Nemsokára akár 15 eurós órabért is kaphatnak a romániai spárga- és eperszedők Németországban
Ahogy közeledik az idei spárga- és eperidény Németországban újra a mezőgazdasági szezonmunka lett a közéleti viták egyik fő témája. A szakszervezetek, politikusok és gazdák egymásnak feszülnek a minimálbér-emelés kapcsán, miközben a német földeken dolgozó romániai munkások száma látványosan nő – olyannyira, hogy már a korábban domináns lengyeleket is megelőzték.
A német politikai színtéren már egy ideje szó van arról, hogy a jelenlegi, 2025 januárjától érvényes 12,82 eurós órabért 15 euróra emelnék. A Zöldek és az SPD is támogatják az emelést, és a CDU-val kötött koalíciós megállapodásban is szerepel ez a cél. Csakhogy a mezőgazdasági szereplők szerint ez a lépés már túl nagy falat lenne. A termelési költségek 30–60%-át jelenleg is a munkaerő viszi el, és sok gazdaság már most a túlélésért küzd. Egyes régiókban – például Alsó-Szászországban – a gazdák külön szabályozást kérnek a rövid távú szezonmunkákra, hogy a helyi termelés ne menjen teljesen tönkre.
A német agrárstatisztikák tanúsága szerint 2023-ban összesen 243 ezer idénymunkás dolgozott az ország földjein – ez az ágazat teljes munkaerejének 27%-a. Ami viszont ennél is érdekesebb: 2015-höz képest jelentősen átalakult a munkások nemzetiségi összetétele. Akkoriban még 5.650 lengyel és 4.750 romániai dolgozó szedte a gyümölcsöt és a zöldséget. 2023-ra a lengyelek száma 2.200-ra csökkent, míg a romániaiaké 5.100-ra nőtt. A tendencia világos: a román munkások lettek a német szezonmezőgazdaság gerince.
Ez azért is figyelemre méltó, mert a román társadalomban a külföldi szezonmunka az egyik első tömeges kivándorlási forma volt az EU-csatlakozás után. Sokan indultak el „spárgázni” vagy eperszedésre Németországba, Olaszországba, Spanyolországba – és közülük sokan ott is maradtak, letelepedtek, beilleszkedtek. Mégis, még ma is jelentős az a tömeg, aki időszakosan visszatér ezekre a munkákra. Ennek egyszerű oka van: míg otthon a minimálbér óránként 4,87 euró, addig Németországban akár a háromszorosát is meg lehet keresni.
A német mezőgazdaság nemcsak a béremelésekkel küzd. Az elmúlt tíz évben 24%-kal csökkent az eperrel beültetett terület, a szabadtéri termesztés pedig 42%-kal esett vissza. A spárgatermelők negyede feladta a termelést. Az okok: drága munkaerő, szigorodó szabályozások, kevés munkás. A szövetségi mezőgazdasági ügynökség szerint a helyzet kritikus.
A kormány és a mezőgazdasági kamarák közben megoldásokat keresnek. Alsó-Szászországban például létrehoztak egy központi munkaerőközvetítő központot, hogy gyorsabban és kevesebb bürokráciával lehessen külföldi munkaerőt alkalmazni. Ugyanakkor előtérbe kerültek a gépesítési törekvések is: a spárgabetakarító gépek, illetve az emelt ágyásokon termesztett eper növelhetik a hatékonyságot, de csak a nagyobb gazdaságok engedhetik meg maguknak az ehhez szükséges befektetéseket.
Egy 2024-es jelentés szerint az idénymunkások lakhatási körülményei sok helyen még mindig kritikusak. Drága albérletek, rossz higiéniai körülmények, szigetelés nélküli szállások jellemzik a képet. Az „Igazságos Mezőgazdaságért Kezdeményezés” sürgeti a reformokat, de a változás lassú.
A korai fóliás termesztés miatt idén négy héttel hamarabb jön az első eper. A gazdák szerint az árak 10–15%-kal magasabbak lesznek, de a minőség is jobb lehet. A téli fagy és a megfelelő nedvesség jót tett a termésnek, így sokan reménykednek egy sikeres szezonban – még ha közben a gazdasági környezet egyre nehezebb is.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!