Románia nemet mondhat az MVM-re: az energiaügyi miniszter nemzetközi vizsgálatot kért

A román Energiaügyi Minisztérium a Külföldi Befektetések Vizsgálati Bizottságához (CEISD) fordult, hogy vizsgálják ki a magyar MVM Zrt. szándékát, amely az E.ON Energie România többségi részesedésének megvásárlására irányul. A tranzakció körüli aggályok nem csupán gazdasági jellegűek, hanem komoly nemzetbiztonsági kérdéseket is felvetnek, ezekről is beszámolt a miniszter abban a közleményben, amelyben a sajtót értesítette arról, hogy a CEISD-hez fordult.

Az MVM kapcsolatban áll az orosz Gazprommal és Roszatommal, amelyek nemzetközi szankciók alatt állnak. A minisztérium attól tart, hogy az E.ON felvásárlása után ezek az orosz cégek közvetve befolyást szerezhetnek a román energiaszektor felett. Az is aggodalomra ad okot, hogy a tranzakciós szerződések lehetővé tehetik, hogy a megszerzett részesedéseket később nem európai országoknak adják el, vagyis olyan szereplőknek, akik nem tartják be az uniós szabályokat.

Egy másik probléma, hogy az MVM finanszírozásának forrásai nem teljesen átláthatóak. A minisztérium szerint fennáll a lehetősége, hogy a magyar cég külső, nem uniós pénzeket használ fel, ami akár a pénzmosási szabályok megsértéséhez is vezethet.

Burduja miniszter hangsúlyozta, hogy Románia számára kulcsfontosságú az energiafüggetlenség megőrzése. Szerinte nem engedhetik meg, hogy olyan geopolitikai játszmák alakuljanak ki, amelyek az országot újra az orosz befolyás alá helyeznék. A cél az, hogy az energiaforrások a román embereket szolgálják, és ne váljanak külső érdekek eszközévé.

A tranzakcióval kapcsolatos vizsgálat során azt is megvizsgálják, hogy az E.ON romániai ügyfeleinek, több mint hárommillió embernek az adatai biztonságban maradnak-e. A minisztérium szerint jelenleg nincs garancia arra, hogy ezeket az adatokat nem használják fel külföldi partnerek.

A román kormány szerint ez nemcsak egy egyszerű üzleti ügy, hanem az ország jövője szempontjából is fontos kérdés. Ha az MVM megszerezné az E.ON romániai részlegét, az komoly hatással lehetne az energiaszektorra és az ország függetlenségére, ezért a hatóságok mindent megtesznek, hogy megvédjék Románia érdekeit, írják a közleményben.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!