százalékponttal;
- Lettország: 18 százalékpontos csökkenés.
A kulcs mindenhol a digitális fordulat volt: automatikus adategyeztetések, kötelező elektronikus számlázás, adóalanyok jobb nyilvántartása.
Egy másik eszköz: a fordított adózás
Több országban, köztük Romániában is bevezették már a fordított áfafizetés (taxarea inversă) rendszerét bizonyos szektorokban. Ennek lényege, hogy nem az eladó, hanem a vevő fizeti be az áfát az államkasszába. Ez megszünteti azokat a „láncolatos” csalásokat, amikor cégek eltűnnek a pénzzel, mielőtt befizették volna az adót. Bár az intézkedés működőképes, hatása korlátozott, ha nem társul széles körű digitalizációval és ellenőrzéssel.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!