Románia az uniós pénzek teljes felfüggesztését kockáztatja, több mint 60 milliárd eurót bukhat az ország
Kormányzati forrásokra hivatkozva írja a Digi24 portál, hogy az Európai Bizottság a következő hetekben akár az összes uniós forrás felfüggesztését kezdeményezheti, beleértve a PNRR-t és a kohéziós alapokat is, ha Bukarest nem hajtja végre a már többször halogatott adóreformot. Ezt a brüsszeli testület még áprilisra kérte, de a választási év és most a kormányzati interregnum újabb halasztáshoz vezetett.
Az adóreform késlekedése nem pusztán gazdaságpolitikai kérdés: több mint 45 milliárd euró kohéziós forrás és 19 milliárd euró PNRR-pénz került veszélybe. Az Európai Bizottság hivatalos álláspontja szerint, ha a román kormány nem mutat egyértelmű haladást a fiskális reform végrehajtásában, akkor megindulhat a kifizetések felfüggesztésének tanácsi eljárása, és ideiglenesen leállhat minden új uniós szerződéskötés is.
Miért kell az adóreform?
Az adóreform célja, hogy csökkentse Románia fenntarthatatlan államháztartási hiányát, amely jelenleg az egyik legmagasabb az EU-ban. A Bizottság olyan intézkedéseket vár, amelyek egyrészt javítják az adóbeszedési hatékonyságot, másrészt növelik a költségvetési bevételeket – vagyis egyértelműen adóemeléseket és strukturális változtatásokat kér.
Politikai források szerint a még Marcel Ciolacu miniszterelnöksége alatt kialakított javaslatcsomag tartalmazta:
- az általános forgalmi adó (TVA) 21%-ra emelését,
- a tőkejövedelmek – különösen az osztalékok – további megadóztatását (az előző emelés 8%-ról 10%-ra 2024 végén történt),
- a jövedelemadó és az ingatlanadók átalakítását,
- valamint az útadó jelentős emelését, különösen a teherforgalomban – akár hatszorosára is.
Ezeket az intézkedéseket eredetileg 2026-os bevezetéssel tervezték, hogy időt adjanak a lakosságnak és a gazdaságnak a felkészülésre.
Azonban a 2025-ös elnökválasztási év és a Ciolacu-kormány bukása miatt jelenleg ügyvivő kabinet irányítja az országot, amely nem rendelkezik törvénykezdeményezési jogkörrel, így sem törvényjavaslatokat, sem sürgősségi rendeleteket nem fogadhat el. Ez az intézményi helyzet gyakorlatilag befagyasztja az adóreform előkészítését, és kiszolgáltatottá teszi az országot Brüsszel nyomásának.
A jelenlegi kormány azt reméli, hogy újabb haladékot alkudhat ki, amíg hivatalba nem lép az új, teljes jogkörű kabinet. Ám Marcel Boloș európai alapokért felelős miniszter és Cătălin Predoiu ügyvivő kormányfő is elismerte: ha a politikai válság elhúzódik, Románia súlyos presztízsveszteséget szenvedhet el a nemzetközi piacokon is.
Késik a PNRR újratárgyalása is
A reformok elmaradása nem csak a pénzeket fenyegeti, hanem az egész PNRR újratárgyalási folyamatát is blokkolja. Boloșnak a héten Brüsszelben kellett volna folytatnia az egyeztetéseket a román helyreállítási terv átdolgozásáról, de a tárgyalásokat elhalasztották, éppen a belpolitikai krízis miatt.
A miniszter elmondása szerint a kormány egy belső jóváhagyással igyekszik felhatalmazni a minisztert a tárgyalások folytatására, de a kulcskérdés – az adóreform tartalma és menetrendje – nélkül Brüsszel nem fog újabb haladékot adni.
Az adóreform elkerülhetetlen, ám politikai akarat és stabil kormányzat híján egyre nagyobb az esélye annak, hogy Románia példátlan pénzügyi szankciókkal nézhet szembe az Európai Unió részéről.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!